بار اصلی مبارزه با مواد مخدر بر دوش ایران است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۶۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
نماینده کشورمان در وین گفت: مبارزه با موادمخدر باید در چارچوب همکاری بین‌المللی صورت گیرد، اما متاسفانه بار اصلی این مبارزه بر دوش کشور‌هایی مانند ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طی سخنرانی در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، گفت: علی‌رغم اقدامات جامعه بین‌المللی متأسفانه کشت غیرقانونی، تولید، قاچاق موادمخدر و مصرف آن به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است.

وی افزود: یکی از مشکلات در منطقه ما، وضع کشت و تولید موادمخدر در کشور همسایه ما به عنوان بزرگترین تولید کننده موادمخدر می‌باشد.

نماینده کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین بیان کرد: گزارش اخیر دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل نیز به این موضوع اشاره کرد و می‌گوید پیشرفتی در این کشور همسایه برای کنترل کشت و تولید موادمخدر حاصل نشده است.

غریب‌آبادی ادامه داد: تداوم کشت و تولید مواد مخدر به این معناست که قاچاقچیان موادمخدر فعال‌تر شده و این، عواقب خطرناکی را برای منطقه و جهان، به ویژه کشور‌های در حال توسعه و برنامه‌های توسعه‌ای آنها، خواهد داشت.

وی با اشاره به افزایش ۴۱ درصدی کشف و ضبط انواع موادمخدر در ایران در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال قبل از آن، افزود: این موضوع از یک سوء نشان دهنده موثر بودن فعالیت‌های مقابله ایران بوده است و از سوی دیگر، علامت‌های هشدار دهنده در مورد افزایش بی سابقه موادمخدر در منطقه است.

نماینده کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به اذعان گزارش ۲۰۲۰ دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل به نقش و سهم ایران در مبارزه با موادمخدر، گفت: در این گزارش تصریح شده است که در اثر فعالیت‌های ایران، تأمین مشتقات تریاک در مسیر بالکان و کشور‌های مختلف کاهش یافته است.

غریب‌آبادی بیان کرد: مبارزه با موادمخدر باید در چارچوب همکاری بین المللی صورت گیرد، اما متاسفانه بار اصلی این مبارزه بر روی دوش کشور‌هایی مانند ایران است و کشور‌های مقصد، نظیر کشور‌های غربی، اهتمام لازم را در این خصوص ندارند.

وی، حمایت‌های مالی، عدم تضعیف فعالیت‌های مقابله‌ای، عدم تضعیف کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر با قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، و همکاری در تأمین تجهیزات مقابله‌ای و کنترل مرز‌ها را از جمله محور‌های مهم همکاری‌های بین‌المللی دانست که باید بیشتر به آنها اهتمام شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °