آمار بستری کرونایی در تهران به ۷۶۴۰ نفر رسید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۱۷۸۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت گفت: امروز مجموع بیماران بستری کرونایی در تهران به هفت هزار و ۶۴۰ نفر رسید که هزار و ۸۴۴ بیمار در بخش راقبت‌های ویژه بستری هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علیرضا زالی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما درباره آخرین آمار کرونایی استان تهران افزود:در ۲۴ ساعت گذشته، میزبان هزار و ۳۰۰ بیمار جدید کرونایی بودیم که ۲۴۳ بیمار به علت بدحال بودن، مستقیم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

او ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۰ بیمار به صورت سرپایی در تهران به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که از این تعداد، چهار هزار نفر در بخش بهداشت و بیش از ۱۳ هزار نفر هم در بخش درمان بودند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت با اشاره به اینکه کلینیک‌های سرپایی و بستری موقت را در تهران راه اندازی کردیم، اضافه کرد: معمولاً هر شب در تهران بین هزار و ۵۰۰ تا دو هزار بیمار هم در اینجا درمان خود را دریافت می‌کنند و اگر این تعداد قرار بود به مجموعه ناوگان تخت‌های بیمارستانی ما ملحق شوند بسیار نگران کننده می‌شد.
 
وی گفت: در مقابل هزار و ۳۰۰ بیماری که ما بستری کردیم تنها ۸۲۲ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته ترخیص شدند بنابراین تخت‌ها در شرف پرشدن است، البته در حال ظرفیت سازی هستیم تا بخش‌های جدیدی را در مجموعه بیمارستان‌ها اضافه کنیم.
 
دکتر زالی افزود: بر اساس آخرین آمار، ۵۲۰ بیمار در بخش‌های اورژانس، آماده ورود به تخت‌های بیمارستانی هستند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت اضافه کرد: شناورسازی و ایجاد تخت‌های بستری موقت از راه حل‌های در حال انجام است.
 
وی افزود: سامانه ۶۰۷۰ با حضور سوپروایزر‌ها برای جانمایی بیماران جدید در تلاش است.

دکتر زالی با تاکید بر اینکه تجمع در مراسم‌های جمعی مانند عروسی، شانس بروز بیماری کرونا را افزایش می‌دهد، ادامه داد: هر فرد مبتلا به بیماری کرونا می‌تواند ۳ ضرب در ۱۰ به توان ۶ ویروس را تولید و پخش کند و بر اساس آخرین اطلاعات، این ویروس می‌تواند بین ۱۴ تا ۳۰ دقیقه در محیط‌های بدون تهویه مناسب حضور داشته باشد.
 
وی افزود: بنابراین حتی زدن ماسک در مراسم عروسی ممکن است از شخص در مقابل بیماری کرونا محافظت نکند.
دکتر زالی اضافه کرد: بسیاری از افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و به بستری بیمارستانی نیاز دارند متعلق به یک خانواده هستند.
 
او افزود: شکل گیری خوشه‌های خانوادگی، بسیار خطرناک است و مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند و مراسمی مانند عروسی در گسترش این بیماری حتما موثر خواهد بود.
 

شیب صعودی تند ابتلا به کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص عفونی گفت: شیب صعودی ابتلا به بیماری کرونا در کشورمان، بسیار تند شده است.

دکتر محمدرضا صالحی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: به عنوان مثال در بیمارستان امام خمینی (ره) تقریباً هر شب در حال ایجاد دو بخش جدید هستیم و این یعنی در روز‌های آینده با مرگ و میر قابل توجهی مواجه خواهیم شد.
وی با بیان اینکه موج اخیر بیماری کرونا ناشی از ویروس دلتاست، اضافه کرد: این نوع ویروس، واگیری قابل توجهی دارد و خیلی سریع تر، ریه را درگیر می‌کند و میانگین سن بیماران هم پایین‌تر است.

این متخصص عفونی گفت: اگر هموطنان در رفتار خود در سطح اجتماع و تصمیم سازان در تصمیم سازی، دقت نکنند با فاجعه مواجه می‌شویم.

دکتر صالحی افزود: در موج‌های قبلی تقریباً به یاد نداریم که فرد نوجوانی را بستری کرده باشند، اما در مدت ۱۰ روز گذشته، حداقل سه تا چهار مورد نوجوان، فقط به من مراجعه کردند و بیماری زمینه‌ای جدی هم نداشتند، اما درگیری ریوی داشتند.
وی از هموطنان خواست رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را جدی بگیرند و به ویژه افراد پرخطر، مسن و خانم‌های باردار و افرادی که زمینه بیماری دیابت، نارسایی قلبی و کلیوی دارند، بیشتر دقت کنند.

این متخصص عفونی گفت: هر چند واکسیناسیون، بسیار مهم است و تاکنون قسمت عمده‌ای از افراد پرخطر، واکسینه شدند، اما نباید به واکسن اعتماد ۱۰۰ درصد کرد و باید همه شیوه نامه‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنیم.

دکتر صالحی افزود: از حدود دو هفته گذشته تاکنون، بسیاری از کسانی که بستری کردیم سابقه واکسیناسیون داشتند.
وی گفت: ادعای واکسن‌ها در کاهش موارد شدید و مرگ و میر است و در میزان ابتلا، ادعای جدی نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه واکسن، جادو نمی‌کند، افزود: برغم اینکه توصیه می‌کنیم واکسیناسیون، انجام شود، اما شیوه نامه‌های بهداشتی هم باید رعایت شود.

دکتر صالحی گفت: خوشبختانه تست خنثی سازی ویروس «دلتا» با سرم داوطلبانی که واکسن «کوو ایران برکت» دریافت کردند نشان دهنده موثر بودن این واکسن بر ویروس دلتا است.

وی افزود: خوشبختانه در مورد ویروس با گونه «UK» (انگلیسی) و گونه آفریقایی هم همین نتایج را داشتیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به احتمال قریب به یقین واکسن «کووایران برکت» بر روی ویروس کرونای دلتا هم موثر است بنابراین همه باید به تولید انبوه این واکسن، کمک کنند.

دکتر صالحی از مردم خواست هر واکسن کرونای مورد تایید وزارت بهداشت را بزنند و به منظور دریافت واکسن نوع خاص، واکسیناسیون خود را به تاخیر نیندازند.

وی گفت: ایمنی زایی واکسن «کووایران برکت» بر اساس تست‌های اولیه در فاز دو مشخص شده و به جرات می‌توان گفت بالغ بر ۸۴ تا ۸۵ درصد موثر است.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه واردات واکسن باید بیشتر شود، گفت: باید از واکسن‌های تولید داخل هم که امکان تولید انبوه دارند، حمایت شود.

او با اشاره به اینکه پلتفرم‌های واکسنی که در کشورمان داریم دو دز است، افزود: پس از انجام واکسیناسیون، به قرنطینه فرد واکسینه شده نیاز نیست، اما باید احتیاط و شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کرد.

وی ادامه داد: دو تا چهار هفته پس از تزریق دز دوم، انتظار ایجاد ایمنی را در فرد واکسینه شده داریم و ممکن است برخی افراد هم ایمن نشوند.

دکتر صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان جهانی بهداشت، واکسن ”کووایران برکت“ را تایید کرده است، گفت: مدارک فاز یک را ارائه کردیم و مواری را خواستند که در حال تکمیل آن هستیم.

وی اضافه کرد: برای اینکه سازمان جهانی بهداشت، واکسنی را تایید کند به ارائه داده‌های مکرر، نیاز است و باید فاز ۳ به پایان برسد برای مثال واکسن سینوفارم در همین اواخر و پس از چندین ماه، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را گرفت و واکسن «اسپوتنیک وی» و «بهارات» هنوز تاییدیه این سازمان را ندارند.

این متخصص عفونی در پاسخ به این پرسش که آیا کسانی که قبلاً به کرونا مبتلا و خوب شدند هم باید واکسن بزنند؟ گفت: احتمال عفونت مجدد وجود دارد بنابراین باید واکسن بزنند، چون ایمنی آن‌ها را تقویت می‌کند.

دکتر صالحی افزود: بیمارانی که بهبود یافتند حداقل دو هفته و حداکثر چهار هفته باید بدون علامت باشند، سپس واکسن بزنند.
 
 
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت هم در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه از میزان واکسیناسیون در کشور رضایت نداریم و مطلوب نیست، گفت: به ویژه اینکه در تهران مانند بیشتر استان‌های کشور، دوره ۱۰ تا ۱۴ روزه انقطاع در لجستیک واکسن داشتیم که موجب نارضایتی شهروندان شد.

دکتر زالی با اشاره به اینکه واکسیناسیون یکی از موثرترین، سهل الوصول ترین، سریعترین و نسبتاً کارآمدترین روش‌های پیشگیری از ویروس «کووید ۱۹» است، افزود: اثربخشی نسبی واکسن، در عرصه جهانی نیز به اثبات رسیده است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماریی کرونای پایتخت با بیان اینکه واکسیناسیون، متناسب با جمعیت کشور انجام نشده است، افزود: بر اساس آخرین آمار‌ها در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در استان تهران واکسن کرونا دریافت کردند که از این تعداد، حدود ۴۸۰ هزار نفر، دز دوم را دریافت کردند.

وی گفت: با توجه به جمعیت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان تهران، این عدد، مطلوب نیست.
دکتر زالی اضافه کرد: افزایش سرعت واکسیناسیون در جلوگیری از فرآیند انتقال و چرخش ویروس هم موثر است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت گفت: اگر روند کند واکسیناسیون ادامه داشته باشد فرآیند اثر بخشی واکسیناسیون برای جلوگیری از گسترش ویروس نیز مختل می‌شود و مرگ و میر‌ها افزایش می‌یابد.
وی گفت: همه شرایط اجرایی و اعتباری کشور، برآیند‌های مداخله ارشد و خرد و کلان کشور واقعاً در تناسب با این بیماری نیست و آرایش لازم را در سطح کشور نمی‌بینیم.

دکتر زالی با تاکید بر اینکه کشور باید در مقابل با کرونا آرایش جنگی بگیرد، تاکید کرد: شرایط ما از این نظر، مطلوب نیست؛ باید همه کشور، پنجره واحد برای حل مشکلات تیم بهداشت و درمان، طراحی کنند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماریی کرونای پایتخت با اشاره به اینکه مراکز تجمیعی را تا پایان هفته به ۹۰ مرکز خواهیم رساند، گفت: واردات واکسن، باید مسئله جدی روی میز همه مسئولان کشور و دغدغه اصلی باشد و این مانع جمع واردات با واکسن‌های داخلی نیست، زیرا نیاز ما زیاد است.

وی اضافه کرد: برای گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ ساله در کشور، دو میلیون و ۶۰۰ هزار و برای افراد با بیماری‌های زمینه ای، چهار میلیون و ۳۰۰ هزار واکسن و برای گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال، ۹ میلیون و در گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال حدود هفت میلیون واکسن نیاز داریم.

دکتر زالی با اشاره به اینکه برای واکسیناسیون ۶۰ میلیون نفر به ۱۲۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم، اضافه کرد: باید سبد واکسیناسیون، متنوع‌تر شود و واردات حجمی واکسن را انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه مقابله با کرونا باید اولویت نخست کشور و دستگاه‌های مختلف باشد، گفت: ساز و کار فعلی در تناسب با سختی کار کرونا نیست.

فرمانده عملیات مدیریت بیماریی کرونای پایتخت افزود: اگر نتوانیم واکسیناسیون را به درستی انجام دهیم و شیوه نامه‌ها به شکل مطلوب، رعایت نشود و برنامه‌های مختلف حمایتی اعمال نشود، خیز‌های مختلف کرونایی را خواهیم داشت.
دکتر زالی اضافه کرد: شاید علمی‌ترین تعبیر این باشد که هنوز در موج اول کرونا، اما خیز پنجم هستیم، زیرا زمانی می‌توانیم بگوییم موج اول به پایان رسید که ابتلا به صفر برسد.

وی گفت: وضع فعلی دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه که بار اصلی درمان بیماران را در عرصه بهداشتی دارند، مطلوب نیست و از نظر اعتباری، مشکلات جدی وجود دارد.
آقای زالی افزود: تبدیل بخش‌های غیر کرونایی به کرونایی، موجب کاهش درآمد اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است و بیشتر آن‌ها در تراز منفی هستند.

وی با اشاره به اینکه مسئله کمبود اعتبارات دانشگاه‌ها به شدت جدی است، اضافه کرد: این دانشگاه‌ها در خط مقدم ارائه خدمات هستند و باید لجستیک به آن‌ها برسد.
آقای زالی افزود: کرونا بیماری گران و سنگینی است و هزینه‌های زیادی را به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل کرده است.

تولید واکسن پاستوکوک در حال پیگیری است

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن ”پاستوکوک“ نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: برنامه کارآزمایی بالینی و تولید این واکسن با همکاری کشور کوبا در حال پیگیری است.
دکتر احسان مصطفوی افزود: در اوایل اردیبهشت، کارآزمایی بالینی فاز ۳ آن با جمعیت حدود ۲۴ هزار نفر در ایران آغاز شد و تا اواخر خرداد، همه این تعداد، دو دز این واکسن را دریافت کردند.

وی ادامه داد: در شهر‌های زنجان و یزد علاوه بر دو دز، یک دز یادآور هم پیش بینی و تزریق شده است و اکنون در کارآزمایی بالینی فاز ۳ ایران، پیگیر شرایط داوطلبان از نظر عوارض و سطح ابتلای آن‌ها هستیم.
آقای مصطفوی افزود: با بررسی‌هایی که انجام می‌شود می‌توانیم در مورد اثربخشی این واکسن در ایران قضاوت مناسبی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این مطالعه در کشور کوبا هم زودتر از ایران پیش رفته و نتایج اولیه آن، خوب و رضایت بخش است، اضافه کرد: در رژیم دو دز، اثربخشی حدود ۶۶ درصد است و در مورد رژیم ۳ دز تزریق، حدود ۹۲ درصد، اثربخشی نشان داده شده است.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکوک گفت: بر اساس شواهد موجود، این واکسن بی خطر است و تاکنون حدود دو میلیون نفر در کوبا این واکسن را دریافت کردند.

آقای مصطفوی با بیان اینکه این واکسن در ایران با نام تجاری «پاستوکوک» به بازار عرضه خواهد شد، افزود: تولید این واکسن، نیمه صنعتی است و در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است و هر زمانی که این وزارت صلاح بداند تزریق آن آغاز می‌شود.

او با اشاره به اینکه مجوز واکسیناسیون اضطراری به این واکسن داده شده است، اضافه کرد: ظرفیت تولید در حال افزایش است و پیش بینی می‌کنیم ظرفیت اسمی تولید ما در شهریور به حدود سه میلیون دز در ماه برسد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °