صعود ٢٢ پله‌ای ایران در جدول مدال‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۲۹۹۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
ویژه برنامه المپیک ۲۰۲۰
ایران امروز در بازی‌های المپیک توکیو برای دومین بار طلایی شد و کسب نشان خوش رنگ محمدرضا گرایی در کشتی و نقره علی داودی وزنه‌بردار دسته فوق سنگین، کشورمان را از جایگاه چهل و نهم به بیست و هفتم ارتقا داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نمایندگان ایران در سیزدهمین رور بازی‌ها در دو رشته کشتی و وزنه برداری رقابت کردند که کشتی صاحب نخستین طلای خود توسط محمدرضا گرایی شد و علی داودی وزنه بردار دسته فوق سنگین هم نخستین نقره و چهارمین مدال کاروان را ضرب کرد.

ایران تاکنون در سه رشته تیراندازی و کشتی و وزنه برداری دو مدال طلا و یک برنز و یک نقره کسب کرده است.

در این روز چین با ٧٠ مدال (٣٢طلا، ٢٢نقره و ۱٦ برنز) به در صدرنشینی خود تداوم بخشید و آمریکا با ٧٩مدال (٢٥طلا، ٣١ نقره و ٢٣ برنز) همچنان رده دوم قرار دارد و و میزبان با ٤٠ نشان (٢١، هفت نقره و ١٢برنز) سومی را حفظ کرده است.

روسیه زیر پرچم کمیته ملی المپیک این کشور هم با ٥٣ مدال ۱۴ طلا، ٢١ نقره و ١٨ برنز و یک پله سقوط در جایگاه ششم ایستاد و انگلیس با ٤٨ نشان ١٥ طلا،١٨ نقره و ١٥ برنز خود را به چهارمی جدول توزیع مدال‌ها رساند.

در المپیک توکیو یک‌هزار و ۵۸ مدال طلا، نقره و برنز توزیع می‌شود که از بین مجموع مدال‌ها ۳۳۹ مدال طلا، ۳۳۹ نقره و ۳۸۰ برنز است. تاکنون در بین جایگاه مدالی زنان چین با ٣٤ مدال (۱۸طلا، ٩ نقره و هفت برنز) و آمریکا با ٥١ مدال (با ١٤طلا، ٢١نقره و ١٦برنز) در جایگاه اول و دوم قرار دارند و ژاپن با ٢٠ مدال (با ١١طلا، ٢ نقره و ٧ برنز) و یک پله صعود به جایگاه سوم برگشت.

در بین جایگاه مدالی مردان، چین با ٣٠ مدال ۱۱طلا، ۱۰ و ۹ برنز در صدر است که در این روز مردان مدالی کسب نکردند.

آمریکا با ٢٣ مدال (۱۱طلا، هفت نقره، پنج برنز) در جایگاه دوم ایستاد و ژاپن با کسب ١٧ نشان ٩ طلا، چهار نقره و چهار برنز در جایگاه سوم قرار دارد.
برنامه ایران در چهاردهمین روز المپیک توکیو؛ همچنان در مدار طلایی

 ایران چهاردهمین روز بازی‌های المپیک توکیو را به قصد شکار سومین طلای کاروان آغاز می‌کند تا در روز‌های پایانی المپیک، حرکت ایران همچنان در مدار طلایی در جریان باشد.
 
 ایران پایان سیزدهمین روز بازی‌ها را با طلای محمدرضا گرایی فرنگی‌کار کشورمان جشن گرفت و فردا (پنجشنبه) در دو رشته کشتی و کاراته رقابت خود را دنبال می‌کند.

همچنین جوان اول وزنه‌برداری ایران با ثبت رکورد مجموع ۴۴۱ کیلوگرم و ضرب مدال نقره در المپیک توکیو به یک دهه ناکامی ایران در دسته فوق سنگین پایان داد و بعد از گرایی چهارمین مدال کاروان را کسب کرد.

در انتظار دومین طلای کشتی

حسن یزدانی دارنده مدال طلای جهان و المپیک در مرحله نیمه نهایی وزن ۸۶ کیلوگرم بازی‌های المپیک توکیو در مبارزه با حریف روسیه‌ای با ارائه یک کشتی حساب شده توانست وی را شکست داده و به فینال راه یابد. فینال یزدانی فردا ساعت ۱۵:۱۰ به وقت تهران برگزار می‌شود.

آزادکار بابلی در کسب دومین برنز

رضا اطری آزادکار وزن ۵۷ کیلوگرم امروز در مرحله نیمه نهایی بازی‌های المپیک توکیو مقابل حریف نامدار روسیه‌ای که زیر پرچم کمیته ملی المپیک این کشور راهی توکیو شده است، مغلوب شد و به مبارزه رده‌بندی رفت. اطری فردا برای کسب مدال برنز باید با برنده دیدار توماس گیلمان از آمریکا و غلام جان عبداله‌‍‌یف از ازبکستان مبارزه کند.

مصاف ٢نماینده ایران در وزن‌های ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم

در وزن ۷۴ کیلوگرم مصطفی حسین‌خانی در دور نخست با کایل دیک دارنده ۲ طلای قهرمانی جهان از آمریکا کشتی می‌گیرد و در صورت پیروزی بر این حریف در دور دوم به مصاف برنده کشتی میان محمدحبیب گادژی ماگمدوف دارنده طلای قهرمانی اروپا از بلاروس و گندری گارزون (کوبا) می‌رود.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع در دور نخست با الکساندر خوتسیانویسکی دارنده مدال برنز جهان از اوکراین کشتی می‌گیرد و در صورت پیروزی بر این کشتی‌گیر در دور بعد به مصاف برنده کشتی میان جاهید براهال از الجزایر و اگزون شالا از کوزوو می‌رود. گنو پتریاشویلی قهرمان جهان از گرجستان در گروه زارع حضور دارد.

دور مقدماتی رقابت‌ها ساعت ٦:٣٠صبح، نیمه نهایی ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه و فینال ساعت ١٣:٤٥ دقیقه به وقت تهران برگزار می‌شود.

کاراته

نخستین روز رقابت‌های کاراته فردا از ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه به وقت تهران آغاز می‌شود و سارا بهمنیار رقابت خود را در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم زنان آغاز می‌کند.

سراب اوزچلیک از ترکیه، ون تزویان از چین تایپه و ایوت گورانوا از بلغارستان حریفان نماینده ایران هستند. کاراته‌کای اهل روسیه و شاگرد حسین روحانی به دلیل مثبت شدن تست کرونا از حضور در مسابقات بازماند تا این وزن با ۹ نفر برگزار شود. با توجه به چهار نفره بودن گروهی که بهمنیار در آن حضور دارد، شانس وی برای صعود برای مرحله نهایی و کسب مدال بسیار بالا است.

کاروان ایران تاکنون ٢ مدال طلا و یک برنز و یک نقره کسب کرده است.
 
علیرضا حیدری در ویژه برنامه المپیک شبکه خبر با ابراز امیدواری درباره پیروزی حسن یزدانی بر حریفش گفت: احساس می کنم حسن یزدانی امسال بتواند به آنچه استحقاقش را دارد برسد.
 
قهرمان پیشکسوت کشتی همچنین با انتقاد از برنامه ریزی نکردن برای ورزش های رشته های مختلف گفت: ما نباید فقط در آستانه بازی ها به فکر بیافتیم و باید برنامه ریزی های بلند مدت برای کسب مدال های باارزش المپیک داشته باشیم. 
ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶ با کسب سه طلا و یک نقره و چهار برنز در وزنه‌برداری، تکواندو، کشتی در جایگاه بیست و پنجم ایستاد.

المپیک توکیو به دلیل شیوع کرونا با یک سال تاخیر از اول مردادماه ۱۴۰۰ - (۲۳ جولای ۲۰۲۱) به میزبانی ژاپن آغاز شده و ایران با ٦٦ ورزشکار ١٠ زن و ٥٦ مرد در ١٦ رشته در آن حضور دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۱°    ۳۱.۹۹°