شیوه نامه بهداشتی برگزاری کنکور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۰۵۵۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار شیوه نامه ۲۴ ماده‌ای برگزاری کنکور بر رعایت کامل دستورات بهداشتی برای حفظ سلامتی برگزارکنندگان و داوطلبان تاکید کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  شیوه نامه بهداشتی آزمون سراسری به این شرح است:

۱. بر اساس این دستورالعمل، عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.

۲. عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با ماسک به اجرای آزمون می‌پردازند.

۳. یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص‌های لازم را داشته باشد، تعیین شده است تا برای ارائه مشاوره‌های بهداشتی در حوزه فعالیت کند.

۴. مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

۵. انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی‌ها با فاصله ۱۶۰ سانتی متر از هم، چیده شده است.

۶. با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره‌ها و ... اندیشیده شده است.

شیوه نامه بهداشتی برگزاری کنکور

۷. محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامت گذاری شد و داوطلبان باید روی هر خط با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده (حداقل یک متر) برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

۸. حوزه و تمام تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می‌شود.

۹. استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه‌های شهرستان ها، در روز‌های برگزاری آزمون و حوزه‌های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

۱۰. در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

۱۱. اشیا و سطوحی که اغلب لمس می‌شود نظیر صندلی ها، دستگیره در‌ها و شیرآلات سرویس بهداشتی و... قبلا تمیز و ضدعفونی شده است و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می‌شود.

۱۲. پاکسازی و ویروس زدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان‌ها و شهرستان ها، از طریق نمایندگان تام الاختیار و با نظارت حفاظت آزمون استان ها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می‌شود.

۱۳. در صورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس یا سواری ون) جابه جا شوند، صندلی‌ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده می‌شود.

۱۴. فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته شده است.

۱۵. منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و ... ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهند داشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می‌دهند.

۱۶. به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین مسیر‌های پرتردد، در سالن‌ها یا کلاس‌های محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

۱۷. به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی داوطلبان، درب حوزه‌های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح باز می‌شود.

۱۸. ضدعفونی مستمر سرویس‌های بهداشتی در طول آزمون انجام می‌گیرد.

۱۹. پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، صورت می‌گیرد و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می‌شود.

۲۰. عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته‌های سوال و پاسخنامه، از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند و مرتب دست‌های آن‌ها ضد عفونی می‌شود.

۲۱. مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می‌کنند و فاصله آن‌ها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

۲۲. دفترچه‌های سوال و پاسخنامه در جلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می‌شود و روی زمین قرار نمی‌گیرد.

۲۳. مسوول دریافت اثر انگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می‌کند و بعد از دریافت اثر انگشت از هر داوطلب، یک پدَ الکی (که توسط سازمان به حوزه‌ها ارسال شده است) برای ضدعفونی دست¬ها، به داوطلب تحویل داده می‌شود.

۲۴. بعد از جمع آوری پاسخنامه‌ها و دفترچه‌های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می‌شوند.

گفتنی است، کنکور سراسری از فردا چهارشنبه ۹ تیر در ۴۱۴ شهرستان و ۳ هزار و ۵۲۲ حوزه امتحانی همچنین ۱۱ کشور خارجی برگزار می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۹۸°    ۲۷.۹۸°