قطعی‌های مکرر برق؛ افزایش مصرف یا بی‌برنامگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۱۰۱۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
سخنگوی صنعت برق کشور دلایل اصلی افزایش مصرف برق و خاموشی های اخیر را گرمای هوا و کاهش تولید برق در نیروگاههای برق آبی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"مصطفی رجبی مشهدی" سخنگوی صنعت برق کشور در گفتگو با ۱۸:۳۰ افزایش ناگهانی دمای هوا و از دور خارج شدنِ نیروگاه‌های برق آبی به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی را دو عامل اصلی خاموشی‌های اخیر اعلام کرد و گفت: با افزایش ۱۰ هزار مگاواتی مصرف برق کشور در تیرماه نسبت به سال گذشته در اوج مصرف به ۶۶ هزار و ۲۰۰ مگا وات رسیده است.

رجبی مشهدی افزود: بیمارستان‌ها با داشتن برق دیزل و اضطراری می‌توانند قطع برق بیمارستان‌ها را ظرف ۱۰ ثانیه به جریان بیندازند. تامین برق بیمارستان‌ها تا جلو درب بیمارستان‌ها است و حوادث مختلف ناشی از قطع برق در داخل بیمارستان به عهده ما نیست.

سخنگوی صنعت برق کشور با رد هرگونه تبعیضی در فرایند جدول خاموشی هاگفت: فیدر‌های اداره برق کاملا مشخص و شفاف است و تبعیضی وجود ندارد.
رجبی مشهدی دریافت خسارت ناشی از نوسانات جریان برق منوط به گذراندن چرخه اداری و بوروکراسی اعلام کرد و گفت: هموطنانی که دچار خسارت شده اند می‌توانند برای دریافت خسارت خود اقدام کنند.

او گفت: رشد تولید برق در هشت سال گذشته بطور متوسط سالی دو هزار و ۸۰۰ مگاوات بوده است.

سخنگوی صنعت برق کشور در پاسخ به عقب ماندگی ۲۸ درصدی در تولید برق گفت: طبق برنامه ششم توسعه قرار بر این بود سالانه ۵ هزار مگاوات برق تولید شود، اما امکان تولید برق با کاهش ۲۸ درصدی انجام شده است. کسری تولید برق به قرارداد‌های خارجی برمی گردد.

مصطفی رجبی مشهدی راه حل خاموشی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی را استفاده از برق خورشیدی اعلام کرد.

در بخش دیگری از گفتگو "سرهنگ عین‌الله جهانی" معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا درباره قطع برق چراغ‌های راهنمایی و رانندگی گفت: پلیس در جریان قطع برق و جدول خاموشی‌های مناطق مختلف نیست و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در صورت قطع برق خاموش و موجب افزایش ترافیک می‌شود.

"ابراهیم خوش گفتار" نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق هم از طلب ۳۰ هزار میلیارد تومانی تولید کنندگان بخش خصوصی از دولت گفت و افزود: در ۸ سال گذشته برخلاف تعهد ۳۲ هزار مگاواتی دولت، حدود ۱۶ هزار ۳۰۰ مگاوات تولید شده است (عمل به نیمی از تعهد دلت) و بخشی از این کسری تولید به تحریم‌های بر می‌گردد و بخش دیگر افزایش نرخ ارز و عدم پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به تولید کنندگان خصوصی است.

خوش گفتار افزود: به دلیل تغییر نرخ ارز وام وعده داده شده هم عملی نشد و کمبود سرمایه گذاری در تولید برق امروز به خاموشی‌ها تبدیل شده است. بزرگترین مشکل بخش خصوصی تراز نبودن دخل و خرج تولید برق است.

او گفت: قیمت خرید برق از تولید کننده ۸ سال است که دستوری است درحالیکه هزینه تولید برق بر اساس واقعیت است. وزارت نیرو اعتباری برای تولید کنندگان بخش خصوصی قائل نیست. نیروگاه داران بخش خصوصی ۳ سال است که منتظر ملاقات با وزیر نیرو است.
 
نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: اولین مشکل دولت سیزدهم تامین برق است.
برچسب ها: خاموشی ، برق ، قطع برق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۹۹°