روحانی: بسیاری از مسائل کشور را در ۱۰۰ روز اول به ثمر رساندیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۷۹۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
رئیس‌جمهور با بیان اینکه نخستین کار ما احیای دریاچه ارومیه بود، گفت: بسیاری از مسائل کشور را در ۱۰۰ روز اول توانستیم به ثمر برسانیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه فراز و نشیب این ایام ۸ ساله فراوان بود، گفت: در روزهای آغازین شروع به کار دولت یازدهم امید در سراسر ایران موج می‌زد و تدبیر دولت در سایه این امید بود.

وی افزود: روز اول که آمدیم ارز به قیمت نزولی آمد و طوری شد که رئیس کل بانک مرکزی به مردم گفت قیمت ارز بالاتر از این است و نمی‌توانست قیمت ارز را بالاتر ببرد. بسیاری از مسائل کشور را در صد روز اول توانستیم به ثمر برسانیم. نخستین کار ما احیای دریاچه ارومیه بود. بلافاصله برای موانع تولید تصمیم گیری کردیم و بعد لایحه آن را با دو فوریت به مجلس تقدیم کردیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: آنچه من نسبت به ایران و نجات کشور سال ۹۲ فکر می‌کردم همان را بی‌کم و کاست فکر می‌کنم که راه نجات کشور اعتدال و تعامل سازنده است. اعتدال در داخل و خارج و تعامل در داخل و خارج. با افراطی گری، تخریب و چنگ انداختن به صورت یکدیگر نمی‌توانیم کشور را پیش ببریم و باید به این نتیجه برسیم که دوران افراطی گری به پایان رسیده است.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: کشور باید توسعه پیدا کند و به اوج برسد و الگو برای کشورهای منطقه باشد. چطور ما توانستیم ۷ قطعنامه خطرناک را از سر ملت ایران برداریم. این‌کاری که وزیر خارجه و فعالان در مذاکرات پیمودند راه ساده‌ای نبود.

وی با اشاره به موفقیت در برداشتن قطعنامه‌ها علیه ایران افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ خط بطلان بر تمام قطعنامه‌های فصل هفتی کشید.

رئیس جمهور بیان کرد: این اراده ملت ایران ما را به ثمر رساند و البته مقام معظم رهبری ما را هدایت کرد. هیچکس در تعامل با کشور‌های جهان به ۱۰۰ نمی‌رسد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: مذاکره کار سخت و مشکلی است. آسان‌ترین کار این است که بگوییم نمی‌شود کاری کرد. در همان روز‌های اولیه ملت و دولت با هدایت رهبری توانستیم کار بزرگی را انجام دهیم. همه مردم آثار برجام را دیدند. ۱۶ هواپیما آوردیم و میلیارد‌ها دلار سرمایه وارد کشور شد.

وی ادامه داد: در پارس جنوبی دیروز جشن گرفته شد برای بیست و هفتمین سکو در دریا. این درسایه چی بود؟ همه این طرح‌ها خاک می‌خورد. برجام باعث شد قطعات و کمپرسور‌ها رسید. ما آمدیم و یک پیشرفتی را شاهد بودیم. آمار سال ۹۵ رشد اقتصادی ما ۱۲.۴۵ بود. تورم ما هم تک رقمی است. این جادو جنبل نیست.

رئیس جمهور بیان کرد: طبیعی است وقتی ما با کشوری تفاهم و قراردادی می بندیم این توافق دائمی نیست. ما توافق دائمی در تاریخ نداریم. ما باید ببینیم اصل پیمان را در آن زمان انجام می‌دادیم بهتر بود یا انجام نمی‌دادیم. ما کار دیگری نمی‌توانستیم انجام دهیم. وقتی این پیشرفت را ایران کرد ارتجاع منطقه، صهیونیسم و تند‌روهای آمریکا اول آمدند منطقه ما را بهم ریختند. موصل در خرداد ۹۳ به دست داعش سقوط کرد.

وی ادامه داد: وزیر خارجه عربستان بلند شد در ژنو و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی هم به اروپا رفت و به آمریکایی‌ها گفتند الان مذاکره نکنید و ما نفت را ارزان می‌کنیم. ما در شرایط داعش، نا امنی منطقه و در شرایط فشار و با نفت ۳۰ دلار نگذاشتیم این تکانه‌ها کشور را بهم بریز و رفتیم به توافق رسیدیم.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: فشاری که در سال ۹۷ به ما شد توانستیم در سال ۹۸ شروع کنیم به جبران. اما کرونا آمد و ما با یک مشکل عظیم در بهار ۹۹ مواجه شدیم.

وی بیان کرد: من می‌دانم مردم در این سه سال چقدر زجر کشیدند. اقتصاد‌دانان آن را برای مردم باز کنند. البته در برابر این فشار توان ما کمتر بود. ما توانستیم بخشی از مشکلات را جبران کنیم. در این موج پنجم سختی‌های فراوانی داریم. ما فکر نمی‌کردیم ۲۵ استان ما در یک هفته دچار سیل شود. ما فکر نمی‌کردیم با زلزله عجیب با آن تخریب روبرو شویم. ما فکر نمی‌کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارد.

رئیس جمهور گفت: من هیچ وزیری را برای رفاقت و توصیه کسی انتخاب نکردم. هیچ وقت به هیچ وزیری نگفتم این فرد بشود معاون یا مدیرکل. من تابع خرد جمعی بودم و به این وعده خود عمل کردم. این عهد ما با مردم بوده و در حد توان به عهدمان وفا کردیم. افتخارات بزرگی ملت و دولت ایران انجام دادند که فراموش ناشدنی است. من جمعه‌ای نبوده است با وزیری تماس بگیرم و مشغول خدمت نباشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۶.۷۹°