جنگ اقتصادی ترامپ فشار زیادی به مردم وارد کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 02 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۶۴۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جنگ اقتصادی ترامپ فشار زیادی از لحاظ قیمت به مردم وارد کرد، گفت: آن‌ها می‌خواستند در کارخانه‌ها به دلیل نبود واردات مواد اولیه، بیکاری به وجود بیاید، اما ناموفق بودند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در آیین بهره برداری از طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با مقایسه اکتشاف‌های معدنی صورت گرفته در دولت ها، اظهارداشت: در این هفت هشت سال به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف معدن داشته ایم؛ البته همه این اکتشاف‌ها باید راستی آزمایی شود و ببینیم عیارش چقدر است و آیا می‌صرفد یا خیر؟

رئیس جمهور با بیان اینکه در دوران جنگ اقتصادی می‌خواستند ما را محاصره و اقتصاد کشور را نابود کنند، گفت: اگر بخش خصوصی، مردم، مهندسین و کارگزاران به میدان نیامده بودند علی الظاهر درست پیش بینی کرده بودند؛ ما در سال به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار پول برای واردات مواد مورد نیاز، نیاز داریم؛ دشمنان گفتند وقتی ما نفت را قطع کنیم این‌ها درآمدی ندارند پس نمی‌توانند واردات داشته باشند.

آقای روحانی افزود: البته کلمه واردات گاهی در ذهن مردم ما منفی است و می‌گویند واردات را کم کنید؛ واردات محصول ساخته شده‌ای که در ایران وجود دارد منفی است، اما مواد اولیه و تجهیزات و همچنین برخی کالا‌های اساسی که نیاز داریم واردات ضروری ما است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امسال خشکسالی عظیم و کم نظیری را در ۵۰ سال گذشته داشتیم، گفت: در چنین شرایطی نیازمند واردات هستیم، اما وقتی ارز نداریم چگونه واردات را انجام بدهیم. آن‌ها فکر می‌کردند وقتی نتوانیم واردات انجام بدهیم در بازار کمبود بوجود می‌آید پس قحطی و جنگ خیابانی ایجاد می‌شود و نظام ساقط خواهد شد.

آقای روحانی ادامه داد: طراحی آن‌ها درست بود و با همین عقل کم امریکایی‌ها از جمله ترامپ، پمپئو، بولتون و آدم‌های رذلی که همیشه ضد ایران بودند توطئه چیدند. ملت چه کار کرد که توطئه این‌ها را شکست و امریکا نتوانست اقتصاد ما را بشکند؟ دلیلش این است که ما توانستیم جایگزین کنیم؛ جای نفت محصول دیگری را صادر کردیم تا ارز را به دست بیاوریم و واردات مورد نیاز را انجام بدهیم؛ به همین دلیل شکست خوردند و بازار ما پر از جنس بود؛ قحطی نبود، اما گرانی بود و مردم در فشار گرانی قرار گرفتند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جنگ اقتصادی ترامپ فشار زیادی از لحاظ قیمت به مردم وارد کرد، اظهارداشت: آن‌ها می‌خواستند در کارخانه‌ها به دلیل عدم واردات مواد اولیه بیکاری بوجود بیاید، اما ناموفق بودند، چون ما جای نفتی را که آن‌ها تحریم کردند جایگزین کردیم، در زمینه نفت، گاز را جایگزین کردیم و توانستیم محصول بیشتری از گاز به دست بیاوریم و تقریبا از ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز، به هزار میلیون یا یک میلیارد مترمکعب گاز رسیدیم که هم واردات گاز لازم نبود و هم صادراتمان را بالا بردیم.

آقای روحانی گفت: از سوی دیگر فرآورده‌ها را بالا بردیم؛ ما قبل از دولت یازدهم بنزین را از خارج وارد می‌کردیم؛ یک مقدار بنزین هم از پتروشیمی‌ها به دست می‌آمد که آلوده بود و سلامت مردم به خطر می‌افتاد. ما آمدیم با طرح‌هایی که انجام گرفت در زمینه بنزین خودکفا شدیم؛ مثلا ۵۰ میلیون لیتر بنزین قبل از دولت یازدهم تولید می‌کردیم و الان به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده ایم.

رئیس جمهور افزود: وقتی به ۱۰۰ میلیون لیتر رسیدیم، دیدیم همه آن در داخل مصرف می‌شود؛ آمدیم طرحی ریختیم که مصرف بنزین کم شود؛ وقتی مصرف بنزین کم شد آن را صادر کردیم.

وی با بیان اینکه ما فرآورده‌های مختلفی را صادر می‌کنیم، تاکید کرد: یکی از راه‌هایی که توانستیم (تحریم نفت را) جبران بکنیم صادرات برق بود؛ قبل از این دولت هم حدود هزار تا هزار و ۷۰۰ مگاوات در سال اضافه می‌کردیم. در این دولت سالانه بیش از دو هزار مگاوات برق تولید و بخشی از این برق را صادر کردیم و یک مقدار از درآمد‌های ما از صادرات برق است.
رشد صادرات کشور در بهار امسال

رئیس جمهور گفت: صادرات کشور در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته ۶۹/۲ دهم درصد افزایش داشته است.

آقای روحانی در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت افزود: در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین بازه زمانی درسال گذشته، ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم که نیاز کشور بوده، در همین زمان ۱۰ میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار صادرات داشتیم یعنی صادرات و واردات ما تراز مثبتی داشته است.

وی گفت: در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته ۶۹/۲ دهم درصد افزایش صادرات داشته ایم یعنی صادرات ما بیشتر ازواردات بوده است.

آقای روحانی ادامه داد: اینکه مردم می‌گویند باید به داخل توجه داشته باشیم منطقی است، اما بدون نگاه به خارج هم غلط است چنانچه رهبری فرمودند اتکا به درون و برون نگری، یعنی هم باید به درون کشور توجه داشته باشیم وهم برون نگر باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به وقوع جنگ اقتصادی و همزمانی آن با کرونا طی یک سال اخیر افزود: صنعت کشور نقش بزرگی در هماهنگی‌های این شرایط سخت داشت و مردم باید توجه کنند که رشد ما نسبت به سال‌های گذشته مثبت بوده است در سال ۹۹ که در بسیاری از کشور‌ها رشد منفی هفت درصد یا ۹ درصد حاکم بود یعنی رشد اقتصاد جهانی بیش از ۳ درصد منفی بود ما رشد مثبت ۳/۶ دهم داشتیم که با وجود جنگ اقتصادی و کرونا رشد ما مثبت بوده است.

آقای روحانی تاکید کرد: خیلی دلمان می‌خواست که دولت را با رشد منفی به دولت بعدی تحویل ندهیم وتلاش کردیم که شرایطی خوبی ایجاد شود و دولت بعدی در کرونا نیاز به تخت آی سی یو نداشته باشد امروز در حالی دولت را تحویل می‌دهیم که حدود ۱۴ هزار تخت بیمارستانی درسراسر کشورداریم و توسعه ۱۴ هزار تخت بیمارستانی طی یکسال در تاریخ کشور بی سابقه است.

وی تصریح کرد: همه این موفقیت‌ها با تلاش بخش خصوصی ودولتی و همراهی مردم حاصل شده است.

رئیس جمهور گفت: ما در سال‌های اخیر حقوق کارمندان و بازنشستگان را افزایش دادیم یعنی افزایش ۵ ونیم برابری هر چند که زندگی مردم در این سه سال اخیر خیلی سخت بود، وقتی ازکرونا صحبت می‌کنیم یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به خاطرکرونا بیکار شده اند و زندگی آن‌ها در مشقت قرارگرفته است.

آقای روحانی افزود: امسال خشکسالی بخش زیادی از مشاغل را تعطیل کرد و مردم در سختی قرار گرفتند، اما با همراهی شان کار بزرگی انجام دادند.

رئیس جمهور تاکید کرد: من می‌خواهم در این روز صنعت و معدن از همه مردم ایران از تمام صنعتگران و معدنکاران از همه آن‌ها که برای ایران عزیز در این سه سال و نیم در سخت‌ترین جنگ ایستادگی کردند و رزمندگان خط مقدم جنگ نرم بودند تشکر و سپاسگزاری کنم.
  
استخراج معادن، منابع بزرگ ایجاد اشتغال برای جوانان است
 
آقای روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفتاد و هفتمین هفته‌های افتتاح تصریح کرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح شد در زمینه صنعت و معدن بود، معادن ما یکی از نعمت‌های خدادادی است.

رئیس جمهور افزود: جدای از نفت که آن هم محصول معدنی است و از اعماق زمین استخراج می‌شود، در زمینه معادن و صنایع معدنی از لحاظ ایجاد اشتغال، درآمدزایی، تامین نیاز‌های داخلی و همچنین صادرات کار بزرگی درکشور انجام می‌گیرد.

آقای روحانی ادامه داد: در نگاهی به سال‌های قبل، ما در زمینه فولاد و مقاطع فولادی واردات قابل ملاحظه‌ای داشتیم، اما امروز به خودکفایی رسیده ایم و علاوه بر تامین نیاز‌های داخلی کشور صادرات نیز داریم.

رئیس جمهور گفت: کشور ما در زمینه فولاد دهمین و در زمینه تولید مس هفتمین کشور دنیاست که این افتخار حاصل تلاش و فعالیت مهندسین، کارگران و مدیرانی است که توانمندی بالقوه را بالفعل می‌کنند، سنگ آهن از معادن استخراج و به زنجیره‌های فولاد تبدیل می‌شود.

آقای روحانی افزود: بسیار خوشحالیم که در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی برای جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره فولاد انجام شد چرا که اگر کنسانتره داشته، ولی آهن اسفنجی و گندله نداشته باشیم به مقصد نهایی یعنی تولید شمش فولاد نمی‌رسیم و ناچاریم سنگ آهن را استخراج و صادر کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: بین صادرات سنگ آهن و شمش فولاد تفاوت بسیاری است؛ این ارزش افزوده است که می‌تواند کشور را در مسیر ثروت و توسعه قرار دهد.

آقای روحانی با اشاره به تکمیل زنجیره‌های تولید در افتتاح پروژه‌های صنعتی ومعدنی امروز، تصریح کرد: مهم درکنار هم قرارگرفتن زنجیره‌ها و رسیدن به محصول نهایی است، بحث‌های زیادی بود که سنگ آهن را استخراج و به مناطق ساحلی جنوب کشور منتقل کنیم و یا آب را به مرکز بیاوریم، چرا که مشکل آب و همچنین تولید به صرفه بود، کار بزرگی انجام شد و شرکت‌های معدنی بار این مسئولیت را بر دوش گرفتند و بالاخره آب در جنوب شیرین سازی و به مرکز کشور منتقل شد که امروز دو استان به آب شیرین متصل است.

رئیس جمهور گفت: در این هشت سال برای توسعه معادن و صنایع معدنی حرکت بسیارخوبی انجام گرفت، معادن کشور به افرادی واگذارشده بود که نه خودشان کار می‌کردند و نه معادن را آزاد می‌کردند، اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با تلاش‌های بسیار این معادن آزاد شد و امروز در دست کسانی است که می‌توانند با سرعت از آن استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد: معادن یکی از منابع بزرگ برای اشتغال جوانان است که می‌تواند در زمینه‌های مختلف، چون رشته‌های مختلف صنعتی و معدنی مورد استفاده قرارگیرد.

رئیس جمهور گفت: ما در سال ۵۹۰ میلیون تن از معادن کشور استخراج داریم که نعمت بزرگی است چرا که زنجیره‌های زیادی بدنبال دارد و اشتغال زیادی را شامل می‌شود.
 
طرح‌های ملی وزارت صمت در استان‌های یزد، زنجان، هرمزگان و آذربایجان شرقی با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید. 
 
طرح‌های شمش فولادی در یزد، توسعه توتون و تنباکوی فرآوری شده در سلطانیه زنجان، تولید کاشی و سرامیک یزد در اشکذر، طرح ذخیره و صادرات اسید سولفوریک در کرمان و بندرعباس، طرح آهک پخته و هیدراته در اهر و طرح گندله سازی در اردکان در این مراسم به بهره برداری رسید.
 
برای اجرای این طرح‌ها ۳ هزار و ۵۷۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته که موجب اشتغالزایی برای ۸۸۱ نفر می‌شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °