لزوم تداوم مبارزه زیرساختی با قاچاق در دولت بعد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۰۴۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
وزیر کشور گفت: اقدامات زیرساختی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید در زمان باقی مانده این دولت و دولت بعدی تداوم یابد تا جلوی خسارت‌های مالی در حوزه اقتصاد گرفته شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز گزارش بسیار خوبی از اقدامات انجام شده در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارائه و قرار شد رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارشی در این خصوص در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا مردم در جریان فعالیت ستاد باشند. 
وی افزود: این گزارش نتیجه زحمات همه ۲۰ دستگاه عضو ستاد از مرز‌ها گرفته تا تولیدی‌هاست که به طور جدی تلاش می‌کنند و موفقیت‌هایی به دست آورده اند. 
وزیر کشور به گزارش مفصل مبارزه با قاچاق در سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و افزود: برآوردی از رقم قاچاق در سال ۱۳۹۸ ارائه شد که روند نسبت به سال‌های قبل کاهشی بود، اما باز هم قابل قبول نیست. 
وی گفت: وقتی از مبارزه با قاچاق کالا و ارز صحبت می‌کنیم، شاید نخست کنترل‌ها و برخورد‌های فیزیکی در ذهن متبادر شود در حالی که در موضوع کشف قاچاق قوانین، مصوبات و نوع حرکت و جریانات اقتصادی باید مد نظر قرار گیرد. 
رحمانی فضلی افزود: در سال ۹۸ حدود ۱۲ و نیم میلیارد دلار قاچاق از خارج به داخل و ۴ و نیم میلیارد دلار از داخل به خارج داشته ایم که نسبت به سال قبل‌تر روند کاهشی داشت، اما باید کمتر شود. 
وی به موضوع سامانه‌ها اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۷ که بحث سامانه‌ها به طور جدی مطرح شد، حدود ۴۰ درصد پیشرفت داشتیم و امروز به ۷۲ درصد پیشرفت رسیده ایم. بسیاری از سامانه‌های ما ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته اند و اکنون کار می‌کنند.
وزیر کشور با بیان اینکه سامانه یکپارچه یکی از روش‌های کنترل قاچاق کالا و ارز است افزود: با استفاده از سامانه جامع و یکپارچه می‌توانیم همه کار‌ها و خدمات را از مبدا تا مقصد و همچنین همه گردش ارز و مالی را تحت نظر داشته باشیم که این موارد جز با داشتن سامانه جامع امکان‌پذیر نیست. 
وی گفت: برخی دستگاه‌ها مقاومت‌هایی در اجرای سامانه‌ها داشته اند که حالا شرایط بهتر شده است ضمن اینکه پیش از این کمبود داده‌ها را داشتیم که اکنون نداریم. برخی دستگاه‌ها هم سامانه را با نرم افزار‌ها و سیستم‌های خاص خود نوشته شده بود که قرار بود ۴۵ سامانه یکپارچه و واحد باشند که همه این‌ها در سه سال اخیر انجام شده است. 
رحمانی فضلی افزود: همچنین در جلسه امروز اشکالات مد نظر سازمان بازرسی مطرح شد و برای سال ۱۴۰۰ نیز برنامه‌ها مصوب شد که باید برنامه‌های عملیاتی داشته باشیم و قرار شد دستگاه‌ها متناسب با نهاد خود برنامه‌های خود را بیاورند.
وی گفت: یکی از موضوعات مطرح شده کنترل کالا‌ها، کالا‌ها در جاده‌ها بود چرا که یکی از روزنه‌های ورود و خروج کالا از طریق سیستم حمل و نقل است که با توجه به گزارش ارائه شده با سیستم نظارتی دقیق، این فضا بهتر شده است که باید تقویت شود.
وزیر کشور ادامه داد: تلاش ما این بود با همسان‌سازی روش‌ها و سیستم‌ها، با هماهنگ‌سازی همه دستگاه‌های اجرایی و انگیزه دادن همه کارشناسان در این حوزه، کمک‌های خوبی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اعداد و ارقام و سیستم‌ها نشان می‌دهد اقدامات خوبی انجام شده، اما با نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: این کار زیرساختی باید در زمان باقی مانده این دولت و دولت بعدی تداوم یابد تا جلوی خسارت‌های مالی را در حوزه اقتصاد گرفته شود.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۸.۵۹°    ۲۹.۷۹°