آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۰۹۱۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷
مراسم تکریم از زحمات سید ابراهیم رئیسی و معارفه غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه پیش از ظهر امروز دوشنبه 14 تیر 1400 با حضور مقامات و مدیران ارشد قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، دولت، نیروهای مسلح و مجلس خبرگان در حال برگزاری است.

با انتخاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان رئیس جمهور، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم با تأکید بر اهتمام جدی به مأموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیرو‌های کارآمد و جهادی در مسئولیت ها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و در عین حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه
در مراسم تکریم و معارفه امروز نیز، حجت الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب، ابراز امیدواری کرد که ریاست جدید قوه قضائیه نیز رهنمودهای مقام معظم رهبری را سرلوحه قرار داده و روند اصلاحاتی را که با حضور آقای رئیسی آغاز شده بود، ادامه دهد.

منتظری اظهار داشت: در دو سال و نیم اخیر مدیریت عالی قوه قضاییه از درون قوه قضاییه انتخاب شد که این دوران کوتاه بود و آیت الله رئیسی منتخب مردم برای تصدی ریاست جمهوری شد که به ایشان تبریک می گویم.

وی ادامه داد: انتظار به حق دستگاه قضایی برای دومین بار با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای محقق شد.

دادستان کل کشور ضمن تقدیر از حضار در این مراسم در عین حال از آیت‌الله رئیسی قدردانی کرد و افزود: آیت‌الله رئیسی در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بنای مستحکم تحول را با برنامه‌های جاممع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بنا نهادند و استمرار این برنامه ‌ها توسط حجت الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای که مورد اعتماد مقام معظم رهبری قرار گرفت، با اقتدار و توان بیشتر و با توجه به تجربیات و سابقه ارزنده ایشان ادامه دهنده تحول خواهند بود.

منتظری افزود: اکنون امیدواریم شاهد یک دستگاه قضایی عدالت محور، عدالت بستر و عدالت گستر باشیم.

دادستان کل کشور درباره آیت الله رئیسی اضافه کرد: اکنون کسی سکاندار مدیریت اجرایی کشور شده است که آسیب‌ها و اشکالات و مشکلات را به خوبی می‌شناسد و انتظار داریم رئیس دولت منتخب در دولت انقلابی و جهادگونه خود در راستای رفع مشکلات قضایی بیش از پیش کمک کنند.

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز در سخنانی با قرائت متن حکم رهبر معظم انقلاب و توصیه های ایشان خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه، به مرور رخدادهای مهم خردادماه اخیر پرداخت و گفت: روز 28 خردادماه به واقع یوم الله بود و مردم با وجود گرفتاری هایی که داشتند به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند و پای صندوق های رای حضور یافتند.

وی افزود: حضور پرشور مردم در انتخابات، باوجود کرونا و گرمای هوا در شرایطی رخ داد که دشمنان خارجی و داخلی انقلاب موجی شدیدی از تبلیغات به راه انداخته بودند.

محمدی گلپایگانی تصریح کرد: همه جهانیان، حتی دشمنان ما از حضور مردم حیرت کردند و من این توفیق را به همه دست اندرکاران و زحمت کشانی که پای کار ایستادند، تبریک می گویم.

وی خطاب به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: توصیفات رهبر انقلاب از شما در حکم آقای اژه ای باعث افتخار است.

محمدی گلپایگانی افزود: از سوابق آقای رئیسی همه اطلاع دارند و عملکرد ایشان در قوه قضائیه باعث امیدواری مردم شد.

وی در ادامه با اشاره به سوابق آقای اژه ای در دستگاه قضا اظهار داشت: یکی از ویژگی های ایشان این است که اگر به این نتیجه برسند که فردی متخلف است، بدون توجه به پست و مقام و جایگاه او  با قاطعیت حکم صادر می کنند.

محمدی گلپایگانی افزود: ویژگی دوم ایشان که من از نزدیک شاهدم، ساده زیست بودن است.

وی افزود: ساده زیست بودن، نیاز امروز مسئولان ماست و نباید گذشته را فراموش کنیم که یک پاسبان ساده می آمد مقابل درب خانه مرجع تقیلد  اجازه تردد به کسی نمی داد.

پس از سخنان محمدی گلپایگانی، حکم انتصاب رئیس جدید قوه قضائیه به حجت الاسلام و المسلمین اژه ای تقدیم شد.

رئیسی: اطمینان داریم که آینده کشور درخشان است
در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در سخنانی با اشاره به آشنایی بیش از 36 ساله با محسنی اژه ای، اظهار داشت: ایشان آشنا به علوم قضایی است و در طول این سال ها ثابت قدم بوده اند و در جریانات مختلف دچار چرخش نشده اند.

رئیسی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: لازم است در ابتدا شکرگزار حضرت حق باشم چرا که در این مدت، آمدن از آستان قدس کار آسانی نبود، ولی مقام معظم رهبری فرمودند دعا می‌کنم خداوند خیر دنیا و آخرت نصیب فرماید و امروز در ابلاغی که فرمودند، محبت ایشان و مردم، سرمایه بزرگی برای دستگاه قضایی و این حقیر است.

وی با بیان اینکه این محبت و اعتماد سرمایه‌ای است که باید شاکر آن بود، اظهار داشت: به خاطر انتصاب بسیار شایسته در دستگاه قضایی تشکر و تقدیر می‌کنم. من ۳۶ سال است که از نزدیک با آقای محسنی همکار هستم و در این مدت، آنچه از ایشان دیدم، صلاحیت‌های عملی و تسلط بر مبانی و حقوق است. ایشان قاضی توانمندی است و نسبت به دستگاه قضایی بسیار آشنا هستند.

رییس‌جمهور منتخب مردم، محسنی اژه‌ای را دارای روحیه انقلابی دانست و تصریح کرد: تطورات زمانی، ایشان را دچار چرخش نکرده و بر مبانی انقلابی همواره پایبند هستند. در این مدت که من افتخار خدمت در دستگاه قضایی را داشتم، ایشان در مسئولیت معاونت اول، نقش مهمی در انتصاب مدیران عالی و قضات و مدیریت پرونده‌های مهم در کنار دادستان کل کشور و... موجب آرامش می‌شد.

رییسی با بیان اینکه اژه‌ای مشاوری امین برای همه قضات و بنده بود، خاطرنشان کرد: جایگاه ایشان بسیار ارزشمند بود. از همه عزیزان و مسئولان دستگاه قضا و قضات تشکر می‌کنم. خواسته‌هایی که داشتیم گاهی با امکانات دادگستری‌ها متناسب نیست. کمبود نیروی انسانی گاهی تا ۴۰، ۵۰ درصد کمتر بود. کمبود قضات داشتیم.

وی در ادامه افزود: اطمینان دارم که با مدیریت آقای اژه ای روند تحول ادامه خواهد داشت.

رئیسی توفیقات قوه قضائیه را حاصل زحمات تک تک کارکنان دلسوز دستگاه قضا دانست و گفت: در دستگاه قضا نیروهای گمنامی که تلاش مخلصانه کرده اند، کم نداریم.

رئیس جمهور منتخب مردم همچنین از همه نهادها و شخصیت هایی که با قوه قضائیه همکاری داشته اند قدردانی کرد.

وی شایسته سالاری را از محورهای عدالت گستری دانست و افزود: آنچه که فراتر از جناح ها، تفکرات و جایگاه های مختلف قرار دارد، قانون مداری است و همه باید بر آن تکیه کنند.

رئیسی تصریح کرد: باید بر تمامی مجریان نظارت شود و نظارت پذیری موجب تقویت نظام خواهد شد.

وی افزود: نظارت می تواند تضمین کننده اجرای قانون باشد و در دولت نیز به عنوان اصلی که می تواند حقوق مردم را تضمین کند، مورد توجه قرار خواهد داشت.

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه
رئیسی کاهش ناهنجاری ها را مستلزم همکاری همه دستگاه ها دانست و افزود: مدیران شجاع و خطرپذر باید مورد حمایت همه دستگاه ها باشند تا کشور پیش برود.

وی گفت: در برخی موارد شاهدیم که پیشنهاد حقوق بشری را کانادایی مطرح می کند که جنایاتشان در قبال بومی های این کشور مایه تاسف جهانیان شده است.

رئیسی با تاکید بر اینکه آینده کشور درخشان خواهد بود، ابراز امیدواری کرد که با همکاری و هماهنگی بیشتر قوای سه گانه، روند پیشرفت کشور شتاب گیرد.

وی افزود: یقین دارم با ابتکار عمل آقای محسنی اژه‌ای و مدیران خوبی که داریم گام‌های خوبی در قوه قضاییه برداشته خواهد شد. دستگاه قضایی نیاز به یک تحول داشت و ان شالله سند تحول قضایی سال به سال ارتقا پیدا کند.

رئیس جمهور منتخب افزود: در این مدت تلاش کردم موارد ۸ گانه در حکم رهبری را دنبال و تحقق ببخشیم. تلاش داشتیم حرکتمان برنامه محور باشد و به سه نکته در سال ۹۹ و سال جاری توجه کردیم؛ کرامت مردم، ارباب رجوع و همکاران؛ مبارزه با فساد و حمایت از تولید که شعار سال بود.

اژه ای: این دوره، دوره تحول و تعالی است
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در سخنانی ابراز امیدواری کرد که با ادامه تلاش های همه بخش های دستگاه قضا، روند خدمت به مردم ادامه یابد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در ابتدا از خداوند می خواهم که قدرت تحمل این بار سنگین را به من عنایت کند.

وی افزود: از ارواح مطهر شهدا به ویژه شهید بهشتی مدد می خواهم که مرا در این مسیر یاری رسانند.

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه

اژه ای تصریح کرد: این دوره، دوره تحول و تعالی خواهد بود و باید همانگونه که انتظار بر حق مردم است با هماهنگی و همکاری مجلس، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، قدم های بلند و جهشی را برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این مراسم اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب که بار دیگر با اعتماد به نفرات داخل دستگاه قضایی رئیس قوه قضاییه را انتخاب کردند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: اکنون به فضل پروردگار، سایر قوا و همکارانم در قوه قضاییه با قدرت و قوت این مسئولیت خطیر را دنبال خواهم کرد و از همه کسانی که در چند روز اخیر با اظهار محبت هایشان بنده را دلگرم کردند تشکر می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از خداوند می‌خواهم درک صحیح شرایط، ادراک در عمل و توان تحمل این مسئولیت سنگین را به بنده عطا کنند و ان شا الله همکاری همکاران و سایر قوا پشتیبان ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه محور کار ما سند تحول است و این دوره دوره تحول و تعالی خواهد بود، ادامه داد: باید با وحدت و یکپارچگی تمام با مجلس، دولت، نیرو‌های نظامی و انتظامی بتوانیم قدم‌های بلندی برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به برنامه‌های خود گفت: عدل و عدالت در همه ساحت‌ها باید گسترش پیدا کند. مبارزه جدی تر، قاطع‌تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه ها، توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان تر، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی برای اقدامات پیش رو باید مورد توجه قرار گیرد و سازو کار گسترش آزادی‌های مشروع ایجاد شود.
 
آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه
قالیباف: فرصت کم نظیری برای خدمت به مردم فراهم شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این مراسم، با قدردانی از تلاش های رئیسی در دستگاه قضا اظهار داشت: ابتدا خدا قوت می گویم به برادر عزیزم جناب آقای رئیسی که با تلاش های مضاعف، تحولی بزرگ در دستگاه قضا ایجاد کردند و با شناختی که از آقای اژه ای دارم، مطمئنم که این روند تداوم خواهد داشت.
 
قالیباف در ادامه با اشاره به وجود مشکلات در کشور اظهار داشت: سرمایه اجتماعی ما رو به کاهش است و این یک واقعیت تلخ است.
وی افزود: خداوند را شاکریم که یک دوره جدیدی از حکمرانی و اداره کشور آغاز شده است.
رئیس مجلس تصریح کرد: توقعات مردم به حق است و اکنون هیچ بهانه ای برای کوتاهی ها پذیرفته نیست.
وی افزود: ما مکلفیم به اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه و موظفیم که با تلاش و برقراری ثبات اقتصادی، امید و نشاط را در جامعه افزایش دهیم.
قالیباف گفت: بار اصلی این امر بر عهده دولت است اما روشن است که قوای دیگر نیز باید این فعالیت ها را تکمیل کنند و در افزایش همدلی و هم افزایی نقش کلیدی دارند.
رئیس مجلس در عین حال تصریح کرد که این تعامل بین قوا به معنی نفی استقلال قوا نیست.


مرور 6 توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس جدید دستگاه قضا:

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه
خلاصه ای از سوابق محسنی اژه ای:

آئین تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۷۹°    ۳۰.۵۹°