انتقاد ایران از استاندارد‌های دوگانه غرب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۱۰۳۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
نماینده کشورمان در سازمان ملل از استاندارد‌های دوگانه و برخورد سیاسی برخی کشور‌ها در مبارزه با تروریسم انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به عزم راسخ ایران برای مقابله با پدیده شوم تروریسم و نفی همه اشکال آن، از استاندارد‌های دوگانه و برخورد سیاسی برخی کشور‌ها در مبارزه با تروریسم و اقدامات یکجانبه آن‌ها در قرار دادن نام کشور‌ها و ارگان‌های حاکمیتی آن‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی انتقاد و آن را محکوم کرد.
مجید تخت روانچی در نشست تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان «استراتژی جهانی مقابله با تروریسم: هفتمین مرور» با گرامیداشت یاد سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم که در عملیات تروریستی آمریکا در عراق به شهادت رسید، اشغالگری و مداخله نظامی در امور کشور‌ها را از ریشه‌های تروریسم برشمرد. وی، مهمترین راهبرد مقابله با تروریسم را توجه به ریشه‌های آن، از جمله مقابله با تحریم‌های یکجانبه غیرانسانی علیه ملت‌ها دانست.

تخت روانچی با استقبال از محکومیت حملات تروریستی علیه زیرساخت‌های انرژی از جمله تاسیسات هسته‌ای در این قطعنامه که منجر به فجایع رادیواکتیوی زیست محیطی می‌شود و با یادآوری همزمانی مذاکرات این قطعنامه با رخداد اولین حمله تروریستی در جهان علیه تاسیسات هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظنز ـ در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ـ و اشاره به این موضوع در این قطعنامه، بر تعهد کشور‌ها بر اساس این قطعنامه برای مقابله و مجازات مرتکبان چنین اعمال تروریستی تاکید کرد.
نماینده کشورمان با اشاره به معضل نوین امنیتی در منطقه و جابجایی و انتقال جنگجویان تروریست خارجی به مناطق درگیری، از شناسایی و محکومیت این تهدید تروریستی نوین در این قطعنامه استقبال کرد.

وی با اشاره به شهادت بیش از ۱۷ هزار ایرانی از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس قوه قضاییه، وزرا، نمایندگان مجلس و دانشمندان کشورمان به دست گروهک تروریستی مجاهدین خلق گفت: متاسفانه اعضای گروه‌های تروریستی که دست شان به خون ملت ایران آلوده است در برخی کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی آزادانه فعالیت می‌کنند.

نماینده دایم کشورمان در سازمان ملل با اشاره به تعهد کشور‌های اروپایی و آمریکا به قطعنامه مقابله با تروریست‌ها و عدم فراهم کردن مکان امن برای آن‌ها، از آزادی عملیات، جابجایی، جذب نیرو، تامین مالی و برخورداری آن‌ها از حمایت مادی و سیاسی انتقاد کرد و تضمین عدم دسترسی تروریست‌ها به فضای مجازی امن علیه سایر کشور‌ها را یادآور شد.

قطعنامه «استراتژی جهانی مقابله با تروریسم» مهمترین قطعنامه سازمان ملل در حوزه مقابله با تروریسم است که هر دو سال یکبار با در نظر گرفتن روند‌ها و تهدیدات نوین تروریستی در جهان در مجمع عمومی سازمان ملل مذاکره و تصویب می‌شود. این قطعنامه، استراتژی جهانی در مقابله با تروریسم و نقشه راه کشورها، سازمان‌های بین المللی و سایر بازیگران غیردولتی طی دو سال آینده را ترسیم می‌نماید.

با توجه به همزمانی مذاکرات پیش نویس این قطعنامه با حمله تروریستی سه ماه پیش در نطنز و تلاش نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل، برای نخستین بار بندی در محکومیت حملات تروریستی علیه زیرساخت‌های انرژی از جمله تاسیسات هسته‌ای گنجانده شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۷۹°    ۲۳.۹۹°