راه حل جلوگیری از تورم، مهار هزینه‌های دولت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۱۸۸۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
مظاهری، کارشناس اقتصادی گفت: رشد نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصادی باشد و راه حل جلوگیری از تورم، مهار هزینه‌های دولت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حسین جوشقانی، کارشناس اقتصادی با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر با اشاره به نحوه خلق نقدینگی در اقتصاد کشور گفت: خلق نقدینگی از طریق شبکه بانک‌ها حساب و کتاب دارد، اگر بانک‌ها تسهیلاتی ارائه کنند که بازگشت نداشته باشد مجبور به استقراض کسری تراز خود از بانک مرکزی می‌شوند و در نتیجه پایه پولی افزایش یافته و نقدینگی مضر ایجاد می‌شود.


وی درباره راه کنترل نقدینگی در کشور گفت: راهکار کاملا مشخص و روشن است و آن استقلال بانک مرکزی است. یعنی ارتباط دولت با شبکه پولی و بانکی قطع و متولی تولید و اشتغال شود و از طرف دیگر بانک مرکزی متعهد به کنترل نقدینگی و تورم در جامعه می‌شود. در نتیجه دولت برای هر کسری بودجه به طور مستقیم یا غیر مستقیم از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند.


طهماسب مظاهری، کارشناس اقتصادی که به صورت ارتباط تصویری در این گفتگو حضور داشت، درباره رشد نقدینگی در کشور گفت: رشد نقدینگی به خودی خود چیز بدی نیست، اما باید متناسب با رشد فعالیت‌های اقتصادی باشد چرا که بیشتر از آن موجب تورم مضر می‌شود. راه حل جلوگیری از تورم، مهار هزینه‌های دولت است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۹°    ۳۲.۹۹°