ادامه همکاری ایران، روسیه و ترکیه برای نابودی تروریسم در سوریه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۱۱۶۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در پایان شانزدهمین دور مذاکرات سوریه در نورسلطان قزاقستان در بیانیه مشترکی اعلام کردند: به همکاری‌های خود تا از بین بردن کامل داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه ادامه می‌دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا در این بیانیه که امروز پنجشنبه صادر شد، سه کشور اجرای کامل توافق نامه‌ها و حفظ ثبات در ادلب را ضروری دانستند.

بر اساس این بیانیه ایران، روسیه و ترکیه مصمم به مخالفت با برنامه‌های جدایی طلبانه در شرق فرات سوریه هستند.

این بیانیه مشترک می‌افزاید:روسیه، ایران و ترکیه توقیف غیرقانونی نفت و انتقال درآمد حاصل از فروش نفت متعلق به سوریه را نمی‌پذیرند.

این بیانیه گفت: ایران، روسیه و و ترکیه حملات نظامی اسرائیل به سوریه را محکوم می‌کنند، این حملات نقض قوانین بین المللی است، باید متوقف شود.

در این بیانیه آمده است: «آن‌ها عزم خود را برای مخالفت با برنامه‌های تجزیه طلبانه با هدف تضعیف وحدت سوریه و تهدید امنیت ملی کشور‌های همسایه مجدداً تأیید کردند.»

طرفین توافق کردند که دستیابی به امنیت و ثبات طولانی مدت در شمال شرقی سوریه تنها بر اساس حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه امکان پذیر است.

در بیانیه آمده است: «ما به طور دقیق وضعیت منطقه کاهش تنش در ادلب را بررسی و بر لزوم حفظ صلح از طریق اجرای کامل توافقات موجود در مورد ادلب تأکید کردیم.»

«نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و ترکیه به عنوان کشور‌های ضامن قالب آستانه بر مخالفت خود با توقیف غیرقانونی و انتقال درآمد‌های نفتی که باید متعلق به جمهوری عربی سوریه باشد، تأکید کردند.

طرفین همچنین از افزایش حضور و فعالیت تروریستی گروه تحریر الشام و سایر سازمان‌های تروریستی وابسته به آن، که غیرنظامیان را تهدید می‌کند، نگرانی جدی نشان دادند.

در این بیانیه اعلام شد که نشست بعدی فرمت «آستانه» با موضوع سوریه تا پایان امسال (میلادی) برگزار می‌شود.

شانزدهمین دور مذاکرات بین‌المللی سوریه در قالب آستانه از روز چهارشنبه با حضور هیات‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، روسیه، ترکیه، دولت سوریه و معارضان سوریه در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد.

«علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی ریاست هیات ایرانی حاضر در این نشست را برعهده داشت.

وضعیت سوریه، فعالیت‌های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، کمک‌های بین المللی و برخی اقدامات از جمله مبادله زندانیان، آزادی گروگان‌ها از جمله محور‌های این مذاکرات اعلام شد.

پانزدهمین نشست روند آستانه اواخر سال گذشته در «سوچی» روسیه برگزار شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °