انضباط مالی راه حل برون رفت از فساد اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۱۳۸۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
رئیس ستاد مقابله با کرونا گفت: عدم شفافیت مالی، فساد اقتصادی و انضباط مالی از چالش‌های مهم است که اقتصاد کشور را رنج می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "علیرضا زالی" در مراسم نخستین جشنواره انضباط مالی و اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه فربه شدن نهادهای دولتی و افزایش رو به تزاید دخالت دولت‌ها در اقتصاد کشور، باید مورد توجه قرار گیرد، بیان داشت: دخالت دولت در اقتصادهای مولد همواره نتیجه مطلوبی به دنبال ندارد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا شهر تهران با بیان اینکه هر چه دولت‌ها در این زمینه فربه‌تر عمل کرده و ساختار غیرچابک‌تری داشته باشند می‌تواند آثار تخریبی اقتصادی داشته باشد، افزود: دخالت دولت در بازارها، شکست بازار یا شکست نهادی مواردی است که در اقتصاد کشور آن را تجربه کرده‌ایم.

وی با اشاره به ضرورت توجه دولت به حوزه سلامت، آموزش همگانی و آموزش عالی بیان کرد: در حوزه سلامت، آموزش همگانی و آموزش عالی، دولت باید مداخلات موثرتری داشته باشد اما در سال‌های اخیر می‌بینیم دولت‌ها نقش کم‌رنگ‌تری داشته‌اند؛ مثلا در حوزه رفاه اجتماعی این موضوع را کمتر شاهد بوده‌ایم و هر سال به میزان مطالبات حوزه سلامت و رفاه اجتماعی افزوده می‌شود و آثار آن را در حقوق شهروندی و رفاه اجتماعی مشاهده می‌کنیم.

زالی گفت: عدم شفافیت مالی، فساد اقتصادی و انضباط مالی از چالش‌های مهم است که اقتصاد کشور را رنج می‌دهد؛ به طوری که در سال‌های اخیر در شفافیت اقتصادی کمتر کار کرده‌ایم و نمره ما در عرصه بین‌المللی، نمره خوبی نبوده و در نظام‌های بین‌المللی شفافیت نمره خوبی نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در کنار همین موضوع شفافیت اقتصادی، ویژه‌خواری اقتصادی و رانت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آثار تخریبی در اقتصاد کشور داشته است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه متأسفانه در سال‌های اخیر بحث اقتصاد پنهان، زیرزمینی یا اقتصاد در سایه وجود داشته است، اضافه کرد: شاهد شکل‌گیری رگه‌های متکثر برنامه اقتصاد در سایه در فرآیند اقتصاد ملی هستیم و با شفافیت اقتصادی در تباین است و شرایطی که در جامعه بوده ما را به سمت اقتصاد سایه کشانده است.

زالی گفت: بحث عدم تحقق عدالت اجتماعی، نابرابری درآمدی، توازن‌سازی درآمدی در دهک‌های اقتصادی جامعه، تحریم و رشد بازار غیررسمی و قاچاق آثار زیانباری وارد کرده است و نخستین اثر اقتصاد در سایه در درآمد ناخالص داخلی است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °