مساله غدیر، مساله انسان است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۴۴۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹
جوهر اصلی واقعه غدیر و سخنان پیامبر در روز غدیر، تعیین شکل صحیح رهبری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غدیر، واقع‌ای نیست که تنها جنبه تاریخی داشته باشد، و به عنوان یک مسئله گذشته دربارۀ آن سخن گفته شود. بلکه به جز جنبه تاریخی آن و همچنین جنبه دینی و اسلامی و اعتقادی بسیار مهم آن، مضمون و مقصود از واقعه غدیر در هر لحظه از زندگی جامعه اسلامی بلکه در هر جامعه دیگری مصداق و مورد دارد.

جوهر اصلی واقعه غدیر و سخنان پیامبر در آن روز، تعیین شکل صحیح رهبری است و سرپرستی و مولویت اهل حق، و لزوم ایمان داشتن به حکومت پیشوای عادل و بیعت کردن با چنین پیشوایی، و اطاعت کردن از چنین حکومتی (یعنی: حکومتی همسان و همانند آنچه علی - در نزدیک به ۵ سال دوره خلافت خود- جامۀ عمل پوشاند) و سر پیچی و مخالفت با هر حکومت غیر اسلامی و نظام ستمگر که حقوق مردم را رعایت نکند، و جانب محرومان را نگیرد. محتوای امامت و غدیر این است.

پیامبر فرمود: «ان الامر الله یضعه حیث یشاء» کار دین به دست خدا است، به دست من نیست. او خود در هر جا بخواهد قرار می‌دهد، و به هر کس بخواهد می‌سپارد. از نظر عقل نیز چنین است. چگونه می‌شود پیامبری از جانب خدا بیاید، سپس امت و دین خود را رها کند، تا مردمان بیایند و در آن تصرف کنند. در این صورت از دین چه خواهد ماند؟ و همین است که عاقبت کار به جایی می‌رسد که یزید بن معاویه، و متوکل عباسی خلیفه رسول الله باشند! دین یک نظام الهی است. پس باید همه چیز آن الهی باشند؛ و همین گونه هم بود. از این رو پیامبر اکرم بار‌ها و بارها، در خلال تبلیغ و یاد دادن دیگر احکام دین، مسألۀ جانشینی را نیز مطرح می‌کرد، و همواره علی را جانشین خود معرفی می‌فرمود؛ و از این جمله بود «واقعه غدیر».
 
برچسب ها: غدیر ، غدیر خم ، ولایت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۶۲°    ۱۷.۹۹°