بازار سرمایه؛ قلب اقتصاد آزاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۰۶۸۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
محمود رباطی با اشاره به وابستگی اقتصاد آزاد به بازار سرمایه، گفت: هدف هر کسب و کاری وارد شدن به بورس و بازار سرمایه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "مهدی محمود رباطی" کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ۱۸:۳۰ با اشاره به "رونمایی از پنجره واحد خدمات بازار سرمایه" در دو روز گذشته، گفت: هم اکنون صدور مجوز‌های بورسی کاملا الکترونیکی شده و متقاضیان هر لحظه از وضعیت صدور مجوز خود باخبر خواهند شد.

او افزود: آرزوی هر کسب و کار و واحد تولیدی واردن شدن به بازار بورس است در حالی که در کشور ما اینگونه نیست. در بازار سرمایه‌ای ما چنین ادبیات اقتصادی به چشم نمی‌خورد. غیر از بانک‌ها بعنوان بخش دولتی، بازار سرمایه در تامین مالی، ظرفیت‌های زیادی دارد.

محمود رباطی افزود: بازار سرمایه و بورس ظرفیت بالایی در اقتصاد دارد و برای حرکت به سوی استاندارد‌های بین المللی، باید نقش بیشتری در تامین مالی ایفا کند.

او گفت: با راه اندازی پنجره واحد الکترونیکی به عنوان دومین پنجره واحد خدمات بورس و جایگزین شدن با سامانه سِتان (تبادل اطلاعات نهاد‌های مالی) بورس ما به سمت استاندارد سازی پیش می‌رود.

مهدی محمود رباطی از آموزش بورسی بنگاه‌های اقتصادی گفت و افزود: مراکز اقتصادی و بنگاه‌های تولید از وجود بازار سرمایه بخش خصوصی اطلاع چندانی ندارند. بازار سرمایه کشور ظرفیت و گنجایش توسعه روز افزون را نداشته و فاصله زیادی با بازار استاندارد دارد. با تغییر در سیاست‌های کلی اقتصاد و احترام به بازار سرمایه بورس و بازار سرمایه کشور استاندارد سازی می‌شود.
 
محمود رباطی، کارشناس بازار سرمایه افزود: نداشتن شفافیت مالیاتی یکی از مهمترین مُعضلاتی است که شرکت‌های خصوصی برای ورود به بورس دارند و صف عرضه شرکت‌ها در بورس یکی دیگر از علل انصراف بنگاه‌ها است.

"آرمان خالقی" عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت هم در این گفتگو از فرهنگ بازار سرمایه گفت و افزود: بازار سرمایه بخش خصوصی می‌تواند بخش تولید را پشتیبانی مالی کند و در کنار بانک‌ها تولید کشور را تامین سرمایه کند.

خالقی افزود: فرهنگ بورسی شدن و استفاده از بازار سرمایه نیاز به زمان بیشتری دارد. آندسته از شرکت‌های سرمایه گذاری‌ که در بورس وارد شده اند توانسته اند مراکز تولیدی و صنعتی را به سرمایه‌های خصوصی متصل کنند.
کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلایل خاص در ۲ سال گذشته توجه بیشتری در کشور به بازار سرمایه شده است.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: وظیفه بانک‌ها (بخش دولتی) و شرکت‌های سرمایه گذاری جمع آوری سرمایه‌های خرد و کلان و قراردادن آن در اختیار بنگاه‌های تولیدی است. شرکت‌های سرمایه گذاری باید توانمندی خود را اطلاع رسانی کنند. واحد‌های صنعتی، شرکت‌های سرمایه گذاری را نمی‌شناسند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۹۹°    ۲۷.۹۹°