بررسی آخرین تحولات افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۳۹۶۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷
کارشناس مسائل افغانستان گفت: ارتش و مردم افغانستان انگیزه‌ای برای مقاومت در مقابل طالبان نداشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل افغانستان با حضور در برنامه «تیتر امشب» با بیان اینکه ارتش و مردم افغانستان انگیزه‌ای برای مقاومت در مقابل طالبان نداشت، گفت: واقعیت این است که طالبان هم از سرعت کار متحیرند و خیلی با احتیاط صحبت می‌کنند و هم آمریکایی‌ها اصلا پیش‌بینی نمی‌کردند که در بازه زمانی محدود نیروهای نظامی، دیپلمات‎ها و شهروندان خود را از افغانستان خارج کنند.

وی افزود: مجموعه ساختار فاسد در افغانستان غرب را در حیرت فرو برده است.

 
سفیر پیشین ایران در افغانستان بیان کرد: بین مواضع اعلام شده طالبان و مواضع اعمال شده تفاوت وجود دارد.

کارشناس مسائل افغانستان افزود: اگر طالبان نتواند در مقابل تنوع قومی، نژادی و مذهبی انعطاف و هوشمندی به خرج دهد، نمی‌تواند یک دولت فراگیر (امارت اسلامی) ایجاد کند.
 
 
حنیف غفاری، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هم‌اکنون ما در افغانستان با مؤلفه‌های گوناگونی مواجه هستیم که یک تصویر را می‌سازند و در حقیقت در افغانستان با یک پازل هزار تکه مواجه هستیم و باید متغییرهای مختلفی از جمله مهم‌ترین این متغییرها "حضور بیست ساله اشغالگران در افغانستان" را مورد بررسی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه اشغالگران در افغانستان به دنبال اهداف خود بودند، افزود: در مجموع حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان برای آموزش و تجهیز ارتش و استقلال خواهی مردم این کشور نبود.
 
 
کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به دنبال ثبات در افغانستان نبودند، گفت: آمریکایی‌ها با مدل تفکیک قومی و مذهبی می‌خواهند منطقه و جهان اسلام را دسته بندی کنند.

 
رحمت‌الله بیژن‌پور، استاد دانشگاه کابل گفت: آمریکایی‌ها طی مدت دو دهه از حضور خود (۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱) در افغانستان در روند دولت‌سازی و بازسازی مسیر واقعی را در این کشور طی نکردند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۳.۹۹°    ۳۴.۷۹°