مبارزه با فساد از شاخصه‌های کابینه سیزدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 04 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۱۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
عضو هیات رئیسه مجلس در موافقت با کلیات برنامه کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، گفت: در موضوع کلیات کابینه، فساد ستیزی و جوان گرایی بسیار مهم است و اینکه منتخبین قدرتِ گرفتن تصمیمات سخت را داشته باشند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس در نشست علنی امروز (شنبه، ۳۰ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات برنامه و کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، گفت: من بدون ذکر مقدمات اصل مطلب را عرض می‌کنم، مخالفین محترم برخی از موارد را مطرح کردند و من این موارد را پاسخ می‌دهم.

وی ادامه داد: چند محور در مخالفت بیان شد اول موضوع اصل کابینه بود، با کلیات کابینه مخالفت جدی نشده است رویکردی که در انتخاب کابینه مطرح شده این است که کشور ما اسیر چنگال مدیریت یک عده‌ای خاص در کشور بوده است. این حلقه بسته باید شکسته شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: در موضوع جوان گرایی یک واهمه‌ای در کشور وجود داشت که خوشبختانه کابینه حجت الاسلام رئیسی نسبت به دیگر دولت‌ها کابینه جوان‌تر است. از کارکرد ویژه‌ای در انتخاب کابینه استفاده شد و آن هم مشورت با کارگروه‌های تخصصی بود که این هم یک امر بدیع است.

وی ادامه داد: در موضوع کلیات کابینه فساد ستیزی بسیار مهم است اینکه کسانی که انتخاب شده اند قدرتِ گرفتن تصمیمات سخت را داشته باشند. موضوع دوم خط مشی کلی و اصول کلی حاکم بر رویکرد کابینه است در این حوزه باز به نظر می‌رسد ایراد جدی وجود ندارد.

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: بین برنامه ها، اصول کلی و خط مشی کلی باید حتما تفاوت قائل شویم. حدود ۳۰ خط مشی کلی و اصل کلی در این جا وجود داشت و این‌ها قابل قدردانی است و این ۳۰ حوزه حتما باید مورد توجه همکاران قرار بگیرد.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس مطرح کرد: نکته بعدی موضوع برنامه و خلا‌هایی است که در موضوع برنامه‌ها بیان کردم و آقای بحرینی بسیاری از آن‌ها را مطرح کردند که خلا‌هایی وجود دارد.

سلیمی خاطرنشان کرد: حوزه بانک‌های خصوصی، محیط زیست، صندوق‌های بازنشستگی و همچنین موضوع تبدیل وضعیت نیرو‌های شاغل مباحثی است که در آن خلا‌هایی وجود دارد. نکته‌هایی که وجود دارد این است که در برش خط مشی‌های کلی که توسط برنامه وزرا ارائه شده برخی جسته و گریخته و برخی هم به صورت دلی در کشور به آن پرداخته شده است. مثلا در موضوع محیط زیست در برنامه دکتر ساداتی نژاد توجه ویژه به آن شده است. آقای رئیسی هم در مراسم تنفیذ به موضوع محیط زیست اشاره اکید داشتند.

عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه تاکید کرد: موضوع هماهنگی و موضوع فرا وزارتی را برخی مخالفین مطرح کردند، در اصول کلی که آقای رئیسی بیان کرد درست است که بعضی از امور فراوزارتخانه‌ای است مثلا مطرح کردند که تیم اقتصادی را دکتر مخبر هماهنگ می‌کند. در دولت قبلی از این زمینه آسیب دیده ایم و موضوع ارز ۴۲۰۰ یکی از همین معضلات، مشکلات بود که بسیار فساد زا بود.

سلیمی اشاره کرد: شرایط کشور، شرایطی نیست که بخواهیم معطل شویم و باید با سرعت از این امور عبور کنیم. رهبری نیز تاکیدکردند باید با سرعت از این موضوعات عبور کنیم البته نباید دقت را به حاشیه برانیم. مجلس رویکرد نظارتی خود را دارد. آقای رئیسی مطرح کرد که این وزرا اگر لحظه‌ای از برنامه‌ها و اصول کلی حاکم بر رویکرد دولت تخطی کنند با آن‌ها تعارف نداریم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه‌ای که در کشور داریم مثلا در حوزه برق ۱۰ هزار مگاوات کاستی داریم، دولت قبل بلایی سرکشور آورده است که در حال حاضر ۸ میدان نفتی فعال است. ۱۴۰ میلیون مترمکعب گاز الان در کشور کاستی داریم و نمی‌توانیم در این موضوع معطل شویم و منتظر آینده بمانیم و مبارزه بروکراسی فساد خیز هم جزو برنامه‌های آقای رئیسی است و برای این مسئله هم چاره اندیشی شده است و ۶ نکته در این حوزه وجود داشته است. با خط مشی کلی دولت موافق هستم و امیدوارم همکاران همراهی کنند و از این گردنه هم با سرعت عبور کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۵۹°    ۲۷.۹۹°