توان غنی سازی ۹۰ درصدی را داریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۱۵۳۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
رئیس جمهور با اشاره به تاریخچه تصویب برجام گفت: صنعت هسته‌ای ما با قدرت باقی ماند و دراین ماه‌های اخیر بیشر ظاهر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی که درجلسه هیات دولت افزود: سازمان انرژی اتمی ما می‌تواند ۲۰ درصد و ۶۰ درصد تولید کندو اگرروزی راکتورما نیاز داشته باشد می‌تواند ۹۰ درصد هم تولید کند.

رئیس جمهورگفت: درمسیر صلح امیز هسته‌ای هرکاری می‌توانیم انجام دهیم.

احقاق حق ملت از اهداف مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود

رئیس جمهور گفت: احقاق حق ملت در زمینه فناوری‌های مدرن، تجارت، اقتصاد و تولید یکی از اهداف مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود.

آقای روحانی با اشاره به روز ۲۳ تیرماه به عنوان روز گفتگوی و تعامل سازنده در جهان گفت: پس از اقداماتی که دولت یازدهم برای از بین بردن تحریم‌های ظالمانه و احقاق حقوق ملت ایران انجام داد، روز ۲۳ تیرماه سال ۹۴ که به توافق رسیدیم به عنوان روز گفتگو و تعامل سازنده نام گذاری شد.

آقای روحانی افزود: برای دولت یازدهم و دوازدهم یکی از اهداف بسیار مهم احقاق حق ملت در زمینه فناوری‌های مدرن، تجارت، اقتصاد و تولید بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال‌های قبل برخی مسائل در ذهن مردم و برخی از افراد جامعه در خصوص قطعنامه‌های سازمان ملل وجود داشت تصریح کرد: ذهنیت بر این بود که هفت قطعنامه علیه ما در سازمان ملل تصویب شد و قطعنامه‌ها ذیل فصل هفت بوده و دیگر کاری نمی‌شود انجام داد، معمولا وقتی کشوری را به سازمان می‌برند و در شورای امنیت و ذیل فصل هفت برای آن کشور قطعنامه صادر می‌کنند یا آن کشور مجبور به اجرای آن قطعنامه و یا گاهی هم به جنگ منجر می‌شود.

آقای روحانی گفت:، اما اینکه در تاریخ سازمان ملل آمده باشد کشوری ایستادگی کرد تا در نهایت قطعنامه‌ها بدون اینکه یک لحظه اجرا شود، لغو گردد، جزو بی نظیر یا نادر در تاریخ شورای امنیت سازمان ملل است.

رئیس جمهور افزود: یا اینکه ما با آژانس در یک مسئله‌ای مواجه بودیم به نام PMD و مواردی که آن‌ها به عنوان احتمال فعالیت‌های غیر صلح آمیز مطرح می‌کردند، برخی دوستان می‌گفتند این PMD به این سادگی‌ها حل نمی‌شود.

آقای روحانی گفت: یکی از افرادی که در این کار تخصص هم دارد به من می‌گفت PMD، صد سال دیگر هم حل نمی‌شود و به عنوان یک اهرم دست آژانس برای همیشه است و می‌ماند و حل شدنی نیست.

رئیس جمهور افزود: یا در خصوص مسئله غنی سازی ایران؛ اینکه دنیا قبول کند که ایران بر اساس قانون می‌تواند فعالیت غنی سازی داشته باشد، برخی می‌گفتند نمی‌شود سازمان ملل و قدرت‌های بزرگ را وادار کرد که بتوانیم به راحتی غنی سازی داشته باشیم.

آقای روحانی گفت: مهم‌ترین این مسائل هم رفع تحریم‌ها بود که می‌گفتند تحریم‌ها به این سادگی‌ها قابل رفع نیست.

رئیس جمهور افزود: برخی از افراد با تجربه در دنیای سیاست و روابط بین الملل هم داشتیم که می‌گفتند اینکه ما بخواهیم مذاکره کنیم با ۶ قدرت بزرگ به نتیجه برسیم شدنی نیست و وقت تلف می‌شود.

آقای روحانی گفت: کاری که دولت یازدهم انجام داد و در تاریخ کشور ما به عنوان یک فعالیت بسیار ارزشمند و حرکت مهم در فعالیت‌های سیاسی و روابط بین المللی ثبت است، اینکه ما در همان صد روز اول و کمتر از آن توانستیم به توافق موقتی با ۱+۵ برسیم و با این توافق ادامه تحریم‌ها متوقف شد.
 

ریشه مقاومت ما در جنگ اقتصادی در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود

رییس جمهور گفت: ریشه مقاومت ما در جنگ اقتصادی در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود که تورم کشور در این سه سال به صورت مستمر تک رقمی بود که در تاریخ سابقه نداشت.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به تلاش دشمن برای افزایش تحریم‌ها پیش از توافق برجام، تصریح کرد: در آن زمان نفت کشور کمتر از یک میلیون بشکه در روز فروش می‌رفت و قرار بود ظرف یک سال آینده یعنی اواسط سال ۹۳ به صفر برسد، اما تحریم‌ها متوقف شد و دست ما و برخی منابع بانک مرکزی نیز آزاد شد.

رییس جمهور گفت: در آن زمان کلیاتی مورد توافق موقت طرفین قرار گرفت و در همان توافق موقت نیز طرف مذاکره اصل غنی سازی ایران را پذیرفت، این بسیار مهم بود که دولتی با رای مردم و قول خود به ملت روی کار آید و ظرف ۱۰۰ روز قدم بسیار مهمی برای شکستن تحریم‌ها و دست یابی مردم به حق خود بردارد.

آقای روحانی افزود: قدم به قدم جلو رفتیم و در فروردین سال ۹۴ با شش کشور به توافق کلی و در ۲۳ تیر ۹۴ نیز به توافق نهایی برجام رسیدیم.

رئیس جمهور گفت: با عبور از برخی روند‌ها در نهایت در دی ماه سال ۹۴ برجام اجرایی و تحریم‌ها برچیده شد، برخی قدم‌ها آنی و برخی تشریفاتی بود، ولی در نهایت همه دستورالعمل‌های لازم از سوی اتحادیه اروپا، آمریکا ابلاغ و اعلام شد.

آقای روحانی در خصوص نتیجه توافق برجام خاطرنشان کرد: نتیجه‌ای که؛ از طریق گفتگو و تعامل سازنده می‌توان مسایل پیچیده و مهم بین کشور ما و کشور‌های بزرگ و یا حتی سازمان‌های بین المللی را حل و فصل کرد، این بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: یک نگرانی این بود که مشکلات کشور با مذاکره حل نمی‌شود و در نهایت باید در میدان زورآزمایی به جایی برسیم و در میز مذاکره هیچ گاه پی ام دی حل نمی‌شود و ایران نیز به حق غنی سازی دست نمی‌یابد و تحریم‌ها نیز برچیده نمی‌شود.

آقای روحانی افزود: هر چقدر در خصوص توافق شلوغ کاری کردند و گفتند این‌ها روی کاغذ است، اما در نهایت مردم در عمل دیدند که ما توانستیم فروش نفت و میعانات گازی را در مدت کوتاهی از کمتر از یک میلیون به دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برسد که این یکی از کار‌های بسیار بزرگ وزارت نفت است که ایران به حق خود در بازار نفت دست یابد.

رئیس جمهور گفت: پس از آن سرمایه گذاری‌ها در بخش برق، آب، پتروشیمی و فولاد و ... آغاز شد؛ ریشه مقاومت ما در جنگ اقتصادی در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود که تحریم‌ها برداشته و سرمایه جذب کشور شد و ما توانستیم کشور را تقویت و پالایشگاه‌ها را تکمیل و همچنین در صنایع حرکت بزرگی ایجاد کنیم.

آقای روحانی افزود: همین اقدامات باعث شد که وعده‌ها در جنگ اقتصادی همه ملزومات متناسب با این جنگ یعنی صنایع نفت و ... را به دست آوریم و شرایط کشور را عوض کنیم.

رئیس جمهور گفت: این که می‌گفتیم می‌توانیم کاری کنیم که سانتریفیوژ‌ها بچرخد و در عین حال زندگی مردم نیز بچرخد، در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ دیدند در حالی که برخی می‌گفتند شعار است.

آقای روحانی افزود: تورم کشور در این سه سال به صورت مستمر تک رقمی بود که در تاریخ سابقه نداشت.
 
 
 
۱۶هزار و ۳۰۹ مگاوات ظرفیت برق نیروگاه‌های در حال تکمیل است

رئیس جمهور گفت: ۱۶ هزار و ۳۰۹ مگاوات ظرفیت برق نیروگاه‌های در حال تکمیل است که طی ماه‌ها و سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به مشکلات خشکسالی در برخی کشور‌ها تصریح کرد: ما با خشکسالی بزرگی در ۵۰ سال اخیر مواجه شدیم که در پی آن بارندگی کشور نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته است.

رئیس جمهور افزود: در نتیجه این خشکسالی و همچنین گرمای شدید امسال با کاهش آب سد‌ها و همچنین ایجاد مشکل در نیروگاه‌های آبی مواجه شدیم، از طرفی نیز مصرف برق در بخش صنعت به دلیل افتتاح‌ها و رشد این بخش ۱۰ درصد افزایش یافته است که ما باید دست صنعتگران را ببوسیم، اما در عین حال همه این‌ها در کنار هم مشکل ایجاد کرد.
 
 

آقای روحانی گفت: برخی می‌گویند در دولت یازده و دوازدهم هیچ کاری نشد، من از این دروغ شاخ دار دچار حیرت ام؛ در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات بر ظرفیت برق کشور اضافه شد و به طور متوسط سالانه نسبت به دولت‌های قبلی دو هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت برق کشور افزایش یافت که در دولت‌های قبلی ۱/۷ بود.

رئیس جمهور افزود: در شروع کار یک سری نیروگاه‌های نیمه کاره را از دولت قبلی تحویل گرفته و تکمیل کردیم اکنون نیز نیروگاه‌های نیمه کاره‌ای داریم که تحویل دولت بعدی می‌دهیم، اما میزان آن نسبت به دولت قبلی بیش از سه برابر افزایش یافته است که طی ماه‌ها و سال آینده تکمیل و افتتاح خواهد شد.

آقای روحانی گفت: ۱۶ هزار و ۳۰۹ مگاوات ظرفیت برق نیروگاه‌های در دست تکمیل است و همچنین ۱۷ هزار و ۹۲۵ هزار مگاوات برق نیز ظرفیت برق نیروگاه‌هایی است که همه مجوز‌های آن برای احداث اخذ شده و با سرمایه گذاری شروع به کار خواهند کرد.

رئیس جمهور افزود: ظرفیت تنها یک نیروگاه در دست احداث کشور در سیریک هزار و ۴۰۰ مگاوات است که تامین مالی آن انجام و احداث آن آغاز شده است، واقعیت‌ها را بگوییم.

آقای روحانی با اشاره به مشکلات مردم در پی قطعی‌های مکرر برق گفت: امیدواریم برق بخش خانگی قطع نشود، اما اگر ناچار بودیم باید با اعلام قبلی انجام گیرد که البته اکنون به همین شکل بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به پیش رو بودن روز بهزیستی و تامین اجتماعی در ۲۵ تیر ماه تصریح کرد:​ این دولت در زمینه بهزیستی و تامین اجتماعی کار بزرگی انجام داده است؛ بازنشستگان ما دو دهه در انتظار همسان سازی حقوق‌ها بوده اند و این همسان سازی در سخت‌ترین شرایط جنگ اقتصادی توامان با کرونا در سال ۹۹ انجام گرفت یکی از افتخارات دولت این است که همسان سازی در این شرایط بسیار سخت انجام گرفت، این دولت بود که همه کشور را تحت پوشش بیمه درمانی و ۱۰ میلیون نفر را ذیل بیمه سلامت قرار داد.

آقای روحانی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سلامت نیز گفت: در زمینه ایجاد پرونده‌های الکترونیکی برای سلامت مردم کار بزرگی انجام گرفته است و ما دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه بازنشستگی قرار گرفتند و همچنین عده‌ای نیز صاحب سهام شدند.

رئیس جمهور افزود:​ همچنان باید در زمینه بیمه و بازنشستگی و تامین اجتماعی کار‌های زیادی انجام شود، اما در این دولت کار‌های بسیار خوبی انجام گرفته است.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲.۵۹°    ۱۶.۹۹°