هر شرط مانع تحصیل کودکان افغانستانی خلاف دستور رهبری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۱۳۳۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
ستاد حقوق بشر ایران در فضای مجازی نوشت:اضافه کردن فرآیند‌های پیچیده اداری و یا افزودن هر نوع شرطی برای تحصیل کودکان افغانستانی، که مانع تحصیل این کودکان شود، خلاف دستور رهبر انقلاب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ستاد حقوق بشر ایران با انتشار مطلبی در صفحه خود در فضای مجازی در واکنش به خبری مبنی بر پاسخ رد دفتر کفالت در خصوص تحصیل کودکان افغانستانی، نوشت: رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۴ یک دستور تاریخی دادند: «همه کودکان افغانستانی (دارای شرایط قانونی حضور در ایران و یا بدون آن) باید در مدارس دولتی نام نویسی شوند.» بنابراین، اضافه کردن فرآیند‌های پیچیده اداری و یا افزودن هر نوع شرطی برای تحصیل کودکان افغانستانی، که مانع تحصیل این کودکان شود، خلاف متن صریح دستور رهبر انقلاب است.

در ادامه این متن آمده است: لازم است نهاد‌های مسئول در این رابطه، با حذف شروط جدید یا هر روش دیگری، موضوع را تدبیر کنند تا شرایط لازم برای تسهیل نام نویسی فوری این کودکان فراهم شود.

این در حالی است که در پی جنجال‌های ایجادشده در خصوص نام نویسی اتباع افغانستانی، محمودی مدیر کل اداره اتباع و مهاجرین در پاسخ به گلایه‌های افغانستانی‌های مقیم ایران گفت: کودکانی که متولد ایران هستند و گواهی تولد دارند به صورت مستقیم در مدارس نام نویسی می‌شوند.

وی همچنین تصریح کرد: بخش‌نامه جدید اداره اتباع به همه دفاتر کفالت ابلاغ شده است و همه موظف به اجرایی کردن آن هستند. به زودی برای نام نویسی مهاجرین افغانستانی که هیچ مدرکی ندارند؛ فرایندی اعلام و عمومی می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °