پایان موفقیت‌آمیز مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۳۰۲۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی رازی کوو پارس، نتایج به دست آمده از مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی را بسیار امیدوارکننده دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کلانتری اظهار داشت: محققان ایرانی با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا محصولی ایمن، بی خطر، موثر و با کمترین عارضه را در اختیار هموطنان قرار دهند.

وی تاکید کرد که ما باید نتایج صحیح، متقن و علمی را به دست آوریم تا به طور دقیق مشخص شود، این واکسن ایرانی موثر، کارا و همچنین عوارض ناچیزی دارد و سپس آن را به جامعه عرضه کنیم.

این محقق افزود: تاکنون نتایج به دست آمده از واکسن رازی بسیار خوب بوده و امیدواریم فاز سوم را به همین خوبی انجام دهیم تا بتوانیم قولی که بابت تولید پنج میلیون دز این واکسن را به هموطنان دادیم، محقق کنیم.

کلانتری به ظرفیت اسمی این واکسن اشاره کرد و گفت: تولید حدود پنج میلیون دز واکسن رازی کوو پارس در حال انجام است که این میزان تولید تا پایان شهریور یا اوایل مهر ماه محقق می‌شود.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت‌ترین پروتکل‌های داخلی درحال ساخت است. مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در این واکسن از روش پروتئینی نوترکیب برای تولید آن استفاده کرده است.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اوایل فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، فروردین دز سنجی و فرمولاسیون انجام و آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان آغار شد. در خرداد تزریق به میمون و ارزیابی ایمنی زایی و بی خطری در این حیوان انجام شد و اواخر مرداد ماه ۹۹ پرونده به سازمان غذا و دارو ارسال شد.

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با تزریق به ۲ داوطلب مرد با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسوولان و محققان دهم اسفند ۹۹ در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد. مرحله دوم کارآزمایی بالینی این واکسن هم در حال حاضر به اتمام رسیده است و براساس برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس در پایان مردادماه آغاز شود.

فاز دوم کارآزمایی بالینی تقریبا به اتمام رسیده است

محقق اصلی واکسن رازی کوو پارس، تعداد داوطلبان مرحله دوم کارآزمایی بالینی این واکسن را ۵۰۰ نفر داوطلب اعلام کرد و اظهار داشت: فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس تقریبا به پایان رسیده است.

کلانتری، روند کارآزمایی بالینی این واکسن را هم مطلوب ارزیابی کرد و یادآور شد: مرحله دوم به خوبی در حال انجام است و نتایج بررسی کارآزمایی بالینی این مرحله آماده ارسال به سازمان غذا و دارو است.

وی با بیان اینکه به زودی وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی می‌شویم، گفت: تلاش ما این است که تا پایان شهریور یا حداکثر اوایل مهر ماه بتوانیم مجوز مصرف همگانی را اخذ کنیم.

این محقق ادامه داد: برای اخذ مجوز اضطراری باید فاز سوم را آغاز کنیم و بعد از آن ارایه آنالیز و بررسی بینابینی این مرحله است که پس از آن مراحل به احتمال زیاد می‌توانیم مجوز اضطراری را اخذ و محصول خود را روانه بازار داخلی کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۱۳°    ۲۷.۱۳°