فساد در صلح‌بانان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 02 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۱۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
گزارش‌ها و شکایت‌های متعددی از تجاوز جنسی نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل متحد حکایت دارد که تقریبا هیچ‌کس در این باره پاسخگو نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 در پی زمین‌لرزه‌ای ویرانگر و مرگبار سال ۲۰۱۰ در پورتو پرنس پایتخت هائیتی، بیش از ۲۵۰ هزار نفر جان باختند و تعداد بی‌شماری از مردم زخمی و بی‌خانمان شدند.

سازمان‌های امداد و نجات جهانی از جمله سازمان ملل متحد برای کمک به این کشور رفتند. چندی بعد گزارش و شکایت‌های فراوانی از نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل متحد تجاوز و سوء‌استفاده جنسی از مردم دریافت شد.

این گزارش‌ها و شکایت‌ها به هائیتی محدود نمی‌شود از آمریکای مرکزی تا بوسنی نیروهای سازمان ملل به اتهام جنسی متهم شده‌اند و تقریبا هیچ‌کس در اینباره پاسخگو نیست.

علت آنکه صلح‌بانان سازمان ملل تابع قوانین دادگاه‌های نظامی کشورهایشان نیستند و جرایمی که این نظامیان مرتکب می‌شوند هیچ‌گاه مورد دادرسی قرار نمی‌گیرد چه برسد به آنکه مجازات شوند.

سوءاستفاده جنسی در میان کارکنان غیرنظامی سازمان ملل گسترده‌تر است. در سال ۲۰۲۰، یکصد و شصت و پنج شکایت درباره سوءاستفاده جنسی صورت گرفت که ۱۱۷ مورد از آنها را غیرنظامیان که در مقایسه با نظامیان از مصونیت بیشتری در مراحل دادرسی برخوردارند، مرتکب شده بودند.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°