تاپایان سال مشکلی برای مصرف آب نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۱۴۶۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران رضا پور گفت: علی رغم محدودیت‌ها و افزایش دما به نحوی برنامه‌ریزی شده که تاپایان سال جاری مشکلی برای مصرف نداشته باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 یوسف رضا پور، مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران در نشست خبری درباره وضعیت منابع آبی تهران گفت: با توجه به اینکه ما جزو معدود کشور‌های خشک کشور هستیم متاسفانه بارندگی نسبت به سال گذشته کاهش داشته و چندان امیدی به بارندگی جدید نداریم.

وی ادامه داد: بارندگی‌ها ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و با توجه به پیش‌بینی‌ها، امسال با کمبود بارش و افزایش دما مواجه هستیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران افزود: براساس سرشماری سال ۹۵، استان تهران بالغ بر ۱۵.۵ میلیون جمعیت دارد و برهمین اساس تامین آب شرب از حساسیت بیشتری برخوردار است که بالغ بر ۷۵ درصد آب شرب مورد نیاز استان تهران از طریق ۵ سد تامین می‌شود.

رضا پور گفت: علی رغم محدودیت‌ها، افزایش دما و رعایت پروتکل‌های بهداشتی با تعاملی که با بخش‌های مصرف داشتیم به نحوی برنامه‌ریزی شده که تاپایان سال جاری مشکلی برای مصرف نداشته باشیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران افزود: با توجه به کاهش آب، از مصرف‌کنندگان بخش شرب، بخش کشاورزی و خدمات انتظار همکاری داریم.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود و در استان تهران نیز ۴۲ درصد در آب شرب، ۵۰ درصد در بخش کشاورزی و مابقی در سایر بخش‌ها مصرف می‌شود.

رضاپور گفت: بحران آب فراتر از بحران برق است، زیرا می‌توان برق را از سایر کشور‌ها وارد کرد، اما درباره آب چنین امکانی وجود ندارد، از این رو ناچار هستیم به سمت مدیریت مصرف در بخش کشاورزی برویم.

وضعیت دشت‌های تهران بحرانی است

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران درباره کاهش تراز آب زیرزمینی گفت: در مصرف چاه‌های غیرمجاز مدیریت می‌کنیم و از برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز جلوگیری می‌کنیم، بیشترین افت ما در دو دشت ورامین و دشت هومند آبسرد صورت می‌گیرد، بطوریکه سالانه در دشت ورامین یک متر و ۲۰ سانت و در دشت هومند آبسرد ۲ متر و ۳۰ سانت تراز آب زیر زمینی پایین می‌آید.

وی با بیان اینکه در سال به طور میانگین ۲۰ الی ۲۵ سانت فرونشست زمین در دشت‌های تهران داریم گفت: ۱۴۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران وجود دارد که از این تعداد ۳۱۰ حلقه چاه مسدود شدند.

رضاپور ادامه داد: امسال علی‌رغم هشدار‌های صورت گرفته،۲۳ نفر از هموطنان به دلیل شنا در سد‌ها غرق شدند.

وی درباره برنامه سازگاری با کم آبی گفت: این برنامه در اسفند سال ۹۶ براساس هیئت مصوبه وزیران با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، سازمان محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور آغاز شد و جلسات زیادی برگزار شد.

رضاپور همچنین گفت: امسال در بخش کشاورزی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، کشت تابستانه حذف شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران افزود: استاندارد مصرف آب در دنیا ۴۰ درصد است که اگر مصرف آب بیش از ۴۰ درصد باشد باعث ایجاد تنش آبی و اگر بیش از ۶۰ درصد باشد باعث بروز بحران آبی می‌شود که مصرف آب در کشور ما ۸۶.۷ درصد و در استان تهران ۸۶.۵ درصد است و این یعنی ما در مرز بین بحران و تنش آبی هستیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۱°    ۱۷.۷۹°