راه‌های جبران کسری بودجه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۷۶۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸
کارشناس بودجه: با اجرای مالیات بر درآمد، بسیاری از مشکلات بودجه‌ای کشور حل خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید محمد هادی سبحانیان - کارشناس بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: هزینه دولت بشدت افزایش داشته است و ما ناگزیر هستیم اصلاحاتی انجام دهیم.
سبحانیان گفت: وضعیت اقتصاد ایران شبیه به فردی است که دهه‌های متوالی پای سفره نشسته و هزینه هایش به شدت افزایش یافته است، اما تن به اصلاح رویه‌ها نمی‌دهد.
وی افزود: دهه هاست سر سفره نفت نشستیم و به همین دلیل نظام بودجه‌ای ما هدفمند نیست.
این کارشناس بودجه گفت: برخی دستگاه‌ها از بودجه سهم می‌گیرند، اما طبق قانون نباید از بودجه استفاده می‌کردند.
سبحانیان با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها کار‌های موازی انجام می‌دهند و ما می‌توانیم اصلاحاتی را در این باره انجام دهیم، گفت: با اصلاح ساختاری، هزینه دولت کاهشی خواهد شد.
این کارشناس بودجه گفت: شکاف بین درآمد و هزینه‌های دولت به سرعت در حال افزایش است. در سال ۱۴۰۰ دولت ۱۱۰ درصد هزینه‌های خود را افزایش داده است.
سبحانیان گفت: طبق قانون، می‌بایست نیمی از منابع عمومی از مالیات تامین شود، اما در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد آن عملی شده است.
این کارشناس بودجه گفت: دولت در سال آخر کارش هزینه‌ها را بشدت افزایش داده و این منطقی نیست؛ ما باید ۵۰ درصد هزینه‌ها را از مالیات تامین می‌کردیم. 
سبحانیان گفت: دولت باید منابع درآمدی خود را شناسایی می‌کرد، اما اینکار انجام نشد در مقابل دولت به اوراق مشارکتی و استقراض از بانک مرکزی رو آورد.
وی افزود: از یک طرف هزینه‌های اجرایی رو به افزایش است، اما از طرفی هزینه‌های عمرانی کاهش می‌یابد.
وی افزود: اگر قانون مالیات بر درآمد اجرا شود خیلی از افراد لازم نیست مالیات پرداخت کنند؛ بلکه قسمت عمده مالیات از افراد ثروتمند گرفته خواهد شد.
ضرورت تغییر ساختار بودجه
فاطمی امین، کارشناس اقتصادی هم در این برنامه گفت: حدود ۷۵ درصد از بودجه کشور اجتناب ناپذیر است و در عمل نمی‌توان آن را کاهش داد.
وی افزود: امسال ۲۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی شده است.

سید رضا فاطمی امین گفت: ما دو کسری بودجه داریم، هزینه و بودجه اجرایی؛ برای جبران این دو کسری، بدهی دولت انباشته شده است.
فاطمی امین با بیان اینکه مالیات نباید قشری باشد، افزود: مثل معافیت مالیاتی هنرمندان. اگر مالیات بر درآمد اجرا شود یک هنرمندی ممکن است معاف از مالیات باشد و هنرمندی دیگری با درآمد بالا مالیات پرداخت کند.
فاطمی امین گفت: متناسب نبودن هزینه‌ها با درآمد‌ها بد است، اما کسری تراز عملیاتی از آن نیز بدتر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۱°    ۳۱.۹۹°