تشدید جنگ در افغانستان + گزارش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۹۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
نایب رییس مجلس سنای افغانستان سیاست‌های نادرست آمریکا در این کشور را عامل تشدید جنگ در افغانستان می داند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  همزمان با تشدید جنگ در استان‌های شمالی افغانستان، پیش روی طالبان در شمال این کشور ادامه دارد.

در شبانه روز گذشته دستکم چهار شهرستان در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد که سه شهرستان آن فقط در استان "بدخشان" در شمال افغانستان و در همسایگی چین و تاجیکستان قرار دارد.

به دنبال تشدید جنگ و سقوط شهرستان‌های بدخشان در شمال شرق افغانستان، براساس گزارش رسانه‌های تاجیکستانی، یک هزار و سی و هفت نظامی افغان نیز وارد خاک تاجیکستان شدند.

وزارت دفاع افغانستان از شب گذشته از استقرار نیرو‌های کماندوی ارتش در شهر «فیض آباد» مرکز استان بدخشان خبرداد و اعلام کرد: بخش‌هایی از حومه شهر فیض آباد از وجود طالبان پاکسازی شده است.

همچنین وزارت دفاع افغانستان از کشته شدن بیش از دویست و چهل عضو طالبان در عملیات شبانه روز گذشته نظامیان افغان خبر داد.

در پی تشدید جنگ و دست به دست شدن شهرستان‌های افغانستان، نایب رییس مجلس سنای این کشور از سیاست‌های نادرست آمریکا در این کشور انتقاد کرد و وضعیت فعلی را ناشی از خروج غیرمسئولانه نظامیان آمریکایی دانست.
طالبان ادعا می‌کند حدود صد و پنچاه شهرستان افغانستان را همزمان با آغاز خروج نظامیان آمریکایی به تصرف خود در آورده است و وزارت کشور افغانستان نیز از آزادسازی چهارده شهرستان از تصرف طالبان خبر می‌دهد.

گفتگو‌های صلح دوحه قطر بین طالبان با آمریکایی‌ها (اسفند ۹۸) و مذاکرات صلح دولت افغانستان و گروه طالبان (شهریورماه ۹۹ - دوحه قطر) بدون حضور ایران به هیچ نتیجه‌ای نرسید.

حضور آمریکایی ها با گذشت نزدیک به دو دهه در افغانستان میراثی جز گسترش گروههای تروریسم در این کشور نداشته است. در حال حاضر شمار گروه تروریستی در افغانستان به بیست و یک گروه افزایش یافته است که در بین آنها ته مانده های داعش هم در شمال افغانستان به چشم می خورد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °