والدین نگران برگزاری کنکور نباشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۴۱۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: شرایط برگزاری کنکور امسال نسبت به سال گذشته بسیار بهتر است و خانواده‌ها به هیچ عنوان نگران نباشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ابراهیم خدایی، درباره برگزاری کنکور در شرایط کرونا گفت: شرایط برگزاری کنکور امسال نسبت به سال گذشته بسیار بهتر است. خانواده‌ها به هیچ عنوان نگران نباشند.
 
وی افزود: سال گذشته وضعیت بدتر از امسال بود و چندین بار هم کنکور به تعویق افتاد. در نهایت با تمام استرس‌ها این آزمون برگزار شد و بر اساس غربالگری که وزارت بهداشت از روی کد ملی داوطلبان داشته است هیچ‌کدام از داوطلبان کنکور سال گذشته به کرونا مبتلا نشده‌اند. امسال ما تعداد شهر‌های برگزارکننده کنکور و تعداد حوزه‌های امتحانی را بیشتر کردیم. سال گذشته در ۳۹۰ شهر کنکور برگزار شد و امسال در ۴۱۴ شهر کنکور برگزار می‌شود.

اجرای پروتکل‌های سختگیرانه در شهر‌های قرمز
رئیس سازمان سنجش درباره برگزاری کنکور در شهر‌های قرمز و جنوب کشور، گفت: در شهر‌های قرمز پروتکل‌های بشدت سختگیرانه‌تری خواهیم داشت. واقعاً جای نگرانی نیست. در این شهر‌ها اگر فضای باز بود آزمون در این مکان‌ها برگزار می‌شود. تهویه مناسب و فاصله اجتماعی را روز قبل از برگزاری ناظران وزات بهداشت بررسی می‌کنند. البته فقط شهر‌های قرمز نیست، در کل کشور پروتکل‌های سختگیرانه را اجرا می‌کنیم. تمام حوزه‌ها در هفته جاری ضد عفونی می‌شوند و فاصله صندلی‌ها هم دو متر خواهد بود.

۱۲۸ داوطلب کنکور کرونا دارند
وی افزود: کد ملی داوطلبان کنکور را وزارت بهداشت بررسی می‌کند و همچنین بر اساس خوداظهاری خود داوطلبان حدود ۱۲۸ داوطلب به بیماری کرونا مبتلا هستند. محل آزمون این داوطلبان بیمارستان است و آزمون توسط وزارت بهداشت برای آن‌ها برگزار خواهد شد. داوطلبان بیماری که در بیمارستان بستری و یا در منزل قرنطینه هستند، نگران برگزاری آزمون نباشند. وزارت بهداشت در بیمارستان‌ها تمهیدات ویژه‌ای برای برگزاری آزمون دارد.

خدایی با اشاره به رقابت کنکوری‌ها بر سر رشته‌ها و دانشگاه‌های خاص گفت: 10 رشته پرمخاطب در دانشگاه‌های برتر وجود دارد و داوطلبان می‌خواهند در این رشته‌ها درس بخوانند. داوطلبان شرکت‌کننده در رشته تجربی بیشتر علاقه‌مند نشستن بر صندلی رشته‌هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی هستند. البته داوطلبان تجربی بیشتر برای نشستن بر صندلی پزشکی تلاش می‌کنند. در این رشته خاص دانشگاه هم اهمیت ندارد.

وی افزود: داوطلبان شرکت‌کننده در رشته ریاضی و فنی بیشتر علاقه‌مند نشستن بر صندلی رشته‌هایی همچون کامپیوتر، مکانیک، مهندسی عمران و معماری هستند. همچنین داوطلبان رشته‌های علوم‌انسانی علاقه‌مند به رشته‌های روانشناسی و حقوق هستند. بجز رشته پزشکی اکثر داوطلبان تلاش می‌کنند در این رشته در دانشگاه های معتبر درس بخوانند.

رئیس سازمان سنجش در پایان گفت: تغییراتی قرار است بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور لحاظ شود برای امسال و یا سال دیگر نیست. امسال تأثیرسوابق تحصیلی داوطلبان 30درصد است.

گفتنی است، پنجاه و یکمین آزمون سراسری دانشگاه‌ها در حالی برگزاری می‌شود که این روز‌ها بحث‌های مختلفی در ارتباط با ساماندهی کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است. چند روز پیش، سعید رضا عاملی در حاشیه جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲، پنج مصوبه این شورا را تشریح و عنوان کرده بود که مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

مصوبه دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود و مصوبه سوم این بود که آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان برداشته شود و دانش‌آموزان وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت. بر‌اساس مصوبه چهارم شورا، مقرر شد نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار داشته باشد و دانش‌آموزان بتوانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

مصوبه پنجم نیز درباره پذیرش بود که بر‌اساس آن دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر‌اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند. رئیس سازمان سنجش درباره ۵ مصوبه شورا اظهار داشت: «این تغییرات برای امسال و یا سال دیگر نیست. امسال تأثیرسوابق تحصیلی داوطلبان ۳۰ درصد است. البته سازمان سنجش در این تصمیم‌گیری دخالتی ندارد و اظهارنظری هم نمی‌کند.»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °