چالش‌ها و راهکار‌های نظام مالیاتی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۱۰۲۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۳
رئیس کل سازمان امور مالیاتی:به کمک طرح نظام جامع مالیاتی ۵۰ درصد از مودیان مالیاتی را با استفاده از اظهارنامه‌هایی که خودشان در اختیار ما قرار داده اند، پذیرفته ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "امید علی پارسا" در "تیتر امشب" با بیان اینکه طرح نظام جامع مالیاتی حاصل یک دهه کار در این سازمان و گذار از نظام مالیاتی سنتی به الکترونیک است، گفت: در نظام مالیات الکترونیک تمام کار‌ها با ابزار الکترونیک انجام می‌شود و سرعت و سهولت بیشتری در انجام کار‌ها ایجاد می‌کند، اما منطق حاکم بر محاسبات تقریبا همان منطق سنتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های کشور اطلاعات فعالیت‌های اقصادی افراد را در اختیار ما قرار می‌دهند وما در سازمان امور مالیاتی با سهولت و علم و اطلاعات دقیق‌تر می‌توانیم مالیات تهیه کنیم.
وی گفت: با اطلاعاتی که دستگاه‌ها در اختیار ما قرار داده اند ۵۰ درصد از مودیان را با استفاده از اظهارنامه‌هایی که خودشان در اختیار ما قرار داده اند پذیرفته ایم و دیگر نیازی به ریسک و حسابرسی نیست.

او در بیان مزایای نظام مالیاتی الکترونیک گفت: هنگامی که ما ۷۰ درصد اظهار نامه‌های مالیاتی را از این طریق می‌پذیریم بدان معناست که بخش زیادی از نیروی کار ما نیز آزاد شده و به انجام کار‌های دیگر می‌پردازد و مهم‌تر از آن ارتباط بین مودی مالیاتی و ممیزی را قطع می‌کنیم.

ترابی فر کارشناس مسائل اقتصادی و دیگر مهمان این برنامه نیز با بیان اینکه طرح نظام مالیاتی با ۳ هدف افزایش درآمد‌های مالیاتی، کاهش هزینه‌های عملیاتی و افزایش رضایت مودیان مالیاتی طراحی شده گفت: در بررسی اینکه چه میزان از این اهداف محقق شده باید گفت، هزینه‌های وصول مالیات بر کل مالیات وصولی بر اساس گزارش‌ نهاد‌های نظارتی نشان می‌دهد با گذشت زمان و استقرار ناقص طرح جامع مالیاتی یکی از اهداف که کاهش هزینه‌های مالیاتی بود محقق نشده است.

وی افزود: رشد درآمد‌های مالیاتی ما نیز از سال ۸۴ تا ۸۹ زمانی که طرح جامع مالیاتی وجود نداشت ۲۶ درصد بوده، اما این موضوع از سال ۹۰ تا ۹۶ حدود ۱۹ درصد شده است و رشد درآمد‌ها هم کاهش پیدا کرده است و هدف دوم یعنی افزایش درآمد‌های مالیاتی هم بصورت کامل محقق نشده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۹.۹۹°