معرفی سامانه‌های پخت شونده با نور مرئی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۶۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ابداع فرمولاسیون جدید پخت شونده با نور مرئی که دوستدار محیط زیست، فاقد هر گونه سمیت و آسیبی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نژادابراهیم دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح«فرآیند پخت سامانه آکریلاتی، اپوکسیدی نورپخت با استفاده از شروع کننده‌های سه جزئی حاوی نانوپیگمنت» گفت: سامانه‌های رزینی پخت شونده معمولا با پرتوی فرابنفش (UV) پخت میشوند. استفاده از پرتو‌های فرابنفش در این نوع سامانه به دلیل مزایای بسیار زیاد، به صورت گسترده در صنایع مختلف بکار می رود. اما این نوع پرتو معایبی همچون انرژی بالا به ویژه در کاربرد‌های زیستی، کامپوزیت‌های دندانی، و محدودیت نفوذ در نمونه های ضخیم را دارد.
 
وی گفت: به همین دلیل سامانه‌های پخت شونده با نور مرئی که امواجی کم خطر، ارزان قیمت و با قابلیت نفوذ بالا هستند، مورد توجه قرار گرفتند.

نژادابراهیم خاطر نشان کرد: در این پژوهش سامانه‌های پخت شونده با نور مرئی در حضور شروع کننده‌های نوری سه جزئی جدید معرفی و کاربرد آن‌ها در زمینه‌های مختلف به عنوان مثال چاپ سه بعدی مطالعه شدند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در این پژوهش ۳ سامانه شروع کننده سه جزئی جدید معرفی شد که در سه ناحیه مختلف از طول موج نور مرئی قابلیت پخت رزین را دارا هستند. در این پژوهش موفق شدیم یک فرمولاسیون جدید پخت شونده با نور مرئی، مورد استفاده در پرینت سه بعدی رزینی از نوع DLP معرفی کنیم که به کمک آن بتوان وضوح تصویر و دقت ابعادی قطعه پرینت شده را به میزان قابل توجهی بهبود بدهیم.

به گفته این محقق، همچنین با یک مرحله اصلاح سامانه شروع کننده با نانوذرات (نانوذرات رس) پایداری حرارتی این سامانه‌ها را افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه این فرمولاسیون موفق به ثبت اختراع در داخل کشور نیز شده است، گفت: این سامانه‌ها قابلیت استفاده به ویژه در زمینه پرینتر‌های سه بعدی جهت پرینت اشکال هندسی پیچیده با دقت ابعادی بالا را دارند.

وی خاطر نشان کرد: در این مسیر اصلی‌ترین آزمون‌ها و تجهیزات شامل RT-FTIR، Laser Flash Photolysis (LFP)، پرینتر سه بعدی (DLP)، فوتورئومتری(photo-rheometry) بودند. بعد از معرفی سامانه‌های شروع کننده سه جزئی، سنتز سامانه شروع کننده حاوی نانوپیگمنت انجام شد و شرایط پخت با این شروع کننده‌های نانویی نیز مطالعه و بهینه سازی شد.

وی تاکید کرد: در صنایع پوشش، چاپ و بویژه پرینت سه بعدی و کامپوزیت‌های دندانی میتوان از نتایج این پروژه استفاده کرد.

نژادابراهیم با بیان اینکه قابلیت نیمه صنعتی شدن این طرح وجود دارد، افزود: استفاده از سامانه‌های پخت شونده با نور مرئی که دوستدار محیط زیست بوده و فاقد هر گونه سمیت و آسیبی است، دارای توجیه اقتصادی نیز هستند.

وی با اشاره به ویژگی‌های طرح گفت: بهبود چالش مقاومت حرارتی این سامانه ها، بهبود وضوح تصویر و دقت ابعادی در کاربرد چاپ سه بعدی، رفع نیاز به منابع گران قیمت تولید پرتو‌های مضر فرابنفش(UV) از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌روند.

وی با اشاره به کاربرد‌های پروژه گفت: این پروژه در زمینه‌های پوشش، چاپ، پرینت سه بعدی، کامپوزیت دندانی و چسبهای زیستی کاربرد دارد که به طور ویژه پرینتر سه بعدی مطالعه شد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°