نگاه مردم به قوه قضائیه باید تغییر کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۴۷۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
معاون اول قوه قضائیه: یکی از مسائل مهم در دوره تحول این است که نگاه مردم به قوه قضائیه تغییر کند و به جایی برسیم که مردم، قوه قضائیه را از خودشان بدانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام محمد مصدق در آئین تکریم و معارفه رئیس دیوان عدالت اداری و معاون قضایی قوه قضائیه گفت: نباید شاهد آن روزی باشیم که کسی به ما گزارش دهد شش ماه است می‌خواهد رئیس کل دادگستری یا فلان دادستان را ببیند، اما نتوانسته است.

وی گفت: مردم، ولی نعمت ما هستند و امروز چه متهم و چه شاکی، ولی نعمت ما محسوب می‌شوند و حتی متهم، حقوقی دارد و ما حق نداریم صدایمان را بر روی متهم یا شاکی بلند کنیم.

معاون اول قوه قضائیه: یکی از مسائل مهم در دوره تحول این است که نگاه مردم به قوه قضائیه تغییر کند و به جایی برسیم که مردم، قوه قضائیه را از خودشان بدانند.

وی گفت: البته کثرت پرونده، همکاران قضایی ما را خسته کرده است و ما باید ورودی پرونده‌ها را کاهش دهیم.

حجت الاسلام مصدق گفت: اینکه می‌گوییم در فلان کشور پرونده چطور بررسی می‌شود به این علت است که آن‌ها شاید روزی ۲ پرونده داشته باشند و اصول رسیدگی این طور نیست که ما انجام می‌دهیم چرا که مثلا بازرس در حال انجام تحقیقات است، اما پشت درش ۲۰ نفر انتظار می‌کشند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: ضرورت دارد برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای بند‌های ۶ گانه حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری، داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در ادامه گفت: گاهی در محافل علمی می‌گویند حادثه‌ای در سال دهم هجری و در مقطعی خاص رخ داده و تمام شده است، اما حادثه غدیر یک حادثه صرف تاریخی است بلکه برای مسلمانان مبنای کلامی و اعتقادی دارد.

وی گفت: موضوع امامت که در حادثه غدیر پیش آمد استمرار نبوت و رسالت است و در تنظیم برنامه زندگی ما هم اثر دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به اینکه متاسفانه شخصیت امیرالمؤمنین هیچ وقت برای ما تبیین نشده است، افزود:​ چه در دوران حکومت پنج ساله ایشان و چه در رفتار‌های فردی ایشان ما فقط شمه‌ای از این شخصیت را در روایات و تواریخ می‌بینیم.

وی گفت:​ ما امروز در قوه قضائیه مدعی هستیم که باید بر اساس آنچه که امیرالمؤمنین در دوران حاکمیت انجام داده اند قدم بگذاریم، اما به عنوان یک مسئول در قوه قضائیه اعتراف می‌کنم که در دوران چهل ساله پس از انقلاب نتوانسته ایم قوه قضائیه‌ای بسازیم که مورد مطالبه مقام معظم رهبری است.

معاون اول قوه قضاییه افزود:​ همه روسای قوه قضائیه زحمت کشیده اند، اما با قوه قضائیه‌ای که امیرالمؤمنین انتظار دارند بسیار فاصله داریم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در ادامه با اشاره به برخورد قاطع حضرت علی (ع) با مفسدان به موضوع رشوه گرفتن ابن هرمه مسئول اقتصادی بازار اهواز اشاره کرد و گفت: ایشان در نامه‌ای به حاکم اهواز درباره ابن هرمه نوشتند که آقای حاکم اهواز پس از دریافت نامه من فوری ابن هرمه را از مسئولیت عزل کن و او را به زندان بینداز و همه را از بازداشتش با خبر کن و اگر شکایتی دارند اعلام کنند و این حکم را همه جا اعلام کن تا مردم سیاست من را بدانند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: اگر جامعه بداند که با مفسد اقتصادی این گونه برخورد می‌شود آن تعداد اندکی که به بیت المال دست درازی کرده اند هوشیار می‌شوند.

وی گفت:​ جامعه باید قضاوت کند که آیا ما در قوه قضائیه توانسته ایم به وظایفمان عمل کنیم یا نه.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در بخش دیگری از سخنانش به حرکت جهادی و جهشی آقای رئیسی در مدت زمان انتصاب به عنوان رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: خوشحالیم که بعد از ایشان آقای محسنی اژه‌ای از فرزندان قوه قضائیه به ریاست این قوه منصوب شد و ما ایشان را فردی با اشراف کامل به قوه قضائیه می‌دانیم و ایشان از دادیاری آغاز کرد و ریز و بم مشکلات قوه قضائیه را می‌داند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: همه همکارانم در سراسر کشور باید منویات جناب آقای محسنی اژه‌ای را که منویات مقام معظم رهبری است پیش ببرند تا ما بتوانیم در کوتاه مدت اقداماتی جهشی داشته باشیم.

وی افزود: بر همین اساس باید برای اجرای بند‌های ۶ گانه حکم انتصاب آقای محسنی اژه‌ای برنامه ریزی عملیاتی داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: یکی از همین مسائل ضرورت تداوم اجرای سند تحول و آسیب شناسی آن است چرا که این سند در زمان تصدی جناب آقای رئیسی تدوین شد و جناب محسنی اژه‌ای در تدوین آن دست داشت و اکنون همه معاونت‌ها و دادگستری‌ها باید بر اساس این سند گام بردارند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: مقابله با فساد بدون اغماض از برنامه‌های جدی قوه قضائیه است و این قوه در برخورد با فاسد و مفسد هیچ خط قرمزی ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: حفظ عزت همکاران قضایی از دیگر نکات حکم مقام معظم رهبری است و ما هم اکنون از وضع معیشتی کارکنان اداری و قضایی قوه قضائیه راضی نیستیم و آقایان رئیسی و محسنی اژه‌ای همواره فکرشان کمک به بهتر شدن معیشت است.

وی افزود:​ البته طرح‌هایی وجو دارد و نمایندگان مجلس هم با ما همراه هستند و رئیس قوه قضائیه تاکید دارد که عزت کارکنان و قضات دستگاه قضایی حفظ شود و در عین حال دادسرای انتظامی قضات و حفاظت اطلاعات نیز با موارد تخلف برخورد می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۱°    ۳۱.۹۹°