جلسات رأی اعتماد دوشیفت برگزار می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۳۹۵۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از دو شیفت بودن جلسات رأی اعتماد وزیران پیشنهادی در مجلس خبر داد و گفت: جلسات رأی اعتماد وزیران از روز شنبه آغاز خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  به نقل از خانه ملت؛ "سیدنظام‌الدین موسوی" گفت: همه ۱۹ وزیر پیشنهادی دولت به تمامی کمیسیون‌های مجلس دعوت شدند و مجموعا ۲۷۰ جلسه در کمیسیون‌های مجلس داشتیم.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه فشرده کاری منظمی تدوین شد که با استقبال نمایندگان مجلس و وزرای پیشنهادی روبرو شد، افزود: همزمان با برگزاری جلسات در کمیسیون‌ها، بسیاری از فراکسیون‌های مجلس شورای اسلامی درباره موضوعات خاص فراکسیون‌های خود با وزرای پیشنهادی مربوطه جلسه داشتند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه درباره روند برگزاری جلسات علنی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، گفت: از ساعت ۸ صبح روز شنبه، ۳۰ مردادماه جلسه علنی مجلس برگزار و نمایندگان وارد بررسی خط مشی دولت و صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی خواهند بود.

وی تصریح کرد: جلسات رأی اعتماد به صورت دو شیفت خواهد بود و نطق میان دستور نخواهیم داشت ضمن اینکه پیش‌بینی ما این است که بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تا روز سه‌شنبه ادامه یابد.

موسوی با اشاره به ماده ۲۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس درباره روند بررسی صلاحیت وزرا، یادآور شد: شروع جلسه با تشریح برنامه و خط مشی دولت و دفاع رئیس جمهور از ترکیب کلی هیئت وزیران پیشنهادی خواهد بود که از وی برای حضور در این جلسه دعوت به عمل آمده است همچنین وی به همراه نمایندگانی که تعیین کرده است می‌تواند به مدت دو ساعت و نیم از دولت خود دفاع کند.

وی ادامه داد: بعد از نطق اولیه رئیس مجلس، رئیس جمهور برنامه کلی دولت و خط مشی آن را تشریح کرده و از کابینه پیشنهادی خود دفاع می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: سپس ۵ نفر نماینده موافق و ۵ نفر نماینده مخالف، هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه راجع به این ترکیب صحبت خواهند کرد و در ادامه رئیس جمهور و یا نماینده تعیین شده از سوی وی می‌تواند به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

وی افزود: بعد از آن نیز، مجلس وارد دستور بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی به ترتیب حروف الفبا خواهد شد که البته در وهله اول سخنگوی کمیسیون‌های گزارشی از برنامه‌های مطرح شده از سوی وزرای پیشنهادی مربوط به کمیسیون خود ارائه می‌کنند و بعد از آن نیز دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق برای هر وزیر صحبت خواهند کرد که هر کدام ۱۵ دقیقه فرصت دارند و در نهایت نیز وزیر پیشنهادی مربوطه یا رئیس جمهور فرصت دارد تا از برنامه‌ها و صلاحیت وزیر دفاع کنند.

موسوی درباره نحوه دریافت رأی اعتماد نمایندگان بیان کرد: در پایان روز سه شنبه رأی گیری وزرا به صورت کلی انجام خواهد شد و تا هم اکنون تصمیم بر برگزاری این رأی گیری به صورت الکترونیکی بوده است مگر اینکه نظر هیأت رئیسه تغییر کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره برخی گمانه‌زنی‌ها درباره انصراف وزرای پیشنهادی، گفت: انصراف هر وزیر پیشنهادی پیش از برگزاری جلسات رأی اعتماد صرفا از سوی دولت مطرح خواهد شد و مجلس در این باره صحبتی نخواهد کرد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۵۹°    ۲۵.۹۹°