مروری بر تحولات روز گذشته در افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 07 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۳۹۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
گزارش‌های میدانی از آرام شدن نسبی اوضاع در کابل حکایت دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شب گذشته شورای امنیت درباره افغانستان جلسه فوق‌العاده تشکیل داد و تشکیل دولت فراگیر را خواستار شد.

در میان نگرانی‌ها از وضع این روز‌های افغانستان، طالبان از عفو عمومی همه مقامات دولت سابق افغانستان خبر داد. طالبان در بیانیه‌ای از سرگیری فعالیت مراکز دولتی را خواستار شد. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت: ادعا‌های نقض قوانین بین المللی در افغانستان صحت ندارد. طالبان اعلام کرد: خواهان تقویت روابط با دیگر کشور‌ها بدون به خطر انداختن حاکمیت کشورمان هستیم.

خبرنگار سی‌ان‌ان که به میان مردم رفته بود، در خیابان‌های کابل با شعار «مرگ بر آمریکا» مواجه شد

شب گذشته جلسه فوق‌العاده شورای امنیت درباره افغانستان برگزار شد. شورای امنیت اعلام کرد: دولت جدید با مذاکرات فراگیر تشکیل شود. نماینده روسیه در نشست شورای امنیت گفت: جامعه جهانی باید به نقش خود برای محقق ساختن صلح و سازش در افغانستان عمل کند و امور این کشور باید از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل شود. نماینده پاکستان هم گفت: با نمایندگان طالبان در تعامل هستیم تا دولتی فراگیر با حضور همه گروه‌ها تشکیل شود. نماینده چین گفت: انتظار داریم طالبان به تعهدات خود پایبند باشد.

پس از جلسه شورای امنیت، وزیر خارجه چین در گفتگو با وزیر خارجه آمریکا گفت واقعیت‌های موجود در افغانستان ثابت کرد نمی‌توان یک مدل خارجی را به کشوری با فرهنگ و تاریخ متفاوت تحمیل کرد.

علاوه بر یادآوری چین به آمریکا، رئیس جمهور آمریکا هم به اشتباهات آمریکا در افغانستان اذعان کرد. رئیس جمهور آمریکا گفت: دولت افغانستان توصیه من را مبنی بر اینکه باید بر روی آشتی با طالبان کار کنند، رد کرد. بایدن افزود وضعیت افغانستان را زیر نظر داریم و به دنبال اجرای نقشه‌های جایگزین هستیم. بایدن افغانستان را گورستان مهاجمان عنوان کرد و به اشتباهات آمریکا در افغانستان اذعان کرد.

اما در واکنش به سیاست‌های آمریکا در افغانستان، کریستین امانپور خبرنگار کهنه کار سی ان ان گفت: آمریکا در عرصه سیاست خارجی و اطلاعاتی در افغانستان، به وضوح شکست خورده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °