اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذر خواهی می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۷۰۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
رئیس جمهور گفت: تمام تلاشمان را کردیم تا عیب و نقصی در این مدت وجود نداشته باشد، اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسن روحانی در سخنانی در آخرین جلسه هیئت دولت با بیان اینکه اگر مردم از لحاظ معیشت ناراحتند حق دارند افزود: باید ببینیم در شرایط جنگ چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم، در شرایطی که اجازه نمی‌دادند نفت ما صادر شود و همه صادرات ما با مشکل روبرو شد، همچنین روابط بانکی مسدود شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: زمانی که روابط بانکی مسدود و از طریق صراف و دلال معاملات انجام شود، حداقل ۲۰ درصد درآمد کاهش پیدا می‌کند و زمانی که کالایی وارد می‌شود ۲۰ درصد هزینه آن افزایش پیدا می‌کند.

آقای روحانی افزود: به خاطر شرایط تحریم دو هزار و ۵۰۰ قلم کالا واردات آن متوقف شد، وقتی واردات کالایی متوقف می‌شود، آثار آن افزایش قیمت خواهد بود مانند توقف خودرو که موجب افزایش قیمت آن در داخل شد.

رئیس جمهور گفت: مجبور شدیم اجناسی که ضرورت ندارد واردات آن را ممنوع کنیم، اجناسی که جزء مواد اولیه کارخانجات به شمار می‌رود را جزء اولویت‌های وارداتی قرار دهیم، موادی که جزو کالای اساسی و برای زندگی مردم است با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی بتوانیم وارد کنیم، همه تلاش و توان را به کار گرفتیم و در شرایط جنگ به اجناس را جیره بندی نکردیم.

آقای روحانی افزود: در دوران و شرایط جنگ کالا‌ها از طریق کوپن و جیره بندی ارائه می‌شود، اما ما جیره بندی نکردیم و کشور اداره شد، در جلسات اولیه اقتصادی سال ۹۷ این نکته را چندین بار تکرار کردم که کالا باید به وفور در بازار باشد، اما قیمت آن دست ما نیست. جنس باید در بازار باشد و تا جایی که بتوانیم باید کنترل کنیم، اگر نتوانستیم دست ما نیست، ما برای کالای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی دادیم، اما فقط برای قیمت کالا موضوع ارز نیست، تورم، حمل و نقل و موارد دیگر در قیمت کالا تاثیرگذار است.

رئیس جمهور گفت: این به معنای آن نیست که کار ما عیب و نقصی نداشته باشد، حتما نقص داشته ما معصوم نبوده و نیستیم، تلاش مان این بوده که نقص و عیب ما کمتر باشد و اگر عیب و نقصی داشتیم، از مردم عذرخواهی می‌کنیم و از آن‌ها طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه ما در حد توانمان اقداماتمان را انجام داده ایم.

آقای روحانی افزود: علیرغم اینکه ما وارد جنگ شدیم، توسعه کشور را هیچ گاه رها نکردیم، این در حالی است که وقتی کشوری وارد جنگ می‌شود به زندگی عادی مردم می‌پردازد، اما ما توسعه را رها نکردیم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: به طور نمونه پالایشگاه بیدبلند را با سرمایه گذاری سه و نیم میلیارد دلار انجام دادیم و این کار عظیمی بود که در این شرایط سخت به ثمر نشست، با مقایسه آمار‌ها در زمینه‌های سدسازی، تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی به روستا‌ها می‌توانید نسبت به سال‌های گذشته این آمار‌ها را مقایسه کنید که چه میزان متفاوت بوده است.

بخشی از طرح‌های دولت به دلیل تحریم‌ها اجرایی نشد

رئیس جمهور با اشاره به این که در دولت دوازدهم بسیاری از طرح‌ها به مرحله برنامه ریزی، انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه رسید گفت:، اما بخشی از این طرح‌ها به دلیل تحریم‌ها اجرایی نشد.

آقای روحانی با اشاره به دستاورد‌های دولت در حوزه توسعه روستایی گفت: سهم روستائیان ما از آب آشامیدنی سالم و پایدار در سال ۹۲ حدود یک میلیون نفر بود، الآن به ۱۰ میلیون نفر رسیده و این آمار ۱۰ برابر شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار سد‌هایی که ساخته ایم مشخص است اظهار داشت: ما ۵۷ سد مخزنی ملی را تمام کردیم؛ در این دولت در بنزین خودکفا هستیم و حتی صادر هم می‌کنیم. ما بنزین وارد نمی‌کنیم و مجبور نیستیم از پتروشیمی بنزین بگیریم که همه مردم سلامت شان به خطر بیافتد. ما برای خودکفایی پالایشگاه عظیمی را به افتتاح رساندیم و تکمیل کردیم.

آقای روحانی با بیان این که اقدامات دولت در پنجشنبه‌های افتتاح را کسی نمی‌تواند انکار کند افزود: حالا اگر شنبه و یکشنبه را انکار کند، پنجشنبه را نمی‌تواند انکار کند؛ پنجشنبه‌های افتتاح در تاریخ ما ماندگار خواهد بود. امروز بعد از ظهر هم هشتاد و هشتمین افتتاح را خواهیم داشت.

رئیس جمهور ادامه داد: فقط دیروز هزار و ۴۴۳ تخت بیمارستانی را افتتاح کردیم و سال گذشته یک افتتاح بیمارستانی داشتیم که بیش از هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی بهره برداری شد و الآن هم هزار و ۲۶۶ تخت در تهران آماده افتتاح هست و دیروز وزیر بهداشت ما اعلام کرد تنها دو سه درصد دیگر برای افتتاح باقی مانده است.

آقای روحانی با تاکید بر این که توسعه در این دولت رها نشده است گفت: البته من گفته ام که ما یک برنامه‌هایی داشتیم که نتوانستیم به آن‌ها برسیم، یک برنامه‌هایی داشتیم که به بخشی از آن‌ها رسیدیم و یک برنامه‌هایی هم داشتیم که به طور کامل به آن رسیدیم.

رئیس جمهور افزود: من در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دنبال این بودم که ریل سریع السیر وارد کشور شود، قراردادش هم بسته شد، پولش پرداخت و مطالعاتش انجام شد؛ حتی بخشی از طرح‌های زیربنایی اش انجام شد، خب به تحریم خوردیم.

آقای روحانی با اشاره به این که این طرح‌ها در موقع اجرا دچار اشکال شد اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل به مردم قول دادم که تمام کامیون‌ها را نوسازی کنیم؛ برای این کار برنامه ریزی کردیم، پول تخصیص دادیم، با کشور‌ها قرارداد بستیم که ۵۰ و چند هزار کامیون نوسازی شود، اما یک دفعه به تحریم خوردیم و متوقف شد.

رئیس جمهور همچنین افزود: من آرزو داشتم ارتش و سپاه ما به مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز کنیم؛ این وزیر دفاع ما شهادت می‌دهم که من به دنبالش بودم. همه کار‌ها انجام شد، اما آن‌ها گفتند تحریم سازمان ملل که برداشته شود بلافاصله در اختیار شما قرار می‌دهیم؛ تحریم سازمان ملل را هم برداشتیم و این همان بود که ترامپ خودش را می‌کشت که تحریم نظامی و دفاعی ما برداشته نشود، اما در مهرماه سال گذشته تحریم برداشته شد.
 

آثار پیروزی در مذاکره را در اقتصاد دیدید

رئیس جمهور گفت: ما مذاکره نکردیم که تنها در سیاست پیروز شویم بلکه آثار آن را در اقتصاد نیز دیدیم.

آقای روحانی امروز در آخرین جلسه هیئت دولت دوازدهم تصریح کرد: خدمت مردم عرض می‌کنم که هر آنچه در سال‌های گذشته با مردم صحبت کردیم و گفتیم و اعلام کردیم چیزی برخلاف واقعیت نبود و آنچه واقعیت بود ما گفتیم.

رئیس جمهور افزود: البته بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم و از نظر من نمی‌شد آن‌ها را بگوییم به دلیل این که من آن‌ها را مفید فایده نمی‌دانستم و یک هدف بسیار بلندی که همه ما باید دنبال کنیم و آن وحدت ملی است، می‌ترسیدم آن دُرّ گرانبها صدمه ببیند.

آقای روحانی گفت: به همین دلیل خیلی از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم برای این که انسجام ملی و وحدت ملی در کشور ما حفظ شود. br/ رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم ما به خوبی آگاهی دارند که شرایط این دولت در چهار سال اول تا چهار سال دوم یکسان نبود تصریح کرد: در چهار سال اول ما شرایط بهتری داشتیم چه از لحاظ داخلی، چه از لحاظ بین المللی و چه از لحاظ سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده، اما در چهار سال دوم کمی متفاوت بود.

وی افزود: در چهار سال اول در دوران تعامل با جهان بودیم ما به خودمان کاملا اطمینان داشتیم که حریف قدرت‌های بزرگ در مذاکره هستیم.

رئیس جمهور گفت: من حتی یک در میلیون تردید نداشتم که در مذاکرات با جهان شکست نمی‌خوریم و شکست نخوردیم و اگر مذاکره‌ای بود شکست نمی‌خوردیم.

آقای روحانی خاطرنشان کرد: ما آنقدر دیپلمات‌های قوی و توانمند و حقوق دان‌های توانمندی در خط مقدم این کار داریم که دیدیم در مقاطع بسیار حساس به پیروزی رسیدیم.

رئیس جمهور افزود: وقتی ما می‌گوییم پیروزی، وقتی در یک تعامل، با یک قدرت یا چند قدرت یا با جهان وقتی مذاکره می‌کنیم آنچه ما می‌گوییم پیروزی نهایت امر هست و ممکن است یک جایی شکست و یک جایی پیروزی باشد، اما وقتی پیروزی ما ۹۰ بود و شکست ما ۲۰ بود این تفاضل ما ۷۰ می‌شود بنابراین ما می‌گوییم پیروز هستیم و پیروز هم بودیم و شما آثار این پیروزی را دیدید.

آقای روحانی گفت: پیروز بودیم یا شکست خوردیم به گفتن نیست که کسی آن را بگوید بلکه علائم و شاخص دارد و اگر بعد از مذاکره و بعد از ۲۳ تیر ۹۴ شما دیدید که تورم ما کاهش یافته و رشد اقتصادی بالا رفته، اشتغال بالا رفته و سرمایه گذاری بالا رفته و اگر دیدید صادرات از واردات بیشتر است این‌ها شاخص هستند یعنی ما پیروز شدیم.

رئیس جمهور افزود: ما که مذاکره نکردیم که فقط در سیاست پیروز شویم در سیاست هم پیروز شدیم، اما در اقتصاد آثار آن را دیدیم.

وی با اشاره به این که آرزوی ما این بود وقتی توانستیم تورم کشور را کاهش دهیم و تک رقمی کنیم تک رقمی نیز نگه داریم گفت: ما تورم ۴۰ درصد را کاهش دادیم اواخر سال ۹۲ تورم ۳۵ درصد را کاهش دادیم و در سال ۹۳ به ۱۵ درصد رساندیم و اواخر سال ۹۴ تک رقمی شدیم و در سال ۹۵ و ۹۶ تک رقمی بودیم و سه ماهه اول ۹۷ هم تقریبا تک رقمی بودیم و بعد از این که وارد جنگ اقتصادی شدیم تورم تغییر کرد.

رئیس جمهور افزود: این خیلی روشن و واضح است اگر کسی زمان صلح و جنگ را تشخیص ندهد خیلی آدم باید غصه بخورد چرا که یک شرایط شرایط صلح در دنیاست و یک شرایط شرایط جنگ است و این جنگ را بر ما تحمیل کرده اند.
 
 
 
برخی از طرح‌ها به دروازه افتتاح رسیده است
رئیس جمهور گفت: برخی طرح‌های ما به دروازه افتتاح رسیده و طی هفته‌های آینده در دولت سیزدهم به بهره برداری می‌رسد.

آقای روحانی در آخرین جلسه هیئت دولت با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام دولت دوازدهم افزود: بهره برداری از بعضی طرح‌ها جزو آرزو‌های من بود، زحماتی زیادی کشیده شد به طور مثال چقدر در خصوص تجهیزات دفاعی مذاکره شد و همه چیز به ثمر نشست و حتی در برخی موارد تا دو سه متری افتتاح نیز رفته ایم.

رئیس جمهور گفت: احیای دریاچه ارومیه از جمله طرح‌هایی است که تا افتتاح آن چند هفته باقی مانده است، احیای این دریاچه اولین مصوبه دولت یازدهم است که همه کار‌های آن از جمله ساخت سد انجام شده و تنها ۶۰۰ متر از ساخت تونل ۳۵ کیلومتری آن باقی مانده است و در یک الی دو ماه آینده افتتاح می‌شود.

آقای روحانی افزود:برای ورود ۱۲۲ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه همه کار‌های آن در تبریز انجام گرفته و طرح انتقال ۵۱ میلیون متر مکعب آب از ارومیه به این دریاچه نیز انجام گرفته و تنها دو هفته به افتتاح این پروژه باقی مانده است.

رئیس جمهور گفت: برخی از طرح‌های ما به دروازه افتتاح رسیده است و تنها برای بهره برداری از آن چندین هفته زمان کم آوردیم که انشاالله در دولت سیزدهم افتتاح خواهد شد.

آقای روحانی افزود: افتتاح مرحله اول برخی پروژه‌های بسیار مهم، چون طرح انتقال نفت گوره به جاسک نیز انجام شده، این طرح به دو میلیارد دلار اعتبار نیاز داشت که در حال حاضر در اجرای فاز اول آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شده است؛ در این پروژه با هزار کیلومتر راه و استفاده از لوله و پمپ‌های ساخت ایران و همچنین تکنولوژی که وارد کشور شد نفت را از دریای عمان صادر می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: در آبادسازی سواحل مکران در زمینه راه و بزرگراه اقدامات بزرگی انجام گرفته است، افتتاح پروژه‌های بیمارستانی در کشور پس از انقلاب سه و نیم برابر افزایش یافته، اما در سیستان و بلوچستان بهره برداری از این پروژه‌ها هفت برابر شده است.

وی افزود: از جمله آرزو‌های محقق شده ما اجرای طرح تحول سلامت و همچنین دسترسی مردم به فضای سایبری و پهنای باند بود که محقق شد و اگر نبود در شرایط کنونی با مشکلات زیادی مواجه می‌شدیم.

رئیس جمهور با اشاره به بهره برداری از پروژه‌های متعدد در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: ما آب را به شرق کشور رساندیم و پروژه‌های آبرسانی را در سه فاز اجرا کردیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۶.۷۹°