بیانیه پایانی مذاکرات بین‌الافغانی در تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۱۱۳۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
طرفین شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی صلح که روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در تهران برگزار شد، بیانیه‌ای شامل ۶ بند صادر کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دو هیات از کشور افغانستان حاضر در نشست تهران در بیانیه‌ای اعلام کردند:

دو هیات مشارکت کننده بین الافغانی صلح که روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه مورخ ۷ و ۸ ماه جولای سال ۲۰۲۱ در شهر تهران گفتگو نمودند، در موارد ذیل به توافق رسیدند:

۱. هیات‌ها از مساعی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در مورد تامین صلح در افغانستان و مهمان نوازی‌های به عمل آمده ابراز امتنان می‌نمایند.

۲. هر دو جانب با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ و صدمه‌ای که از آن متوجه سلامت کشور می‌شود، به توافق رسیدند که جنگ راه‌حل مسئله افغانستان نبوده و باید همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه حل سیاسی و صلح آمیز توجیه گردند.

۳. گفتگو‌ها در فضای صمیمانه‌ای صورت گرفت و همه مسائل به صورت مفصل و با صراحت مطرح گردید.

۴. هر دو طرف تصمیم گرفتند مواردی را که ضرورت به مشورت بیشتر دارد مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دائمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن طی نشست بعدی که در نزدیکترین فرصت ممکن دائر خواهد شد مورد بحث قرار داده و به نتیجه برسند.

۵. طرف‌ها نشست تهران را فرصت و زمینه جدید برای تقویت راه حل سیاسی معضل افغانستان می‌دانند.

۶. هر دو جانب حملاتی را که خانه‌های مردم، ادارات، مساجد و بیمارستان‌ها را هدف قرار داده و باعث تلفات می‌گردند و همچنان تخریب مؤسسات عمومی را به شدت محکوم کرده و خواستار مجازات عاملان آن می‌گردند.

نشست گفتگو‌های بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان صبح دیروز (چهارشنبه) ۱۶ تیرماه، به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °