آگاه‌سازی مخاطب جایگزین مسدودسازی فضای مجازی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۰۷۹۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به جای مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی باید راهکار آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "محمدجواد آذری جهرمی" در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری پویش ملی ارتقای آگاهی حقوقی جامعه که میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه امضا شد، گفت: حدود یک سال قبل گزارشی از قوه قضاییه دریافت کردیم که مبنای آن بررسی بیش از هزاران پرونده ثبت شده با موضوع‌های متعدد کلاهبرداری در دادسرای جرایم رایانه‌ای بود که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در گزارشی که برای ما ارسال شد، قوه قضاییه درخواست کرده بود چرا این کلاهبرداری‌ها انجام می‌شود و از ما خواسته شد راه‌حل‌هایی برای پیشگیری از این مشکلات نظر گرفته شود تا از وقوع جرایم در فضای مجازی و به تبع آن ثبت شکایت پیشگیری کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد قوه قضاییه بسیار مناسب و مطلوب بود، گفت: از زمان دریافت گزارش، کارگروهی مامور شدند تا به صورت خاص روی این مسئله کار کنند.

آذری جهرمی ادامه داد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود ۶ ماه روی این مساله مطالعه انجام داد تا بستر‌های فسادخیز و ایجاد مساله برای مردم را که باعث تشکیل پرونده قضایی می‌شود، بررسی کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: بخشی از این مشکلات به دلیل سیستم‌های فنی مانند تبلیغات و اخبار دروغی است که در فضای مجازی منتشر می‌شود و پایه و اساسی ندارد. البته با توجه به دستور‌های اجرایی آمریکا برای قطع همکاری کشور‌ها با ایران در حوزه فناوری اطلاعات، سختی‌های بسیاری را ایجاد شد، اما در دسترس نبودن تجهیزات حوزه فناوری باعث نشد ما در این مسیر پیش نرویم.

وی گفت: یکی از کار‌های انجام شده ایجاد زیرساخت برای تبلیغات بودبه این معنا که آژانس‌های تبلیغاتی به جای استفاده از پلتفرم‌هایی که قوانین ما را رعایت نمی‌کنند، تبلیغات خود را روی بستر‌های داخلی انجام دهند.

آذری جهرمی بیان کرد: با امضای این تفاهم‌نامه، دولت امکانات مناسبی در دست آژانس‌های تبلیغاتی قرار داده است تا از ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای پیشبرد کار خود استفاده و فضای تبلیغات منجر به فریب و دروغ را کم اثر کنند، این کار به خوبی پیش رفته و حتی به کسب وکار جدیدی در کشور تبدیل شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مسئولیت مهم ما در این فرایند‌ها، آگاه‌سازی کاربرانی است که در برابر اخبار بسیار زیادی قرار دارند و ما باید آن‌ها را برای تشخیص بین سره و ناسره آماده کنیم.

وی بیان کرد: در موضوع کرونا هر روز خبری بدون سند درباره نوع تغذیه مردم درمقابله با کرونا ارایه می‌شد و مشکلاتی را ایجاد می‌کرد. برای اینکه مرجع خبری وجود داشته باشد و مردم هر شنیده‌ای را مورد توجه قرار ندهند؛ بستر مناسبی ایجاد خواهد شد و ما تصمیم گرفتیم به جای مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی راهکار آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار بدهیم.

آذری‌جهرمی افزود: دستگاه قضایی خیلی سریع اهتمام به خرج داد و با تیم اجرایی ما وارد مذاکره شد. نتیجه این همکاری به تدوین تفاهم بین سازمان تنظیم مقررات به عنوان نماینده دولت و معاونت پییشگری دولت به نمایندگی از قوه قضاییه منجر شد. اجراکننده این تفاهم‌نامه اپراتور‌ها هستند و اگر نیاز باشد سایر فعالان حوزه فناوری نیز وارد عرصه خواهند شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با امضای این تفاهم‌نامه، بستر‌هایی که باعث ترویج جرم به ویژه کلاهبرداری از مردم می‌شوند، ساماندهی خواهند شد و در آینده می‌توان تاثیر این تفاهم‌نامه را شاهد بود.

نصب جمر پیشنهاد همیشگی ما در روز‌های برگزاری کنکور است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پارسال و هم امسال پیشنهاد دادیم که به جای قطع شبکه در اطراف محل برگزاری کنکور، دستگاه جمر نصب شود که ادعا شد به دلیل هزینه‌های سنگین آن این اقدام صورت نگرفته است.

آذری جهرمی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه پویش ملی ارتقای آگاهی‌های حقوقی جامعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا علت اصلی اختلالات تلفن همراه در یکی دو ماه گذشته به قطعی برق مربوط می‌شود؟ افزود: در دو ماه پیش قطعی برق شبکه ما را متاثر کرده بود که همان موقع اطلاع رسانی کردیم.

وی گفت: البته در این روز‌ها که آزمون سراسری کنکور برگزار می‌شود اختلالاتی ایجاد شد چرا که خیلی از داوطلبان امنیت روانی نداشتند، چون سوالات لو می‌رفت و تقلب می‌شد و این موضوع مهمی است که با زندگی مردم هم ارتباط دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: طبیعتا سازمان سنجش و وزارت علوم هم روی این مسئله حساس هستند که حساسیت به جایی است.

آذری جهرمی گفت: البته یکی از ملزومات برگزاری کنکور، بازرسی بدنی است تا افراد گوشی با خود نداشته باشند و در حوزه‌های انتخابی درخواست داشتند که نسخه تری جی و فور جی فعال نباشد که اپراتور‌ها شبکه را در ساعات برگزاری آزمون در این مناطق غیرفعال کردند و این موضوع بر مناطقی که در همسایگی بودند اثر گذاشت و کیفیت شبکه را تحت تاثیر قرار داد.

وی افزود: البته ما سال گذشته و امسال نامه نوشتیم که راهش این است که به جای قطع شبکه، دستگاه جمر (به فتح ج و کسر م) نصب شود، اما ظاهرا برای تامین هزینه‌های جمر، مشکل داشتند، اما اختلالی که در شبکه ایجاد می‌شود زیانش از هزینه‌های جمر بالاتر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امیدواریم سال آینده این‌گونه نباشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۹.۹۹°