حمایت ایران از امنیت پایدار و صلح در افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۰۹۹
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی در راستای ایجاد آرامش و امنیت پایدار و جلوگیری از خون ریزی در افغانستان، حمایت می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت؛ آقای محمد باقر قالیباف روز گذشته در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در حاشیه مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به پیوند‌های عمیق و مراودات تاریخی، دینی، فرهنگ و زبان مشترک میان دو ملت اشاره کرد و افزود: ارتباطات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور بستر‌های مناسبی برای توسعه و گسترش مناسبات در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین فراهم آورده است.
وی سیاست جمهوری اسلامی ایران را برقراری صلح و ثبات در منطقه دانست و خاطر نشان کرد: آرامش و صلح در افغانستان با گفتگو میان همه گروه‌های سیاسی افغان حاصل خواهد شد و امیداریم که اراده محکم و همدلی گروه‌های مختلف در این کشور، ثبات و آرامش را به افغانستان بازگرداند.
قالیباف همچنین ۰ دخالت نیرو‌های بیگانه در افغانستان را عامل ناامنی در این کشور برشمرد و گفت: تا زمانی که حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای وجود داشته باشد، به تداوم و گسترش ناامنی در منطقه دامن خواهد زد.
آقای محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز فضای مناسبات دو کشور را برادرانه توصیف کرد و گفت: ملت افغانستان هرگز همدلی و مساعدت مردم و دولت ایران در ادوار مختلف بحران در این کشور به ویژه میهمان نوازی از مهاجران افغان را فراموش نخواهد کرد.
رئیس جمهور افغانستان، تداوم جنگ را راه حل مشکل کنونی افغانستان ندانست و تأکید کرد: کشتار و قتل عام مردم بیگناه نمی‌تواند عقب ماندگی‌های گذشته جبران کند و باید با گفتگو و مذاکرات مشکلات کنونی را حل نماییم.
محمد اشرف غنی سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور به ویژه در بندر چابهار را حائز اهمیت دانست و رفع موانع صادرات و واردات را مهم بر شمرد.
برچسب ها: اشرف غنی ، ایران ، قالیباف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۵.۹۹°