احتمال شکستن دوباره رکورد نیاز مصرف برق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۲۳۴۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
سخنگنوی صنعت برق گفت: با توجه به گرمای پیش‌رو، احتمال اینکه این میزان مصرف دوباره رکورد بشکند وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگنوی صنعت برق کشور با بیان اینکه صنعت برق هفته و روز بسیار سختی را سپری می‌کند، گفت: ادامه‌ روند کنونی مصرف برق خارج از توان تجهیزات شبکه و نیروگاه هاست.

وی با بیان اینکه روز‌های بسیار گرمی را تا پایان هفته پیش‌رو داریم، افزود: با توجه به گرمای پیش‌رو، احتمال اینکه این میزان مصرف دوباره رکورد بشکند وجود دارد که حتی از ۶۶ هزار این موضوع صنعت برق را در تنگنای بسیار سختی قرار داده است.

سخنگنوی صنعت برق کشور با تقدیر از مشترکان عمده و صنایع بزرگ و کوچکی که در این شرایط با برق همکاری می‌کنند، گفت: صنعت برق براساس مجوز‌های اخذ شده در ماه‌های غیرگرم، نهایت همکاری را با این صنایع خواهد داشت.

رجبی مشهدی بیان کرد: هم اکنون شاهد فاصله ۱۱ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق هستیم که این میزان فاصله تولید و مصرف را باید با فعالیت‌ها و برنامه‌های جابجایی بار صنایع و مشترکان عمده پر کنیم.

وی با اشاره به اینکه در صورت افزایش نیاز مصرف احتمال به کار افتادن راه‌های فرکانسی وجود دارد،  گفت: به منظور حفظ پایداری شبکه، رله‌های فرکانسی بکار گرفته شده است و هنگامی که تراز تولید و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امکان کنترل مصرف وجود نداشته باشد، این رله‌ها به صورت خودکار بکار افتاده و برق تعدادی از مشترکان را قطع می‌کنند.

سخنگنوی صنعت برق کشور مهم‌ترین عامل افزایش نیاز مصرف برق را افزایش دمای هوا دانست و گفت: امسال افزایش دمای هوا و خشک سالی بیشترین تأثیر در ناترازی تولید و مصرف داشته‌اند.

رجبی مشهدی از مهمترین دلایل این میزان افزایش مصرف را ناهنجاری دمایی توصیف کرد و گفت: در این شرایط شاهد افزایش یکباره و شدید دما در همه نقاط کشور هستیم که باعث افزایش استفاده از وسایل سرمایشی در کنار استفاده از سایر وسایل برقی می‌شود.

وی در عین حال تأثیر راهکار‌های مدیریت مصرف را در جلوگیری از بروز خاموشی بسیار مهم و آنی بیان کرد و افزود: در صورتی که مشترکان از سایه‌بان برای کولر‌های آبی استفاده کنند، شاهد کاهش ۲ هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود.

رجبی مشهدی بیان کرد: اگر دمای کولر‌های گازی در کشور به جای ۱۸ روی ۲۵ درجه تنظیم شود، شاهد کاهش ۵ هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود.

سخنگوی صنعت برق گفت: با هر یک درجه افزایش درجه ترموستات کولرگازی، ۳ درصد از مصرف برق این نوع کولر‌ها کم می‌شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۴°    ۱۶.۷۹°