تصویب کلیات طرح اصلاح قانون تأسیس و اداره مدارس غیردولتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۴۹۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی به صورت دو شوری موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورش غیردولتی با ۱۶۶ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۱۰ رأی مخالف از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر این اساس، طرح به صورت دو شوری بوده و برای بررسی جزئیات به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع خواهد شد.

اشکالات مدارس غیرانتقاعی با اصلاح قانون مرتفع نمی‌شود/حداقل و حداکثر پرداخت‌ها مشخص نیست

آقای نصراله پژمان فر در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی به استناد اصل ۳۰ قانون اساسی اخطار داد و گفت: براساس اصل ۳۰ قانون اساسی دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان را برای همه تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد لذا وظیفه آموزش رایگان اصل اولیه است، اما روزی در کشور تصمیم گرفته شد که مسئله آموزش با کمک و مشارکت اولیا حل و فصل شود لذا مدارس غیرانتفاعی تاسیس شد که این خلاف اصل قانون اساسی است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس افزود: این مسائلی که در طرح مذکور آمده مشکل مدارس غیرانتفاعی را حل نمی‌کند، متاسفانه مدارس غیرانتفاعی از روش‌های متنوع آموزش استفاده می‌کنند که اغلب برگرفته از روش‌های کشور‌های غربی بدون بومی سازی است از سوی دیگر پرداخت و شهریه‌های این مدارس حداقل و حداکثر مشخصی ندارد و در کنار این موضوع شاهد پرداخت نامناسب معلمین نیز هستیم.

وی ادامه داد: اعطای مجوز در آموزش و پرورش نیز مورد سواستفاده برخی جریان‌های سیاسی قرار گرفته و از سوی دیگر شاهد بهانه گیری‌هایی هستیم که یکی از این موارد وجود ساختمان‌های غیراستاندارد مدارس غیرانتفاعی است لذا کمیسیون آموزش مجلس باید این مشکلات را حل و فصل کند.

آقای قالیباف رئیس مجلس در ادامه این اخطار را وارد ندانست و گفت: تاسیس و اداره مدارس غیرانتفاعی به قانون تبدیل شده و شورای نگهبان آن را تائید کرده است، همچنین در این مدارس افراد به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند یا آموزش می‌بینند لذا مغایرتی با قانون اساسی ندارد.

رئیس مجلس افزود: علاوه بر این در طرح فوق الذکر اعطای مجوز‌ها را محدودتر کرده هرچند همان طور که رئیس کمیسیون آموزش گفت اشکالاتی حتما به طرح وارد است از همین جهت این طرح در صورتی که رأی بیاورد، چون دو شوری است مجددا در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برخی معلمان شاغل در مدارس غیرانتفاعی با بیش از ۱۷ سال سابقه از بیمه و مزایا محروم هستند
آقای رحمت الله نوروزی نیز در تذکر شفاهی گفت: ضمن تشکر از آقای قالیباف به دلیل اینکه در جلسه روز گذشته روسای کمیسیون ها، اشتغال و اقتصاد را که دغدغه مردم است، رویکرد مجلس دانستند، اما این سوال ایجاد می‌شود که چرا طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در اولویت قرار گرفته است؟ این طرح کدام یک از مشکلات فرهنگیان را حل می‌کند؟

نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه و مسئولیت خود در آموزش و پرورش افزود: در حال حاضر معلمی که در مدارس غیرانتفاعی بیش از ۱۷ سال سابقه فعالیت دارد نه از بیمه برخوردار است و نه مزایا دریافت می‌کند. این موضوعات در کدام قسمت طرح مذکور دیده شده است؟

وی با بیان اینکه برخی از فرهنگیان در حال حاضر حقوق ۴۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند! اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که آموزش و پرورش سنگ بنای آینده و رکن رکین نظام است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان این پرسش که این طرح چه باری از وضعیت اقتصادی فرهنگیان کم می‌کند؟ تصریح کرد: در این حوزه قوانینی داریم که باید شورای راهبردی تنقیح قوانین را دریابید.

آقای محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: این طرح در دستور کارِ امروز قرار گرفته، زیرا ما ملزم به رعایت قانون آیین نامه داخلی مجلس هستیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: موضوعات اقتصادی در اولویت است، اما آموزش و پرورش نیز از موضوعات مهم کشور است.

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان ملی استاندارد

نمایندگان مجلس با طرح تحقیق و تفحص از سازمان ملی استاندارد به عنوان تنها مرجع رسمی استانداردسازی کشور موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان ملی استاندارد، با ۱۵۴ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در صحن با این تحقیق و تفحص موافقت کردند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °