بررسی آخرین تحولات نظامی و سیاسی افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 02 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۹۳۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
کارشناس مسائل افغانستان تاکید کرد: فرهنگ افغانستان فرهنگ قومیتی است و تاریخ نشان داده که هیچ قومیتی به تنهایی نمی تواند بر این کشور حکومت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در ویژه برنامه بررسی آخرین تحولات نظامی و سیاسی افغانستان در شبکه خبر، فدا حسین ملکی، کارشناس مسائل افغانستان حضور داشت و درباره وضعیت کنونی همسایه شرقی و شکست سنگین آمریکا در این کشور گفت: پایان هر اشغالگری یا شکست و یا خیانت است که درباره آمریکا هردو اتفاق افتاد. از اواسط دولت ترامپ، آمریکا به طالبان مشروعیت سیاسی داد و پشت دولت را خالی کرد و بایدن هم تیر خلاص را زد که البته خروج بدون دستاورد، تیر خلاص به خود آمریکا در افغانستان بود. وهمچنین در موضوع خالی کردن دست ارتش این کشور به آن‌ها خیانت کرد.
 

وی افزود: البته در این میان نباید از نقش اشرف غنی رئیس جمهور فراری این کشور نیز گذشت، زیرا او خیانت کرد به طوری که یکی از یاران احمد شاه مسعود خطاب به اشرف غنی گفت: "شما خیانت کردی، ارتش را خلع صلاح کردی، کشور را فروختی و بعد فرار کردی"
 

ملکی درباره دلیل مذاکره صلح آمریکا با طالبان با وجود دولت کاملا وابسته اشرف غنی، گفت: تاریخ مصرف اشرف غنی تمام شده بود و آمریکایی‌ها به دلایل فسادو نقص‌های شدید در دولت و تمکین نکردن دیگر دستگاه‌های حاکمیت به خصوص نیرو‌های امنیتی از اشرف غنی، او را در رسیدن به اهدافشان ناکارآمد می‌دیدند.
 

این کارشناس مسائل افغانستان تاکید کرد: فرهنگ افغانستان فرهنگ قومیتی است و تاریخ نشان داده که هیچ قومیتی به تنهایی نمی‌تواند بر این کشور حکومت کند.
 

بهنام یزدانی، خبرنگار صدا و سیما در کابل در ارتباط تصویری با این برنامه درباره آخرین وضعیت میدانی افغانستان، ۴۸ ساعت پس از حاکمیت طالبان بر پایتخت این کشور گفت: اوضاع زندگی در این شهر عادی شده است، امروز صبح هم مردم و هم خودرو‌ها در حال تردد بودند. اما همه منتظر هستند ببیند طالبان چه اقداماتی انجام می‌دهد و آیا این طالبان با طالبان ۲۰ سال قبل متفاوت است؟
 

وی درباره وضعیت نمایندگی‌های سیاسی پس از به قدرت رسیدن طالبان گفت: طالبان برای همه نمایندگی‌های سیاسی و سفارت خانه‌ها محافظ قرار داده و به جز آنچه در فرودگاه و به دست آمریکایی‌ها اتفاق افتاد، در دو روز گذشته حتی یک مورد قتل هم گزارش نشده است.
 

غلام محمد کروخی، فعال فرهنگی مهاجرین افغانستان در تهران نیز به صورت ارتباط تصویری در این برنامه حضور داشت و ضمن ابراز خوشحالی از خروج آمریکا از کشورش گفت: آمریکایی‌ها مشکلات بسیاری را در ۲ دهه گذشته به وطن ما تحمیل کردند و هر گز به فکر توسعه و پیشرفت افغانستان نبودند. آن‌ها حکومت‌هایی را ساختند که به جای حکومت شرکت‌های سهامی خودشان بود.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°