جهانگیری فردا به خوزستان سفر خواهد کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۰۵۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
آقای روحانی گفت: دیروز به معاون اول خود دستور دادم، فردا شخصاً به خوزستان برود تا از نزدیک مشکلات را ببیند و اگر مشکلی هست همان جا تصمیم بگیرد و با من در تماس باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در سخنانی در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت، دیار خوزستان را دیار ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن و جنگ تحمیلی دانست و گفت: مردم خوزستان هشت سال از خرمشهر، آبادان، شوش، اندیمشک، دزفول، بستان تا هور ایستادگی و دفاع کردند.

رئیس جمهور با بیان این که عملیات‌های بسیار بزرگ در زمان جنگ تحمیلی در این منطقه طراحی و اجرایی شد افزود: دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه فاضلاب، آب آشامیدنی و احیای سرزمین‌های کشاورزی در این منطقه کار‌های بزرگی انجام داد که نمونه آن احیاء ۲۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی با انجام کانال کشی و زهکشی است که موجب شد درآمد کشاورزان چند برابر و ارزش زمین آن‌ها ۱۰ برابر شود.
 
رئیس جمهور با بیان این که خوزستان قلب تپنده ایران و برای همه ما مهم است گفت: البته خشکسالی و مشکلاتی که از دیرباز وجود داشته، مردم آنجا را آزار می‌دهد.

آقای روحانی با بیان این که امسال بارندگی ۵۲ درصد کمتر از پارسال بوده است افزود: دمای هوا نیز در اواخر خرداد و تیر ۲ و نیم درجه گرمتر از سابق بود و در عین حال سد‌های استان نیز کم آب بود و برخی از نیروگاه‌های برق آبی ما نمی‌توانست فعال شود.

رئیس جمهور با بیان این که امسال مصرف برق صنعتی ما به خاطر توسعه صنعتی کشور نیز بالاتر رفت گفت: در همین زمان ماینر‌ها و رمزارز‌ها نیز که اکثراً خلاف بودند، باعث رشد مصرف برق شدند و همه چیز دست به دست هم داد تا آب کمتر از معمول در این منطقه رها شود.

آقای روحانی افزود: البته این به خاطر خود کشاورزان است، زیرا آب برای کشت پاییز تا شهریور ماه نیاز است.

رئیس جمهور با اشاره به اعزام هیأتی از دولت به خوزستان برای حل مشکلات آن‌ها گفت: این هیأت مشکلات را بررسی کرد و کل طرحی را که آورد در دولت تصویب کردیم و گفتیم که پول آن به استان برسد.

رئیس جمهور با بیان این که مردم خوزستان آگاه، بیدار و هوشیار هستند گفت: البته مردم خوزستان را از یک عده‌ای که گاهی سخنان و شعار‌های ناصحیح می‌دهند باید جدا کنیم و باید گفت چند صد نفر، مردم خوزستان نیستند.

آقای روحانی با بیان این که ممکن است مردم خوزستان به برخی مسائل نظیر کم آبی معترض باشند و البته این‌ها حق مردمی است که در گرمای ۵۰ درجه زندگی می‌کنند و به آنان سخت می‌گذرد، افزود: حتی اگر در چارچوب مقررات به خیابان بریزند حق طبیعی آنهاست، اما این که یک فرد نااهل با سلاح گرم از این تجمع سوءاستفاده و تیراندازی کند و عزیز ما را به شهادت برساند، از مردم خوزستان نیست بنابر این از مردم خوزستان چه فارس و عرب و لر خواهش می‌کنم، اگر مشکلی هست از طریق قانونی حل شود.

رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم دشمنان از این موضوع و اعتراض‌ها سوءاستفاده کنند و خوشحال شوند و می‌دانیم که مردم آگاهی دارند و ان شاءالله از این مسئله عبور خواهیم کرد.

آقای روحانی افزود: دولت با همه توان در خدمت مردم بسیار خوب خوزستان است.
 
 
 
افتتاح خط لوله گوره- جاسک پاسخ محکمی به توطئه‌گران داد

رئیس جمهوری همچنین طرح خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک را از افتخارات صنعت ایران عنوان کرد و گفت: این افتتاح، پاسخ قوی و محکمی به همه توطئه‌گران به ویژه آمریکا داد.

آقای روحانی امروز روز تاریخی بسیار بزرگی برای ملت ایران عنوان کرد که هر چه زمان می‌گذرد، اهمیت این مساله برای مردم روشن‌تر می‌شود.

رییس‌جمهوری افزود: برای جهان روشن است که جمهوری اسلامی ایران چه اقدام بسیار مهم ملی انجام داده است. شاید پروژه‌ای با این عظمت برای صادرات نفت، با این هدف که پایانه صادراتی جدیدی نه در خلیج فارس بلکه در دریای عمان داشته باشیم بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با تاکید بر اهمیت این پروژه، از همه مسوولان، مهندسان، کارگران، شرکت‌های تولید کننده ورق لوله و جابجا کننده لوله، سازنده پمپ‌ها و نیروگاه‌ها، قدردانی کرد.

وی گفت: ساخت این طرح در مدت زمان ۲ سال و چند ماه یکی از افتخارات صنعت ایران زمین است که به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

روحانی با تبریک روز عرفه و عید قربان همچنین عید سعید غدیر گفت: افتتاح امروز بسیار حائز اهمیت و مهمترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم است.

وی ادامه داد: این افتتاح، پاسخ قوی و محکمی به همه توطئه گران به ویژه آمریکا داد. نفت از جمله تحریم‌های مهم آمریکایی‌ها بود که البته تحریم‌های دیگری هم داشتند.

رییس جمهوری افزود: دولت آمریکا در دو زمینه با ما وارد جنگ شد که یکی در زمینه نفت و صادرات نفت بود و دیگری هم تامین کالاها. هر دو بسیار تاثیر گذار بود و روی آن حساب کرده بودند. شریان حمل و انتقال نفت را بستند تا جلوی صنعت نفت را بگیرند و صادرات را به قول خود به صفر برسانند تا به قول خودشان دیگر برای ایران این امکان وجود نداشته باشد تا برای تامین نیازمندی‌هایش ارز داشته باشد درحالی که ۶ میلیون دلار ارز برای دارو تامین کردیم.

روحانی گفت: اگر کشور ارز نداشته باشد چگونه می‌تواند کالای مورد نیاز خود را برای تامین و نهاده‌های کشاورزی و اقلام بهداشتی وارد کند.

وی افزود: ارز برای خرید واکسن از کشور‌های خارجی اختصاص دادیم و واکسن داخلی هم خوشبختانه به بازار آمده است.

برای واکسیناسیون، شرایط این هفته بهتر می‌شود

رییس جمهوری با بیان اینکه این هفته شرایط مناسبی برای واکسیناسیون شروع می‌شود، گفت: حدود ۱۰ میلیون نفر تاکنون واکسن دریافت کرده‌اند و قولی که به مردم در این دولت دادیم واکسینه شدن افراد بالای ۶۵ سال بود که افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای هم واکسینه شدند و به قول خود عمل کردیم.

وی ادامه داد: هر روز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر واکسن دریافت می‌کنند.

روحانی، مساله عمده کشور را کرونا و تحریم عنوان کرد و ادامه داد: کرونا را توانستیم تا حدی مهار کنیم و در زمینه تحریم هم توانستیم همه کار‌های لازم را برای رفع آن انجام دهیم و با قاطعیت می‌گویم دولت در هر دو زمینه به مسوولیت خود عمل کرده است.

اگر قانون مجلس نبود تحریم‌ها قبل از عید برداشته شده بودیم

رییس‌جمهوری افزود: در بحث کرونا با تزریق واکسن به همه افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری‌های زمینه‌ای به طور چشمگیری از مرگ و میر و حتی ابتلا هم کاهش پیدا خواهد کرد و در زمینه تحریم هم اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود عید نوروز تحریم را برداشته بودیم.

وی ادامه داد: بنابراین دولت همه گام‌های خود را برای رفع تحریم برداشت. در گزارش ارسالی وزیر امور خارجه به مجلس برای نمایندگان، روشن است که چه به دست آورده‌ایم.

روحانی اظهار کرد: کار بزرگی که سال گذشته چه به عنوان سال «جهش تولید» و امسال هم به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» در تولید انجام داده‌ایم، این است که به‌رغم تحریم، فشار و جنگ تنها به فکر تامین مواد خوراکی و نیاز‌های ضروری مردم نبودیم و طرح‌های مهم و بزرگ توسعه‌ای را هم مدنظر داشته و به انجام رساندیم.

وی با اشاره به طرح دو میلیارد دلاری افتتاح شده، گفت: این طرح به جهان اعلام می‌کند ما توان این کار را داریم و هم از حیث اختصاص ۲ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و هم برای دشمن، چون تحریم خود را به سمت نفت برده بود.

روحانی گفت: همین که پایانه نفتی را متنوع کرده‌ایم و از تک پایانه‌ای خارج شده ایم بسیار مهم است. اگر در پایانه ما مشکلی به وجود می‌آمد صادرات ما قطع می‌شد.

وی یادآور شد: آبان ۱۳۶۴ که منطقه بمباران شد صادرات ما قطع شد و اسکله از دست رفت و تا دو هفته صادرات نفت نداشتیم. امروز اسکله جدیدی ایجاد کردیم و اتکا به تک اسکله‌ای و نیازمندی به خلیج فارس در زمینه صادرات را از بین بردیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: این یعنی دولت ایران می‌تواند از طریق دریای عمان نفت صادر کند و این امر بسیار مهم است. خلیج فارس البته امتیازات و محدودیت‌های خود را دارد. دریای عمان، اما به یک معنا وصل شدن به اقیانوس‌های آزاد بین‌المللی است و همانطور که وزیر نفت گفت که اگر کشتی بخواهد از پایانه جاسک یا از خارک نفت بگیرد این مسیر طولانی هزار کیلومتری باعث می‌شود ۱۰ روز زودتر بتواند نفت را دریافت کند. زمان، مسائل ملی و راهبردی برای ما اهمیت دارد.

خط لوله گوره- جاسک، راهبردی‌ترین طرح جمهوری اسلامی ایران است

روحانی اضافه کرد: در سال‌های آخر دولت یازدهم خدمت مقام معظم رهبری گفتم که طرحی داریم خط لوله را از گوره به جاسک ببریم و نفت را از طریق دریای عمان صادر کنیم؛ البته اجرای آن عملا به ۹۷ موکول شد. ایشان همان زمان فرمودند این استراتژیک‌ترین طرحی است که در دولت شما انجام می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح راهبردی‌ترین طرح جمهوری اسلامی ایران است که این افتخار نصیب دولت دوازدهم و نصیب شرکت ملی نفت و وزارت نفت شده است.

اقای روحانی گفت: این کار در تاریخ ایران در روز آخر تیر ثبت می‌شود. تیر ۱۴۰۰ نفت ایران از دریای عمان صادر شده است و این مسئله مهمی است که در این طرح مشاهده می‌کنیم.
 

افتتاح خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک با دستور رئیس جمهور

 خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک و نخستین بارگیری محموله صادراتی نفت ایران از دریای عمان با دستور رئیس جمهور و به صورت تصویری به بهره برداری رسید. 

در هشتاد و سومین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، ابتدا وزیر نفت گزارشی از طرح‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه ارائه کرد و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی بهره برداری از این طرح آغاز شد .
 
وزیر نفت هم در این مراسم گفت: طرح عظیم خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک جلوه‌ای از درهم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی است.

 «بیژن نامدار زنگنه» افزود: این طرح تا به امروز ۸۲ درصد در مرحله بارگیری پیشرفت فیزیکی داشته و استراتژیک‌ترین طرحی بوده که در این دولت به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان‌داشت: ۲۵۰ شرکت بزرگ و کوچک داخلی در این طرح مشارکت و افزون بر ۱۰ هزار نفر در آن کار کردند.
 
این خط لوله که برای نخستین بار در تاریخ صنعت ایران نفت خام را به پایانه و تاسیسات دریایی صادرات و واردات نفت خام در سواحل دریای عمان می‌رساند از منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه در استان بوشهر آغاز می‌شود و با طی کردن مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری و عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان، به جاسک می‌رسد.

این طرح که با سرمایه گذاری ۵۳ هزار میلیارد تومان برای ۱۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است علاوه بر تنوع بخشی به مبادی صادراتی کشور و توسعه منطقه مکران، باعث آبادانی، تولید و فعالیت‌های اقتصادی بیشتر در این منطقه با احداث پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در آینده نزدیک خواهد شد.

خط لوله نفت خام گوره به جاسک، با ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز از طریق پایانه جدید جاسک طراحی شده است و در مرحله نخست روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام را صادر می‌کند.

تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران از اهداف اجرای این طرح است.

طرح لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک شامل یک خط لوله ۴۲ اینچی به طول یک هزار کیلومتر به همراه ساخت پنج تلمبه‌خانه، دو ایستگاه توپکرانی و پایانه و ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت و تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.

این طرح با مشارکت ۲۵۰ پیمانکار ایرانی و تولید کننده داخلی و با استفاده ۹۱ درصدی از توان ساخت داخل اجرا شده است و تجهیزات مورد نیاز آن مانند تختال ورق نفت ترش، ورق عریض، شیرآلات نفتی، گوی شناور و انواع پمپ‌هایی که در صنعت نفت بکار گرفته می‌شود با همت متخصصان ایرانی ساخته شده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۹°    ۳۳.۷۹°