بورس باید ۵٠ درصد نیاز تامین مالی را برآورده سازد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۰۵۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در دوره‌ای که تقاضا رو به رشد بود، بازار سرمایه مشکلات سایر بازار‌ها را مدیریت کرد، این در حالی بود که دولت مردم را به بازار سرمایه دعوت کند چرا که بورس باید ۵٠ درصد نیاز تامین مالی را برآورده سازد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از پنجره واحد خدمات بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه در سال ٩٩ سال خاصی برای بازار سرمایه بود و این امر حتی در برنامه‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری تبلور یافت؛ این در حالی است که یکی از ابواب اصلی گفته‌ها و برنامه‌های کاندیداها، بورس بود.

وی افزود: در سال ٩٨ وقتی سردار سلیمانی شهید شد، از ما خواستند بازار چند روز بسته شود و همان زمان دغدغه ما در شورای عالی بورس تهییج برای افزایش حضور مردم در بورس بود که خوشبختانه در آن مقطع سخت، بدون کوچکترین بحران و مشکل از آن مقطع عبور کردیم.

به گفته وزیر اقتصاد، برخی منتقدان بودند که ما تحولات بورس ٩٩ را پیش بینی نکردیم در حالیکه در دی ٩٨ این موضوع را دیده بودین چراکه تقاضا‌ها رو به افزایش بود و قدرت میزبانی مهمانان به بورس را افزایش دادیم و تقاضا برای حضور در بازار را مدیریت کنیم؛ پس مجرای افزایش عرضه را تسهیل کردیم.

وی تصریح کرد: اینکه دامنه نوسانات را کاهش دهیم یک تصمیم عافیت طلبانه بود که ما انتخاب نکردیم و گفتیم که ریسک پذیری یکی از مسایل مهم بازار است و بنابراین باید مدیران هم ریسک پذیر شوند.

به گفته دژپسند، جمع بندی جلسه دی ماه این بود که پیشنهادات روان‌سازی عرضه اولیه را روی میز قرار دهیم و بررسی کنیم پس ما از دی ماه وارد فضای پیش بینی شده بودیم.

وی افزود: قرار بود طرف عرضه از طریق مجرای اصولی تقویت شده و عرضه اولیه تسهیل شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمان پذیرش شرکت‌ها در بورس کاهش یافته است، گفت: میزان شناوری شرکت‌ها برای شرکت‌های دولتی عمومی به ٢۵ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه صورت گرفت، گفت: در بازار سهام ٣٢ هزار میلیارد تومان سهام دولتی عرضه شد و اگر تقاضا تامین نمی‌شد، حباب‌ها بزرگتر شکل می‌گرفت.

دژپسند ادامه داد: در دوره‌ای که تقاضا رو به رشد بود، بازار سرمایه مشکلات سایر بازار‌ها را مدیریت کرد، این در حالی بود  که دولت مردم را به بازار سرمایه دعوت کند چراکه بورس باید ۵٠ درصد نیاز تامین مالی را برآورده سازد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۷۹°    ۲۱.۹۹°