راهکارهای کاهش تورم در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 04 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۰۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: انتظارات تورمی امسال نسبت به سال ۹۹ درحال کنترل شدن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  صمد عزیزنژاد، که مهمان برنامه زنده "گفتگوی ۱۸:۳۰" بود درباره عوامل و راهکار‌های کاهش تورم در کشور گفت: نرخ تورم در تیرماه منتهی به ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ حدود ۴۴.۳ درصد بوده است که در نقاط شهری حدود ۴۳.۷ درصد و در نقاط روستایی حدود ۴۷.۳ درصد بوده است.
وی افزود: این بدان معناست که در نقاط روستایی نرخ تورم حدود ۳ درصد بیشتر بوده است، چون روستا‌های ما از حالت تولید کننده به مصرف کننده تبدیل شده اند.
عزیزنژاد با بیان اینکه به نظر می‌رسد انتظارات تورمی امسال نسبت به سال ۹۹ درحال کنترل شدن است، گفت: وقتی تورم نقطه به نقطه را در تیرماه ۱۴۰۰ نسبت به تیرماه ۱۳۹۹ بررسی کنید متوجه می‌شوید که بین ۳ تا ۴ درصد تورم نقطه به نقطه کاهش داشته است و این نشان می‌دهد که انتظارات تومی درحال فروکش کردن است.
وی تامین کسری بودجه دولت با روش‌هایی مثل پولی سازی، کسری تراز پرداخت‌ها و خلق نقدینگی را از علل اصلی تورم در کشور دانست.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد تورم ناشی از تحریم، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد تورم ناشی از ضعف بنیان‌های اقتصادی ماست.

امسال ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی که در ادامه بصورت تصویری در این برنامه حضور یافت گفت: یکی از مسائل مهم اقتصاد ایران موضوع تورم است.
وی با اشاره به اینکه عامل اصلی تورم ۳ ناترازی است که در کشور وجود دارد، گفت: کسری‌های بودجه ای، کسری‌های تجاری غیرنفتی و ناترازی نظام بانکی از عوامل اصلی تورم زا در کشور هستند.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برآورد‌ها نشان می‌دهد امسال بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.
وی با اشاره به اینکه بار‌ها کارشناسان درباره این مسئله به دولت دوازدهم هشدار داده بودند، گفت: دولت سیزدهم باید تلاش کند که متممی برای بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس بدهد و در غیر اینصورت باید منبع تامین آن را از راه عرضه اوراق بهادار قرار دهد تا حداقل فشار بر روی بانک مرکزی اعمال شود.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°