سازمان‌های مسئول به توانمندی‌های دفاع شیمیایی بپردازند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۵۰۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: اگر کسانی که در بمباران شیمیایی در سردشت و حلبچه دست داشتند محاکمه می‌شدند، امروز شاید دیگر شاهد استفاده کشور‌ها از سلاح شیمیایی نبودیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
چهارمین همایش ملی پدافند شیمیایی امروز سه‌شنبه همزمان با روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی به همت سازمان پدافند غیرعامل کشور و با همکاری دانشگاه بقیه الله (عج) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور پرداختن به توانمندی‌های دفاع شیمیایی را یکی از تکالیف مهم سازمان‌های مسئول عنوان کرد و گفت: اگر کسانی که در بمباران شیمیایی در سردشت و شهر حلبچه دست داشتند محاکمه می‌شدند امروز شاید دیگر شاهد استفاده کشور‌ها از سلاح شیمیایی نبودیم.

سردار جلالی در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: اگر چه حقوق بشر و احترام به جان انسان‌ها در افکار عمومی دنیا مطرح می‌شود، اما متاسفانه باز هم شاهد هستیم در سراسر دنیا و هر جایی که استکبار وجود دارد و منافع آن‌ها در خطر باشد رسمی و غیررسمی از سلاح شیمیایی استفاده می‌شود و افراد غیرنظامی، کودکان و زنان را مورد آسیب و کشتار قرار می‌دهد این نشان می‌دهد که کنوانسیون‌های بین‌المللی توان بازدارندگی نداشته است.

رئیس پدافند غیر عامل کشور گفت: اگر کسانی که در بمباران شیمیایی در سردشت و شهر حلبچه دست داشتند محاکمه می‌شدند امروز شاید دیگر شاهد استفاده کشور‌ها از سلاح شیمیایی نبودیم.

جلالی گفت: کشور‌های اروپایی در ظاهر با تمدن و در باطل با خوی حیوانی سلاح شیمیایی را به صدام می‌دادند و او را مجهز کردند، رفتار آن‌ها همانند رفتار هیتلر بود و امروز هم همان کشور‌ها مانند آلمان سلاح‌های شیمیایی را در اختیار دیکتاتور‌های همچون صدام قرار می‌دهند تا علیه غیرنظامیان استفاده کنند.

وی شعار‌هایی که از سوی کشور‌های اروپایی و آمریکا درخصوص حقوق بشر داده می‌شود را غیرواقعی دانست و گفت: خود این کشور‌ها سلاح‌های را در اختیار دیکتاتور‌ها قرار می‌دهند تا علیه مردم بی‌گناه استفاده کنند آن‌ها تنها شعار حقوق بشر می‌دهند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، پرداختن به توانمندی‌های دفاع شیمیایی و پدافند شیمیایی را یکی از تکالیف مهم همه سازمان‌های مسئول در داخل کشور دانست و گفت: ما در عرصه صنعت شیمیایی پیشرفت‌های زیادی کرده‌ایم، اما از حوادث صنعتی و امنیتی نباید غافل شد. نیاز داریم که زیرساخت‌های پدافند شیمیایی به صورت هماهنگ با هم فعالیت کنند چرا که ما در این زمینه با مشکلاتی روبرو هستیم.

جلالی اضافه کرد: تولید تجهیزاتی که ما را در برابر تهدیدات شیمیایی محافظت کند بسیار مهم است و ما نیازمند آن هستیم که صنایع قدرتمندی در این عرصه داشته باشیم. خوشبختانه با تلاش‌های وزارت دفاع امروز تمامی تجهیزات شیمیایی را خودمان تولید می‌کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ادامه داد: مسئله بسیار مهم دیگر دانش پدافند شیمیایی است دانش پدافند شیمیایی یک شبه به وجود نمی‌آید پس نیازمند تولید دانش پدافند شیمیایی هستیم.

وی در ادامه گفت: هرچند موضوع تهاجم و جنگ‌های شیمیایی، ترسناک و غیرقانونی است و قوانین بین‌المللی سعی کرده‌اند که سایه این ترس را از جوامع انسانی کاهش دهند، ولی متأسفانه باز هم شاهدیم که غربی‌ها هر جا منافع‌شان در خطر باشد، مستقیم یا غیرمستقیم از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند و در این رابطه هیچ تفاوتی را بین انسان‌ها قائل نیستند؛ این نشان می‌دهد کنوانسیون‌های بین‌المللی که در این رابطه تصویب شده کارایی ندارند.
 
سردار جلالی افزود: اگر دنیا می‌خواهد به موضوع امنیت و ایمنی فکر کند و ریشه سلاح شیمیایی را بخشکاند، باید دادگاه تشکیل دهد و مسببان آن‌ها را محاکمه کند؛ ولی مسامحه غربی‌ها با این موضوع نشان می‌دهد که هیچ عزمی برای مقابله با استفاده‌کنندگان سلاح‌های شیمیایی وجود ندارد؛ زیرا امروز نیز در سوریه، داعش با چراغ سبز آمریکا از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در شرایط صلح باید به زیرساخت‌های پدافند شیمیایی توجه کنیم تا در زمان جنگ احتمالی بتوانیم به خوبی مقابله کنیم؛ از این روی، تمامی صنایع و تجهیزات پدافند شیمیایی مورد نیاز در داخل تولید می‌شود؛ بنابر این باید یک صنعت پویا و زنده در این حوزه داشته باشیم و از سوی دیگر باید از دانش مقابله با عوامل شیمیایی هم برخوردار باشیم که البته این هم یک‌شبه محقق نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اکثر حوادثی که در کشور روی می‌دهد ناشی از سهل انگاری در حوزه ایمنی است، عنوان کرد: در حوزه هسته‌ای شاخص‌های ایمنی دو تا سه برابر استانداردهاست؛ لذا همین موضوع را هم باید در حوزه پدافند شیمیایی داشته باشیم.

سردار جلالی افزود: در حوزه درمان با کمک تولید دانش ناشی از تجربیات دفاع مقدس توانستیم به موفقیت‌های بسیاری دست یابیم به نحوی که در منطقه تولیدکننده دانش در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: مراکز شیمیایی متعددی در کشور داریم؛ به‌عنوان مثال در ماهشهر ۵۲ مجموعه شیمیایی داریم؛ لذا به‌واسطه کثرت چنین مراکزی، داشتن فقط یک قطب درمان شیمیایی کافی نیست؛ پس باید به آمایش مراکز درمانی بیماران شیمیایی توجه داشته باشیم؛ همچنین در حوزه درمان باید پزشک و پرستار را به‌صورت تخصصی آموزش دهیم.

وی با بیان این که مسئله تنظیم مقررات در حوزه شیمیایی نیز مهم است؛ زیرا نیازمند به‌روز بودن دانش ایمنی در حوزه شیمیایی هستیم گفت: نظام مصون‌سازی و آمادگی پدافند شیمیایی سال گذشته با امضای سرلشکر «باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در روزنامه رسمی کشور منتشر شده و وزیر کشور هم آن را به استان‌ها و شهرداری‌های کشور ابلاغ کرده است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تأکید کرد: کشوری که تهدید امنیتی و جنگی دارد، باید به فراتر از حداقل‌های ایمنی توجه کند؛ مراکز شیمیایی پرخطر بسیاری در شهر‌ها فعالیت می‌کنند؛ لذا باید مجلس قانونی در رابطه با منع فعالیت این‌گونه مراکز در شهر‌ها تصویب کند.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °