مقایسه کارایی واکسن «کووپارس» با سینوفارم و آسترازنکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۷۶۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه فاز سوم این واکسن از هفته آینده آغاز می‌شود گفت: در فاز سوم این واکسن را با واکسن‌های خارجی همچون سینوفارم مقایسه می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به تقل از مهر، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در خصوص واکسن علیه کرونای «کووپارس» اظهار کرد: در حال حاضر فاز دوم به اتمام رسیده و نتایج به سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت ارسال شده است.

سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه اکنون منتظر اخذ مجوز از کمیته اخلاق برای شروع فاز سوم تست انسانی واکسن «کووپارس» هستیم، گفت: هفته گذشته پروتکل‌های واکسن تایید شده و با توجه به تعطیلی‌ها هفته آینده کمیته اخلاق تشکیل شده تا مجوز این واکسن صادر شود.

به گفته فلاح مهر آبادی، به احتمال زیاد، بعد از صدور تاییدیه در هفته آینده، فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن را با ۴۲ هزار داوطلب آغاز خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸هزار نفر ثبت نام کرده اند و داوطلب شده اند، گفت: اگر فرایند داوطلب گیری در این پروسه با مشکلی مواجه نشود، فاز سوم طی دو ماه به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به شرایط سنی داوطلب شدن در فاز سوم واکسن کووپارس گفت: از ۱۸ سال به بالا می‌توانند در این تست بالینی شرکت کنند، اما نباید سابقه ابتلا به کرونا داشته باشند.

سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطر نشان کرد: در تست‌های بالینی بی ضرری، ایمنی زایی و کارایی واکسن ارزیابی می‌شود؛ در فاز اول بالینی، بی ضرری، در فاز دوم بی ضرری همراه با اثربخشی و در فاز سوم کارایی و بیضرری واکسن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس با توجه به اینکه در فاز سوم هستیم کارایی این واکسن بررسی خواهد شد و قرار است دو گروه در این پروسه مورد بررسی قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه بررسی واکسن نیز از دو روش امکان پذیر است، بیان کرد: در تست‌های بالینی معمولا دو گروه با یگدیگر مقایسه می‌شوند؛ یک گروه معمولا پلاسبو و یک گروه واکسن را دریافت می‌کنند.

فلاح مهر آبادی عنوان کرد: اکنون در مرحله‌ای هستیم که اکثر گروه‌های سنی و شغلی واکسن دریافت کرده اند و نمی‌توان در این شرایط ۶ ماه داوطلبین را با پلاسبو در مطالعه وارد کرد و منتظر ماند.

وی اضافه کرد: از این رو، یک گروه واکسن کووپارس و گروه دیگری واکسن سینوفارم یا استرازنکا را دریافت می‌کنند.

وی عنوان کرد: ما در کمیته اخلاق و سازمان غذا و دارو به این نتیجه رسیدیم که کارایی واکسن کووپارس را با واکسن‌هایی که تاییدیه از سازمان بهداشت جهانی دارد مقایسه کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۵۹°    ۲۴.۹۹°