۱۰ دستور مهم رئیس جدید دستگاه قضایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۱۴۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
رئیس دستگاه قضا با صدور ۱۰ دستور مهم به معاونان و مسئولان عالی قضائی کشور در نخستین جلسه شورای عالی قوه قضائیه در دوره جدید، بر ادامه مسیر تحول با رویکرد «تحول و تعالی» این دستگاه تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "حجت‌الاسلام‌ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای" در نخستین جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه امروز (دوشنبه، ۲۱ تیر) برگزار شد، از مقام معظم رهبری به خاطر عنایتی که به قوه قضاییه داشته و دارند و اعتماد و حسن ظنّ ایشان نسبت به خود، تشکر کرد.

رئیس قوه قضائیه همچنین از خانواده شهدا و ایثارگران و مدیران و کارکنان دستگاه قضا و مسئولان لشکری و کشوری که با حضور در دفتر کار وی یا ارسال پیام و تماس، ابراز لطف و محبت داشتند، قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با تقدیر از زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی در قوه قضائیه طی همه سال‌های بعد از انقلاب به ویژه در دو سال اخیر گفت: ایشان حقیقتا همه توان خود را در جهت خدمت به انقلاب و مردم و دستگاه قضایی به کار برد و توفیقات خوبی داشت که امیدواریم در مسئولیت جدید اداره قوه مجریه موفق باشد.

رئیس دستگاه قضا با قدردانی از تلاش‌های همه همکاران مجموعه قضایی گفت: قاطبه همکاران ما متدین، دلسوز، خیرخواه، مسئولیت‌پذیر، خدوم و تلاشگر هستند و تمام همّ آنها این بوده و هست که برای تحول در قوه قضاییه تلاش کنند.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای افزود: از همه همکاران انتظار داریم که دست به دست هم دهند تا دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی توفیقات گذشته را با جدیت بیشتری ادامه دهد و منشا خدمت رسانی بهتر به مردم باشد.

بازرسی ویژه ظرف سه هفته مشکلات مردم در مراکز قضایی را احصا و راه‌حل ارائه کند

رئیس قوه قضاییه در ادامه به ارائه ۱۰ دستور خطاب به معاونان و مسئولان عالی قضایی در جهت بهبود عملکرد قوه قضاییه در خدمت‌رسانی به مردم پرداخت و از معاونت منابع انسانی خواست که با همکاری معاونت‌های مالی و پشتیبانی و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و سایر بخش‌ها ظرف سه هفته مشکلات کارکنان دستگاه قضا را تعیین کند و راهکار‌های پیشنهادی خود برای حل این مشکلات را همراه با یک زمانبندی مشخص ارائه دهد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای افزود: کار همکاران دستگاه قضایی دشوار است و در کنار سختی کار، مشکلات اداری نیز وجود دارد که باید همه تلاش خود را به کار گیریم تا این مشکلات چه از لحاظ استخدامی و اداری و چه از لحاظ رفاهی و معیشتی برطرف شده یا به حداقل برسد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مشکلات مراجعان به دستگاه قضا گفت: مردم ما در طول ۴۲ سال گذشته امتحان خود را به خوبی پس دادند و ما مدیون آن‌ها به ویژه کسانی هستیم که در راه اسلام و قرآن و انقلاب از جان و مال و آبروی خود گذشتند.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای افزود: حل برخی از مشکلات مردم در حوزه اختیارات و وظایف مجلس و دولت است، اما بخشی از این مشکلات مربوط به دستگاه قضا می‌شود که ما وظیفه داریم با حل این مشکلات، صادقانه و بی‌منت به مردم خدمات ارائه دهیم.

رئیس قوه قضاییه به بازرسی ویژه ماموریت داد که تا حداکثر سه هفته با همکاری دادستان انتظامی قضات و دیگر بخش‌ها از جمله سازمان زندان‌ها، سازمان ثبت و بازرسی کل کشور، مشکلات مراجعان به دستگاه قضا را تبیین و همراه با راه حل و زمانبندی مشخص برای اقدام لازم ارائه کند.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در این زمینه به ذکر دو نمونه از مشکلات مردم پرداخت و گفت: یکی از مشکلات این است که برخی از مردم نمی‌دانند وقتی مشکل قضایی دارند باید به کجا مراجعه کنند و وقتی مراجعه می‌کنند نیز با مشکلات دیگری مواجه می‌شوند.

وی همچنین یکی دیگر از مشکلات را دستگیری یک فرد بدون اطلاع به خانواده وی بیان کرد و گفت: شاید چند ساعت بازداشت یک فرد برای ما عادی باشد، اما حتما بی اطلاعی خانواده او، برای اطرافیانش نگرانی ایجاد می‌کند که این مسئله باید برطرف شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وجود ۷ هزار نمایندگی دستگاه قضایی در دستگاه‌های مختلف کشور بیان کرد: برخی از نمایندگان قوه قضاییه ۱۰ یا ۱۵ سال از ماموریت‌شان گذشته یا حتی برخی از آن‌ها بازنشسته شده‌اند که باید بررسی شود آیا از ظرفیت این مجموعه‌ها استفاده می‌شود و اثربخشی دارند یا خیر؟

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای بر همین اساس به معاونت راهبردی ماموریت داد که با همکاری بخش‌های ذی‌ربط همچون معاونت‌های مالی و پشتیبانی و همچنین معاون امور استان‌های معاون اول، وضعیت و عملکرد نمایندگی‌های قوه قضائیه در دستگاه‌ها و میزان اثرگذاری آن‌ها را بررسی و در این خصوص گزارش دهد.

ارائه گزارشی از مصوبات بر زمین مانده سفر‌های استانی از سوی رئیس حوزه ریاست ظرف یک هفته

رئیس قوه قضائیه در ادامه به رئیس حوزه ریاست دستگاه قضا مأموریت داد که با همکاری معاونت راهبردی و دیگر بخش‌های مرتبط، تا یک هفته کلیه مصوبات سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه در دوران مدیریت آیت‌الله آملی لاریجانی و حجت الاسلام و المسلمین رئیسی را بررسی و موارد بر زمین مانده را همراه با علت اجرا نشدن آن‌ها و پیشنهاد‌ها عملیاتی برای تحقق این مصوبات، تعیین و اعلام نماید.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای همچنین به دادستان انتظامی قضات ماموریت داد که با همکاری معاونت منابع انسانی و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و بازرسی دادستانی کل کشور و بازرسی و نظارت دیوان عالی کشور ظرف دو ماه، نیرو‌های مستعد ولایتمدار، انقلابی و باروحیه جهادی در درون قوه قضاییه را برای استفاده در سطوح مختلف مدیریتی شناسایی و معرفی کند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از این نشست، به دادستان کل کشور مأموریت داد که ظرف سه هفته با همکاری بخش‌های مرتبط، نحوه تعامل ضابطان و قضات و همچنین همکاری نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی با قوه قضاییه در کشف توطئه‌ها، پیشگیری و جلوگیری از نفوذ دشمنان و کشف، تعقیب و پیگیری جریانات باندی و مرتکبان جرایم سازمان‌یافته و پیچیده را بررسی کند و پیشنهاد‌های خود برای بهبود و تقویت این همکاری را ارائه دهد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اصل مهم قانون اساسی در اجرای امر به معروف و نهی از منکر گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه با ضوابط و شرایط و دستورالعمل‌هایش موجب کاهش ورودی پرونده‌ها به قوه قضاییه و اقدامات قهرآمیز می‌شود.

رئیس قوه قضائیه بر همین اساس به رئیس حوزه ریاست دستگاه قضا ماموریت داد که با همکاری نماینده دستگاه قضا در ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، سازوکار‌های حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را که از مطالبات رهبری و مردم است پیشنهاد دهد.

طراحی سازوکار همکاری قوه قضائیه با سایر قوا برای کمک به دولت

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه تا چند روز آینده معاون اول قوه قضائیه را معرفی خواهد کرد، به معاون اول ماموریت داد با همکاری سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، دادستانی کل، معاونت حقوقی و مرکز آمار و فناوری اطلاعات، سازوکار عملی و برنامه عملیاتی برای همکاری و هم افزایی قوه قضاییه با سایر قوا به خصوص کمک به دولت را طراحی و ارائه کند.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: می‌خواهیم با تمام توان با قوای دیگر همدلی و همکاری کامل داشته باشیم و این مسئله با حرف تحقق نمی‌یابد و نیاز به سازوکاری دارد تا اقدامات مشترک برای رفع مشکلات مردم و هم افزایی و استفاده متقابل از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های قوا به طور مشخص تبیین شود.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه محور کار دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی، سند تحول قضایی و یکی از مهمترین محور‌های این سند «هوشمندسازی همه بخش‌های قضایی» است، گفت: با تلاش‌هایی که در مرکز آمار و فناوری اطلاعات با حضور دکتر زارع‌پور انجام شده، پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

رئیس قوه قضائیه افزود: هم‌اکنون از همه ظرفیت‌های نوین که در دستگاه قضایی ایجاد شده به خوبی استفاده نمی‌شود و باید با یک برنامه دقیق تلاش کرد که از این ظرفیت‌ها بیش از پیش استفاده شود تا شاهد یک جهش در دوره تحول و تعالی باشیم.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای بر همین اساس به رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ماموریت داد با همکاری معاونت‌های راهبردی و پشتیبانی و حقوقی، بررسی کند که دلیل استفاده نکردن همه جانبه از ظرفیت‌های موجود در حوزه فناوری‌های نوین چیست و چگونه می‌توان این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد.

وی همچنین از رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه خواست که پیشنهاد‌ها و راهکار‌های خود را برای حرکت مضاعف در جهت هوشمندسازی قوه قضاییه در دوره جدید مدیریت بر اساس اولویت‌های سند تحول قوه قضایئه ارائه دهد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اهمیت تداوم حرکت قوه قضاییه در چارچوب سند تحول، به معاونت راهبردی ماموریت داد که بر فرآیند اجرای سند تحول در زمانبندی مشخص خود نظارت داشته باشد و با همکاری بخش‌های مربوطه، مشکلات اجرای سند را تعیین کند و پیشنهاد‌های خود را برای رفع نواقض و ارتقاء سند ارائه دهد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی محور‌ها و بند‌های سند تحول عقب‌تر از زمانبندی اجرایی است، متذکر شد: اجرای برخی مواد سند در گرو همکاری دیگر قوا و دستگاه‌هاست و هر جا لازم است من با مسئولان امر مذاکره و مکاتبه خواهم کرد تا در روند اجرای سند خللی ایجاد نشود.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه از زمان تصدی مسئولیت دستگاه قضا رئیس جمهور سه مرتبه در دیدار حضوری و تماس تلفنی با او برای همکاری با قوه قضاییه در اجرای سند در مدت باقیمانده از این دولت اعلام آمادگی کرده، از معاونت راهبردی خواست که با همکاری معاونت‌های منابع انسانی و پشتیبانی، مسائلی که دولت و مجلس می‌توانند قوه قضائیه را در اجرای سند یاری کنند، احصاء کند تا کار با سرعت بیشتر پیگیری شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۲۵.۹۹°