جزئیات درآمد و هزینه خانوار شهری و روستایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۲۰۸۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
مرکز آمار ایران متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۶۲ و ۳۴ میلیون تومان اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۷۶۴،۷۴۶ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ۳۸ درصد افزایش داشته است.
متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی ۴۲۰،۴۷۰ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۴۱،۶ درصد افزایش داشته است.
شکوفه قصوری - معاون دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران در برنامه ۱۸/۳۰ شبکه خبر گفت: هر ساله مرکز آمار چهار ماه بعد از آغاز سال جدید، میزان درآمد و هزینه خانوار شهری و روستایی را ارائه می‌دهد.
وی با بیان اینکه طرح آمارگیری هزینه ودرآمد خانوار با قدمتی ۵۰ ساله از مهم‌ترین طرح‌های آماری مرکز آمار ایران است، گفت: هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور است.
قصوری افزود: این طرح نمونه گیری سه مرحله‌ای است و هدف آن رسیدن به درآمد شهری و روستایی است که با پرسش نامه ۱۷ بخشی به دست می‌آید و ۳۸ هزار خانوار در این طرح پرسش می‌شوند.
وی درباره همخوانی آمار‌ها با واقعیت موجود افزود: این آمار‌ها میانگین ۳۱ استان است. بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ۹۵۷،۰۱۶ هزار ریال بیشترین و استان خراسان شمالی با ۳۵۱،۹۴۳ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۹ داشته‌اند.
وی افزود: بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان البرز با ۵۶۶،۴۲۷ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۰،۳۹۵ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۹ داشته‌اند.
شکوفه قصوری گفت: استان البرز با ۶۷۶،۸۹۷ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۱،۰۹۱ هزارریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده است.
معاون دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران درباره خط فقر هم گفت: وزارت رفاه مسئول اعلام خط فقر است و به مرکز آمار مربوط نیست؛ مرکز آمار فقط تصویری از سطح زندگی مردم ارائه می‌کند تا دیگر دستگاه‌ها از این آمار برای تصمیم گیری استفاده کنند.
 
سفره خانوار ۵ درصد کوچکتر شده است
مجید عینیان – کارشناس آمار و استاد دانشگاه هم گفت: آمارگیری هزینه و درآمد استفاده‌های بیشماری دارد، اما نباید این طرح عاملی برای مقایسه هزینه و درآمد خانوار باشد.
وی گفت: هزینه از محل درآمد تامین می‌شود و در طولانی مدت نمی‌تواند هزینه بیشتر از درآمد باشد.
وی افزود: خطا‌های آمارگیری بیشتر است، اما با این بهانه نمی‌توان نتایج آمار گیری را زیر سوال ببرد.
عینیان گفت: آمارگیری هزینه و درآمد یکی از حرفه ای‌ترین آمارگیری هاست.
وی افزود: تورم سال ۹۹ نسبت به ۹۸ نشان می‌دهد که سفره خانوار ۵ درصد کوچکتر شده است.
این کارشناس آمار گفت: علت اصلی تورم از بانک مرکزی شروع نمی‌شود. علت، نیاز بودجه‌ای دولت است و درباره تامین هزینه و کاهش هزینه دولت باید کار شود تا توازن ایجاد شود.
عینیان گفت: ممکن است درآمد ریالی مردم بالا رفته باشد، اما هزینه‌ها خیلی بالاست. کل هزینه و سفره خانوار از بهداشت تا آموزش کوچکتر شده است.
وی با بیان اینکه برای خانوار پس انداز نیاز زندگی است، افزود: نرخ پس انداز در کشور خیلی پایین است.
این کارشناس آمار گفت: با انتشار ریز داده‌های مرکز آمار درباره هزینه و درآمد دستگاه‌های تصمیم ساز مثل مجلس بخصوص مرکز پژوهش‌های مجلس از این آمار استفاده می‌کنند.
 
برچسب ها: آمار ، هزینه ، درآمد ، قصوری ، عینیان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۳.۹۹°