طرح جنجالی از زبان موافقان و مخالفان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۵۰۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
موافقان و مخالفان طرح موسوم به «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نظرات خود را در برنامه امشب "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر اعلام کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سیدعلی یزدی‌خواه" در برنامه زنده "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر درباره طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، گفت: این طرح در مجلس دهم تهیه شد، ولی عمر مجلس دهم به تصویب این طرح نرسید و در مجلس یازدهم اعلام وصول شد و به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده شد.

وی افزود: در این طرح به دنبال ارزان کردن اینترنت برای اقشار مختلف و تسهیل کسب و کار‌ها در فضای مجازی هستیم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه درحال حاضر کاربران ایرانی از پهنای باند بین المللی با قیمت‌های چند برابر استفاده می‌کنند، گفت: با اجرای این طرح می‌خواهیم اینترنت را برای اقشار مختلف مردم ارزان کنیم و پلتفرم‌ها و شبکه‌های داخلی را تقویت کنیم، شرکت‌های دانش بنیان را مورد عنایت قرار دهیم و اطلاعات کاربران داخلی را حفظ کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه با اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران هیچ شبکه اجتماعی فیلتر و مسدود نمی‌شود، گفت: در کنار پلت فرم‌های خارجی، باید از پلت فرم‌های داخلی هم حمایت شود.
یزدی‌خواه افزود: اینترنت حدود ۳۰ سال است که وارد کشورمان شده، ولی درباره آن یک خط قانون نداریم، درحالیکه کشور‌های همسایه همه قانون در این رابطه دارند.

غلامرضا نوری قزلجه دیگر نماینده مجلس هم در ادامه این برنامه گفت: نیت نمایندگان مجلس با موارد گنجانده شده در طرح صیانت از حقوق کاربران مغایر است.
وی افزود: هم روح مواد تنظیم شده در طرح صیانت از حقوق کاربران و هم نحوه برخورد کمیسیون فرهنگی مجلس در چند ماه گذشته با این موضوع در جامعه ابهام و نگرانی ایجاد کرده است.
این نماینده مجلس با اشاره به ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس گفت: حتما باید نظرات ذی نفعان در جامعه، تشکل‌های مربوطه و دستگاه‌های مربوطه را در خصوص اجرای طرحی اخذ کنیم درحالیکه نه تنها این کار اتفاق نیفتاده بلکه نمایندگان هم خیلی در جریان این طرح قرار ندارند.
وی با بیان اینکه ما هم موافق ساماندهی فضای مجازی هستیم، گفت:، ولی ادبیات طرح و برخی از ادبیات آن نهایتا منجر به محدودیت‌هایی می‌شود که مردم نگران هستند.
نوری قزلجه گفت: درحال حاضر براساس رنکینگ‌های بین المللی میزان استفاده مردم از پلت فرم‌های خارجی حدود ۶۵ درصد است در حالیکه میزان استفاده از پلت فرم‌های داخلی زیر یک درصد است.
وی با بیان اینکه در این طرح آمده پلت فرم‌های خارجی باید ظرف مدت ۴ ماه دفتر خود را در کشور ثبت کنند، گفت: در حالیکه ما با تحریم‌های ظالمانه روبرو هستیم و عملا نمی‌توانیم با آن‌ها مراودات مالی داشته باشیم و نمی‌توانند دفترشان را در ایران ثبت کنند.
این نماینده مجلس افزود: در مجموع این اقدام نهایتا منجر به این می‌شود که به آن‌ها می‌گوئیم شما در مدت ۴ ماه نتوانسته اید دفتر خود را در داخل ایران ثبت کنید و مسدود می‌شوند و همین اتفاقی که مردم نگرانش هستند خواهد افتاد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۷۹°    ۱۶.۹۹°