هیچ پرونده فسادی زیر میز قاضی نرفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۸۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۴
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه هرگز اجازه ندادیم مبارزه با فساد سرد شود، گفت: تمام پرونده‌ها را روی میز قاضی قرار دادیم و اجازه ندادیم هیچ پرونده‌ای به زیر میز برود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در گفتگوی زنده تلویزیونی به مناسبت هفته قوه قضائیه گفت: ما در شروع کار قوه قضائیه مسئله‌ای که ضروری دانستیم مسئله انجام تحول بود و محور حرکت ما در این مدت مسئله تحول بود.

وی افزود: مبارزه با فساد، اجرای عدالت، قانون مداری و توجه به مردم و کرامت مردم را تا جایی که می‌شد دنبال کردیم، شعار‌ها را تبدیل به برنامه و برنامه هم تبدیل به کارنامه کردیم.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: همکاران ما در دستگاه قضائی به موضوع کرامت مراجعان توجه بسیار داشتند، برخی همکاران در این زمینه تشویق شدند و برخی تذکر گرفتند؛ طبق نظرسنجی‌ها از ۳ میلیون نفری که به قوه قضائیه مراجعه کردند ۷۰ درصد آنها از خدماتی که به آنها داده شده است احساس رضایت داشتند.

اجازه ندادیم مبارزه با فساد سرد شود

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: هرگز اجازه ندادیم مبارزه با فساد سرد شود؛ برخی از پرونده‌ها به دلیل رسانه‌ای شدن یا معروفیت طرف پرونده، دغدغه مردم شده بودند و این دغدغه را باید پاسخ می‌دادیم و تمام این پرونده‌ها را روی میز قاضی قرار دادیم و بررسی کردیم و اجازه ندادیم هیچ پرونده‌ای به زیر میز برود.

رئیس قوه قضائیه افزود: ما پرونده را از هرکسی با هر جایگاهی که بود مورد بررسی قرار داریم و قضات هم به طور عادلانه به پرونده‌ها رسیدگی کردند و هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد نداشتند.

وی بیان کرد: فضای کشور و گفتمان از گفتمان درباره فساد تبدیل به گفتمان درباره مبارزه با فساد شد، سازوکار‌هایی که از قبل بوده، ولی استفاده نشده بود مانند اعلام اموال مسئولان را احیا کردیم و مواردی از این قبیل را هم انجام دادیم تا مردم از مبارزه با فساد اطمینان پیدا کنند و امید به بهبود آینده داشته باشند.
 
مرخصی ۱۲۰ هزار زندانی در ایام کرونا

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: کرونا در تمام دنیا فراگیر شد، آماری که برای مرخصی‌های زندانیان در کشور‌های دیگر به دلیل کرونا داریم اصلاً قابل مقایسه با آمار مرخصی‌های زندانیان ایرانیان نیست. بیش از ۱۲۰ هزار زندانی به دلیل کرونا و حفظ سلامتی و جانشان به مرخصی فرستاده شدند که در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته است.

رئیس قوه قضائیه گفت: هرکسی که ادعای حقوق بشر دارد می‌تواند هر زمان که می‌خواهند از زندان‌های ایران و وضعیت زندانیان بازدید کنند تا ببینید حقوق بشر در چه کشوری رعایت می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به برگزاری ۲۶ نشست با دانشجویان ادامه داد: در این دیدار‌ها من اصلاً ضرر نکردم چراکه در این دیدار‌ها دغدغه‌ها و مساله‌های کشور به من منتقل می‌شد، به همین منظور توصیه می‌کنم ارتباط با مردم بسیار مفید است.

حمایت همه جانبه قوه قضائیه از واحد‌های تولیدی

وی گفت: از همکارانم در قوه قضائیه تقاضا می‌کنم که واحد‌های تولیدی را به هیچ عنوان تعطیل نکنند، چراکه واحد‌های تولیدی تقصیری ندارند، با فرد متخلف برخورد شود، اما واحد تولیدی تعطیل نشود.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: کسب و کار‌ها باید از جهات مختلف مثل تسهیلات، رفع مشکلات، حمایت‌های مالی و حقوقی حمایت شوند تا رونق تولید محقق شود.

وی افزود: پیشگیری از وقوع جرم بحث مفصلی دارد، اما من هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم که مأموریت پیشگری از وقوع جرم را در برنامه خود داشته باشد، تصمیمات باید در حدی باشد که ناهنجاری‌ها و مشکلات اقتصادی را کاهش دهیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه فعال است، اما تمام بخش‌ها باید با این معاونت همکاری کنند، این مسئله باید مورد توجه تمام دستگاه‌ها قرار گیرد.

افتتاح ۶۵ سامانه هوشمند در قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه گفت: ۶۵ سامانه تا کنون فعال شده است و تا آخر سال‌ها سامانه‌های دیگر فعال می‌شود، هوشمندسازی محور کار ما در قوه قضائیه بوده است؛ دسترسی قاضی به برخی از مدارک و اسناد شدنی نبود یا یک استعلام از بانک مرکزی می‌خواستیم و زمان می‌برد، با هوشمندسازی و افتتاح سامانه‌های هوشمند در قوه قضائیه این خدمات سریع‌تر و دسترسی‌ها آسان‌تر شد.

وی بیان کرد: با افتتاح این سامانه‌ها و هوشمندسازی در قوه قضائیه ۳ میلیون مراجعه به مراجع مختلف قضائی کم شده است.

سند تحول سیستمی است نه قائل به فرد

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: تمام همکاران ما در دستگاه قضائی بر حس تحول واقف هستند و سند تحول فقط بر عهده یک نفر نیست، تعداد ۱۱۹ دستورالعمل و آئین نامه برای بخش‌های مختلف صادر شده و مسیر مشخص است تا روند تحقق سند تحول هیچ زمان متوقف نشود. در واقع برنامه‌های تحول سیستمی است و قائل به فرد نیست.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: من انتظار دارم رئیس جدید قوه قضائیه روند تحول را با قدرت دنبال کند و این روند هیچ زمان متوقف نشود.

وی افزود: جای حل کردن اختلافات در جلسات است نه پشت تریبون‌ها، ما نباید مردم را نگران کنیم و گرفتار حاشیه‌ها شویم؛ مسئولان مسائل مردم و کشور را در اولویت قرار دهند و اختلافات را در جلسات برطرف کنند.

پرداختی‌های دولتی باید عادلانه شود

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: متناسب سازی حقوق کارگران و حقوق بگیران دولت در اولویت کار ما در قوه مجریه قرار دارد، من از نزدیک دیده ام همکاران من در قوه قضائیه چه مشکل‌هایی در این زمینه دارند، معتقدم هرکس به هر میزانی که کار می‌کند باید دریافتی داشته باشد و حقوق‌ها باید عادلانه باشد.

رئیس قوه قضائیه گفت: ما برای همکاران ثبتی ارزش قائل هستیم، نه تنها ثبت بلکه برای تمام کارمندان در جای جای قوه قضائیه ارزش قائل هستیم و همواره به دنبال متناسب سازی بوده ایم. البته گام‌های خوبی برداشته شده، اما برخی از آن محقق نشده است.

حمایت از اصحاب رسانه در قوه مجریه

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: باید از اصحاب رسانه حمایت شود و خبرنگار هم باید باانصاف قلم بزند؛ البته رعایت انصاف فقط برای خبرنگاران نیست و برای تمام مسئولان هم هست.

وی افزود: اصل امر به معروف به ما حکم می‌کند اگر جایی دیدیم معروفی ترک شده است احیای مسئولیت کنیم، نظام اداری ما باید نظام اداری سالم و از هرگونه فساد دور باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: هر کاری که در نظرم بود در قوه قضائیه عملی کردم، مهم‌ترین هدف و کاری که مدنظرم بود سند تحول بود که خدا را شکر محقق شد.

برای رئیس قوه قضائیه بعدی هیچ کار عقب مانده‌ای نمی‌ماند

وی گفت: بنده هیچ زمانی از کار قضائی غفلت نکردم و برای مدیر محترمی که بعد از بنده تصدی قوه قضائیه را برعهده می‌گیرد هیچ کار عقب مانده‌ای نمی‌ماند و انتظار دارم که رئیس بعدی قوه قضائیه کار تحولی را با قوت ادامه دهد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به برگزاری جلسات با دیگر رؤسای قوا بیان کرد: جای طرح اختلافات در جلسات است بار‌ها رهبری اعلام کردند که مسئولان مسائل مردم را مدنظر قرار دهند.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۲۵.۹۹°