بهرام عین اللهی از برنامه‌های خود دفاع کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۳۲۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
نظر موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: معتقدم می‌توانیم بر ویروس منحوس کرونا غلبه کنیم و با توکل بر خدا و کمک مردم این کار را خواهیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر پیشنهادی بهداشت با بیان اینکه من طبیبم نه صنعتگر و تاجر، گفت: دوشادوش مدافعان سلامت هستم و چنانچه مورد اعتماد قرار گیرم نمی‌توانیم درمان مردم را معطل تاخیر و تعجیل تصمیم گیری این و آن کنیم.

بهرام عین اللهی در نشست علنی امروز در تشریح برنامه و اولویت‌های خود، خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های بزرگی بر دوش جامعه سلامت ایران گذاشته شد و جوانان مدافع سلامت باید در شهر‌ها و روستا‌ها عقب افتادگی‌های گذشته را جبران می‌کردند و همزمان در جبهه‌های دفاع مقدس به درمان مجروحان جنگی می‌پرداختند؛ این جهاد سلامت طی ۴۰ سال ادامه داشت، در ۲ سال اخیر به حد اعلا رسید.

وی ادامه داد: جنگ جهانی با ویروس کرونا در ایران هم موجب بسیج مدافعان سلامت شد و آن‌ها را در خط مقدم نبرد دشمن قرار داد؛ اینجانب دشواری بیماری کرونا را با پوست و گوشت احساس کردم و در اسفند ۹۸ یکی از نخستین پزشکانی بودم که کرونا گرفتم و مرگ را به چشمان خود دیدم و دیگر امیدی به زنده ماندن نداشتم و جز تصویری مبهم از پزشکان و پرستاران فداکاری که در آی سی یو بیمارستان مسیح دانشوری برای زنده ماندنم تلاش می‌کردند چیزی به خاطر ندارم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان یادآور شد: در آن اوضاع سخت بیماری خداوند دستم را گرفت و جانی دوباره به من بخشید تا به میدان دفاع از سلامت بیایم و اجازه ندهم این پرچم سفید بر زمین بماند پرچمی که پیش از این دوست قدیمی ام شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع پور در ۴۰ سال قبل در دفاع مقدس بهداری در دست گرفتم؛ اکنون در این کارزار مبارزه فراگیر با بیماری کرونا چنان چه شما نمایندگان مصلحت بدانید و خداوند بزرگ مقدر کند که خدمتگزاری به این جانب سپرده شود خاضعانه در برابر این اعتماد ارزشمند سر تعظیم فرود می‌آورم و در پای خدمت به مردم تا پای جان خواهم ایستاد.

عین اللهی ادامه داد: بر این باورم وزیر بهداشت وقتی وزیر مردم است که کنار آنان ایستاده باشد، عنوان وزارت وقتی برازنده وزیر است که برای سلامت مردم خود را به آب و آتش بزند؛ وزیری وزیر مردم است که شب و روزش و خواب و خوراکش بهبودی بیمارانی باشد که رنج درمان و رنج بیماری هایشان افزوده و دل هایشان را به درد آورده و صدای اعتراضشان را بلند کرده است.

وی با بیان اینکه من طبیبم نه صنعتگر و تاجر، گفت: دوشادوش مدافعان سلامت هستم و چنانچه مورد اعتماد قرار گیرم نمی‌توانیم درمان مردم را معطل تاخیر و تعجیل تصمیم گیری این و آن کنیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان یادآور شد: همانگونه که در ۸ سال دفاع مقدس این چنین بودیم اکنون هم دفاع از سلامت نباید معطل شخص یا چیزی شود؛ جان مردم مهم‌ترین نعمت خداوند آنان است و حفظ جان مردم نخستین اولویت دولتی است، کدام پدری را دیده اید که برای سلامت فرزندانش لفاظی کند و سیاست ورزی نماید.

عین اللهی با بیان اینکه سلامت مردم خط قرمز ما است، گفت: بر این باورم که حوزه سلامت محور همدلی ایرانیان در دولت مردمی خواهد شد، ما کادر سلامت سوگند خورده ایم هرکه در این سرا در آید درمانش کنیم و از ایمانش نپرسیم. در دفاع از سلامت مردم همه رنگ‌ها رنگ می‌بازد و به رنگ سفید مدافعان سلامت در می‌آید. همچنین همه شکاف ها، چند دستگی ها، اختلافات در مفهوم بزرگ انسانیت حل می‌شود؛ مطمئن باشید روح ایثار و فداکاری مدافعان سلامت دل‌های مرده را بیدار خواهد کرد و روان‌های افسرده را امیدوار خواهد ساخت.

وی یادآور شد: اکنون ۱۰۰ سال پیش نیست که ایران بزرگ مغلوب بیماری و قحطی شود ما می‌توانیم بر این ویروس منحوس غلبه کنیم و به امید و یاری خداوند این کار را خواهیم کرد؛ بیماری همه گیر کرونا نشان داد که سلامت موضوعی تک بعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی مردم تاثیر می‌گذارد و از آن تاثیر می‌پذیرد؛ به عنوان مدافع حوزه سلامت سال هاست در این عرصه حضور دارم و امیدوارم با اعتماد نمایندگان بتوان جهاد سلامت را در سنگر وزارت بهداشت ادامه دهم. اکنون با تاسی و الهام از سند توسعه کشور و سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و احکام مندرج در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی و جمعیت و خانواده برنامه ام را ارائه می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون یکی از مهمترین محور‌های برنامه‌های من است، گفت: امروزه در دنیا ثابت شده برای جلوگیری از شیوع کرونا و کاهش مرگ و میر، باید واکسیناسیون به صورت گسترده انجام شود. حدود ۶۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور داریم که برای واکسیناسیون آن‌ها به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز است، بنابراین تولید داخلی واکسن کفاف این تعداد جمعیت را نمی‌دهد و باید واردات انجام گیرد و ما در این حوزه از واردکنندگان بخش غیردولتی نیز استفاده خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان دولت سیزدهم ادامه داد: اولویت وزارت بهداشت و درمان تهیه واکسن است، اما بر روی روند واردات نظارت لازم را انجام خواهیم داد، زیرا سلامت واکسن‌ها نیاز به حفظ چرخه سرما دارد.

عین اللهی با بیان اینکه اتمام واکسیناسیون تا پایان بهمن ماه امسال یکی دیگر از برنامه‌های من در وزارت بهداشت و درمان است، اظهار کرد: ما امکانات بسیاری مانند بسیجیان و انقلابی ها، شهرداری، نیرو‌های مسلح و... در کشور داریم که باید با استفاده از کمک آن‌ها واکسیناسیون را در کشور انجام دهیم، طرح شهید سلیمانی که توسط بسیج برای بیماریابی و کمک به بیماران کرونایی در حال اجرا است نیز با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد.

وی قرنطینه یا لاک داون را یکی دیگر از اقدامات خود برشمرد و گفت: کشور‌ها در دنیا از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد قرنطینه را انجام می‌دهند و ما نیز با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خود باید لاک داون را اجرایی کنیم. البته نباید این موضوع به صورت نمایشی باشد، به نحوی که با تعطیلی دو هفته‌ای میزان مرگ و میر در کشور افزایش یابد. برای انجام لاک داون باید از همه مانند اصناف و افراد موثر خارج از وزارت بهداشت و درمان کمک بگیریم تا چرخه ویروس کرونا در کشور متوقف شود.

وزیر پیشنهادی حوزه بهداشت و درمان کابینه سیزدهم با اشاره به موضوع تاثیر مدیریت در حوزه بهداشت و درمان نیز بیان کرد: مهمترین موضوع در کنترل شیوع بیماری کرونا مدیریت است و از رئیس جمهور تا معاون اول و ستاد ملی کرونا باید در این حوزه به درستی اقدام کنند. می‌توانیم در ستاد کرونا از نمایندگان مجلس استفاده موثر کنیم. همچنین می‌توان یکسری اقدامات را به استان‌ها واگذار کرد تا آن‌ها با توجه به شرایط محلی خود و حضور افراد موثر تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

عین اللهی درخصوص حوزه تولیت بهداشت وزارت بهداشت و درمان گفت: براساس قانون تولیت سلامت مردم با وزارت بهداشت و درمان است، اما ۷۵ درصد از عوامل تاثیرگذار بر سلامت مردم خارج از حوزه وزارت بهداشت و درمان مانند خرابی جاده ها، غذای آلوده و تصادفات است. اما باید وزارت بهداشت و درمان در این میان به حاکمیت شناخته شود تا بتواند تولیت خود را به درستی انجام دهد و این موضوع نیاز به اصلاح ساختار دارد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای قانون کاهش سهم هزینه‌های سلامت مردم بیان کرد: براساس فرمایش مقام معظم رهبری باید وقتی شخصی بیمار می‌شود تنها به خاطر بیماری خود رنج ببرد و نه هزینه‌های آن، براین اساس در برنامه ششم توسعه مقرر شد هزینه سلامت برای مردم به ۲۵ درصد کاهش پیدا کند، اما متاسفانه همچنان این هزینه‌ها بر دوش مردم است و ما در برنامه این وزارتخانه بر لزوم اجرای این قانون تاکید داریم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان دولت سیزدهم با بیان اینکه نظام بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان است، افزود: در صورت انجام پیشگیری، سلامت مردم در معرض خطر قرار نگرفته و حتی هزینه‌های درمان نیز کاهش پیدا می‌کند. همچنین موضوع خانه بهداشت و نظام شبکه بهداشت، یکی دیگر از برنامه‌های من در این وزارتخانه است که باید تلاش شود خانه‌های بهداشت در مناطق روستایی تقویت و کارایی خود را حفظ کند.

عین اللهی تصریح کرد: امروزه بیماری‌های مزمن غیرواگیردار مانند چاقی، دیابت، فشار خون بالا و... یکی از مشکلات در کشور است که با اصلاح سبک زندگی و تغذیه حل می‌شود و مردم باید این موضوع را به درستی رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه نظام پزشک خانواده برای ما بسیار مهم و در اولویت قرار دارد، اظهار کرد: نظام ارجاع و پزشک خانواده براساس برنامه ششم توسعه و برنامه ابلاغی مقام معظم رهبری بر وزارت بهداشت و درمان تکلیف شده و رهبری انقلاب از این وزارتخانه خواسته اند تا پزشک خانواده راه اندازی شود، متاسفانه در این حوزه مقاومت‌هایی در بخش دهنده سلامت و گیرنده آن وجود دارد، اما به راه اندازی زیرساخت الکترونیکی می‌توان پزشک خانواده را اجرایی کرد.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان با بیان اینکه در بسیاری از کشور‌های پیشرفته و اروپایی نظام ارجاع و پزشک خانواده وجود دارد، گفت: برای اینکه بتوانیم از بسیاری از معضلات حوزه بهداشت و درمان رهایی پیدا کنیم باید به سمت نظام ارجاع و پزشک خانواده حرکت کنیم.

وی در مورد توسعه کمی و کیفی پوشش بیمه‌ها گفت: بر اساس بند‌های قانونی سیاست‌های کلی سلامت باید پوشش بیمه کلی سلامت برای همگان اجرایی شود و پوشش بیمه پایه درمان برای همه ایرانیان به صورت رایگان برای اقشار آسیب‌پذیر بر اساس ارزیابی تمکن مالی محقق شود.

عین‌اللهی با تأکید بر اینکه پوشش بیمه باید افزایش یابد، ادامه داد: برای نمونه خدمات دندانپزشکی و بیماری‌های نوپدید مانند بیماری کرونا باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد. بیمه‌های تکمیلی نیز باید ساماندهی و گسترش یابد.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در خصوص وجود پرونده‌های سلامت الکترونیک نیز گفت: نداشتن پرونده‌های سلامت الکترونیک باعث شده ما مثل خلبانی که فاقد رادار است عمل کنیم؛ چنانچه پرونده سلامت الکترونیک در کشور اجرا شود می‌توان نظام سلامت را در کشور پایش و اجرا کنیم و دارو نیز بر اساس نرم جهانی تجویز شود، در حال حاضر ما دو برابر نرم جهانی دارو تجویز می‌کنیم که این مسئله به دلیل نبود نظارت و نبود پرونده الکترونیک سلامت است.

وی با بیان اینکه بسیاری از آمار‌هایی که عنوان می‌شود آمار دقیقی نیست، گفت: اینکه بدانیم چقدر آمار درستی در جامعه وجود دارد، نیازمند پرونده سلامت الکترونیک است، همچنین پرونده سلامت الکترونیک می‌تواند تعارض منافع را از بین ببرد.

عین‌اللهی با تأکید بر اینکه تعریف درآمد‌های پایدار یکی دیگر از ضرورت‌هایی است که باید به آن ورود کرد، گفت: از مجلس شورای اسلامی به دلیل اختصاص درآمدی از قانون مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت تشکر می‌کنم. اختصاص رقم ۱۱ هزار میلیارد در این قانون یک منبع مالی پایدار غیر از درآمد‌های نفتی به شمار می‌آید که این موضوع باید ادامه داشته باشد.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان یادآور شد: موضوع بعدی مسئله تعارض منافع است که نمایندگان نسبت به این موضوع دغدغه جدی دارند و حتی طرحی در مجلس برای مقابله با تعارض منافع در دستور کار مجلس قرار دارد؛ در تعارض منافع در دو حوزه می‌توانیم عمل کنیم، نخست اینکه ساختار نظام سلامت به گونه‌ای تعریف شود که تعارض منافع در آن وجود نداشته باشد و دوم اینکه از مدیران ارشد شایسته استفاده شود.

وی تأکید کرد: بر اساس بیانیه گام دوم از مدیرانی انقلابی، متخصص، پاکدست، متدین، جهادی و فاقد هرگونه تعارض منافع با صرف وقت کافی و با روحیه همکاری با مجلس استفاده خواهم کرد. برای من عدم همکاری با مجلس خط قرمز به شمار می‌آید چرا که نمایندگان مجلس، نماینده هزاران مردم به شمار می‌آیند و سخن آنها، سخن مردم است.

عین‌اللهی همچنین در مورد زنجیره تولید و توزیع دارو گفت: باید نسبت به تولید، رفع موانع صورت گیرد تا تولیدات باکیفیت انجام پذیرد. در این حوزه نظارت بر تولیدات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در ادامه درباره پوشش بیمه‌ای دارو گفت: امروز برخی اقدامات در این حوزه انجام می‌شود که باید افزایش یابد. همچنین بنده به طب سنتی و ایرانی اعتقاد دارم و به دنبال بازشناسی، ترویج و نهادینه کردن آن با رویکردی عالمانه به استناد بند ۱۲ سیاست‌های کلی سلامت هستم.

وی در ادامه با تأکید بر استانداردسازی نحوه شناسایی بیماری در طب سنتی عنوان کرد: وزارت بهداشت بر تأمین دارو‌های گیاهی نظارت خواهد کرد و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی کشت دارو‌های گیاهی را که در ایران غنی هستیم صورت خواهد داد. همچنین تعامل و تبادل منطقی میان طب نوین و سنتی ایجاد می‌کنیم.

عین‌اللهی در ادامه با یادآوری این مطلب که در سال ۸۴ کمیته طب سنتی را برای علمی کردن آن در وزارت بهداشت ایجاد کردم، گفت: همچنین کارشناسی ارشد و PHD طب سنتی را ایجاد کردم و ۸ دانشکده طب سنتی را به بهره‌برداری رساندم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در ادامه با اشاره به اهمیت سیاست‌های جمعیتی و تشکر از مجلس برای تصویب قانونی در این زمینه اظهار داشت: تعهدات وزارت بهداشت مطرح شده در این قانون را انجام می‌دهم و مراکز درمان ناباروری که امروزه مخارج زیادی را به دوش زوج‌های نابارور تحمیل کرده را با کمک بودجه به صورت رایگان درمی آورم، همچنین از زایمان طبیعی و بهداشت باروری حمایت خواهیم کرد.

وی با اشاره به افزایش کمی و کیفی آموزش پزشکی یادآور شد: به دنبال تربیت نیروی انسانی کارآمد، حرفه‌ای و اخلاقی هستیم و به طبق فرموده رهبری به سمت مرجعیت علمی حرکت خواهیم کرد که در همین زمینه طی ۸ سال اخیر ۵ کنفرانس صورت دادیم و اصول آن را تدوین کردیم.

عین‌اللهی در ادامه با تأکید بر بومی‌گزینی در این وزارتخانه اظهار داشت: بومی گزینی باعث رفع محرومیت می‌شود و طبق قانون مجلس قصد داریم از افراد متخصص در مناطق محروم استفاده کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که افراد ضمن تحصیل در شهر خود در همان منطقه مشغول به کار شوند لذا عدالت آموزشی را مد نظر خواهیم داشت که منجر به گسترش آموزش در کل کشور می‌شود و زیرساخت‌های آن را نیز توسعه می‌دهیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در ادامه با بیان اینکه باید پژوهش‌های کاربردی در این وزارتخانه ایجاد کنیم تا خروجی نیز داشته باشد، به گردشگری سلامت تأکید کرد و افزود: تبادل استاد و دانشجو با سایر کشورها، ارائه برنامه جامع جهت سلامت روان، افزایش عدالت در سلامت، افزایش زیرساخت‌های پزشکی و توجه به مناطق محروم در دستور کار ما خواهد بود.

وی در ادامه درباره افزایش تعداد دانشجویان پزشکی عنوان کرد: تا دو سال گذشته تعداد این دانشجویان افزایش نداشته است، اما با تأمین زیرساخت‌ها قصد داریم آن را گسترش دهیم.

عین‌اللهی در پایان خاطر نشان کرد: بنده کار غیرقانونی در زمان مسئولیت خود نکرده‌ام و موضوعی که درباره فرزندم در سال ۹۵ مطرح شد مربوط به زمانی است که بنده هیچ مسئولیتی نداشتم.
 
 
بندپی؛ موافق وزیر پیشنهادی: سکان وزارت بهداشت باید به مدیری مدبر مانند دکتر عین اللهی سپرده شود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در موافقت با برنامه وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان گفت: سکان وزارت بهداشت باید به مدیری مدبر مانند دکتر عین اللهی سپرده شود، زیرا وی فردی مدیر و مدبر، برنامه محور، عدالت محور و متمرکز بر رسیدگی به مناطق محروم است.

آقای محمدعلی محسنی بندپی در نشست علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت سیزدهم در موافقت با برنامه‌های وی، ضمن تبریک روز پزشک گفت: سلامت یکی از مهمترین مولفه‌ها در کشور است، اگر مهمتر از بحث امنیت نباشد، کمتر از آن هم نیست و در نیم قرن گذشته هیچ چیزی مانند ویروس کرونا نتوانسته در یک روز جان ۵۰۰ تا ۶۸۴ نفر انسان را بگیرد و هیچ پدیده‌ای نتوانسته همزمان اشتغال، اقتصاد، کسب و کار مردم، فعالیت‌های اجتماعی و اداری و حتی شعائر مذهبی را در درگیر کند.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر این اساس باید سکان وزارت بهداشت و درمان با این شرایط به مدیری مدبر سپرده شود. من دکتر عین اللهی را از سال ۱۳۷۴ می‌شناسم، وی فردی مدیر و مدبر، برنامه محور، عدالت محور، تخلق به اخلاق اسلامی و متمرکز بر رسیدگی به مناطق محروم است.

وی تاکید کرد: در پاسخ به منتقدان دکتر عین اللهی باید بگویم مهمترین حلقه مفقوده نظام سلامت، نبود مواردی از جمله سلامت ارجاع، پزشک خانواده، سطح بندی خدمات، نسخه الکترونیکی، پرونده الکترونیکی سلامت و... است و تا زمانی که هر بیمار با هر دردی به هر پزشکی با هر تخصصی و نه تنها به یک پزشک بلکه به چند پزشک مراجعه می‌کند، وضعیت بهداشت و درمان ما همین خواهد بود.

محسنی بندپی تصریح کرد: از برنامه‌های مهم وزیر پیشنهادی بهداشت؛ توجه به موضوع پزشک خانواده است و اگر تنها دکتر عین اللهی به پزشک خانواده بپردازد، در حقیقت به ملت ایران، بیماران و نظام سلامت کشور خدمت کرده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به موضوع کمیت و کیفیت خدمات رسانی در حوزه بهداشت گفت: امروز ما در شرایط درست و مطلوبی قرار نداریم، اما با توجه به شرایط کشور در نقطه خوبی هستیم، بنابراین از شما نمایندگان می‌خواهم اگر دغدغه مردم، مناطق محروم و بیماران را دارید همانند رأی کمیسیون‌های بهداشت و آموزش به این وزیر پیشنهادی، رأی مثبت دهید تا سکان این وزارتخانه عظیم را به وی بسپاریم، وزارتخانه‌ای که برای ارزیابی عملکرد دولت‌ها همیشه مورد توجه بوده است.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: به شما اطمینان می‌دهم با انتخاب دکتر عین اللهی به عنوان وزیر بهداشت و درمان دولت جدید، شاهد تحولات بسیار خوبی در بخش بهداشت، درمان و سلامت مردم خواهید بود.
 
 
توسلی؛ مخالف وزیر پیشنهادی: برنامه‌های آقای عین اللهی حداقل مربوط به ۱۰ سال قبل است

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس، با انتقاد از برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: برنامه‌های آقای عین اللهی حداقل مربوط به ۱۰ سال قبل است.

آقای فتح الله توسلی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فوت ۶۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در روز گذشته، عنوان کرد: تورم و بیکاری سرسام آور در کشور در کنار تحریم‌های ظالمانه دشمنان خارجی موجبات ناامیدی مردم را فراهم کرده و زمینه بروز فساد شده به طوری که مردم به مسئولان بدبین شده اند به همین دلیل مردم منتظر آمدن فردی بودند که بتواند این روند را تغییر دهد و این مهم در ۲۸ خرداد با رأی به آقای رئیسی محقق شد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رأی مردم حاوی پیام مهمی بود که باید معنی آن را درک کرد، افزود: جا دارد در روز پزشک از تک تک سربازان حوزه سلامت به دلیل فداکاری‌های دوران کرونا تقدیر و تشکر کنیم، در این مسیر بسیاری از کارکنان جان خود را در راه مبارزه با این بیماری منحوس از دست دادند.

وی با یادآوری اینکه تحصیلات وزیر پیشنهادی بهداشت در حوزه چشم پزشکی است، ادامه داد: در برنامه بلندمدت و ۱۱۷ صفحه‌ای آقای عین اللهی نشانه‌ای از فکر استراتژیک در حوزه سلامت دیده نمی‌شود و متاسفانه شاهد برخی کلی گویی‌ها در حوزه وزارت بهداشت هستیم و شاخص‌های سنجش پذیری در زمان‌های مناسب در این برنامه دیده نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه پزشک خانواده و نظام ارجاع از تکالیف اسناد بالادستی به شمار می‌آید، افزود: باید مشخص شود این دو موضوع در برنامه‌های وزیر چه جایگاهی دارد. همچنین پرونده سلامت الکترونیک کشور حدود ۱۰ سال است که معطل مانده و باید اجرایی شود.

وی با انتقاد از خروج تعداد زیادی از اساتید و ورود آن‌ها به بخش خصوصی که لطمات بسیاری به دانشجویان و بیمارستان‌های دولتی وارد کرده، گفت: برنامه وزیر برای جلوگیری از خروج اساتید از دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی چیست، ضمن اینکه در برنامه دولت هیچ بندی در مورد جایگاه اخلاق و مقابله با زیرمیزی و فساد وجود ندارد.

توسلی با طرح این سوال که آقای وزیر نمی‌دانم برنامه‌ای که نوشته اید را خود خوانده اید یا نه، گفت: برنامه صحیح نیازمند داده‌ها و آمار دقیق و صحیح است، اما شما چگونه می‌خواهید براساس داده‌هایی تصمیم گیری کنید که حداقل مربوط به ۱۰ سال قبل است در حالی که بروزرسانی داده‌ها و اطلاعات نه تنها یک ضرورت بلکه برای شما یک تکلیف است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: در برنامه وزیر پیشنهادی علت اصلی مرگ ایرانیان بیماری‌های عروقی عنوان شده که این موضوع حداقل مربوط به ۵ سال قبل است و اکنون این کروناست که مردم را قتل عام می‌کند.

وی با بیان اینکه در برنامه وزیر عنوان شده آلزایمر ۱۰۳ درصد افزایش داشته که این آمار نیز حداقل مربوط به ۵ سال قبل است، ادامه داد: چنانچه این آمار صحیح و این روند ادامه داشته باشد حداقل جمعیت قابل توجهی از مردم دچار نسیان شدند. توسلی افزود: در صفحه ۴۲ برنامه وزیر پیشنهادی ۱۲.۵ میلیون ایرانی را مبتلا به اختلالات روانی عنوان کرده ایم، اما در خصوص شدت و میزان اختلالات سخنی گفته نشده اگر این آمار درست باشد از هر ۴ نفر یک نفر مشکل روانی دارد، اما به نظر می‌رسد این آمار هم مربوط به ۱۰ سال قبل است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: آقای وزیر پیشنهادی برنامه‌های شما درحوزه واکسن که به صورت روزانه به روزرسانی می‌شود نیز مربوط به ۲ ماه قبل است.
 
توسلی تصریح کرد: در حالی که سازمان بهداشت جهانی طب سنتی را به رسمیت شناخته در کشور ما سخن گفتن از طب سنتی جرم است و حکیم خیراندیش با شکایت وزارت بهداشت و عوامل آن تاکنون ۵۷ بار راهی دادگاه شده است. شما هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با مافیایی که اجازه نمی‌دهد طب سنتی جان بگیرد ارائه نکرده اید.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ درمجلس اضافه کرد: در حوزه نیروی انسانی بسیاری از کادر درمان در محلی غیر از محل سکونت خود خدمت می‌کنند که انگیزه و توان لازم برای اعلام کار ندارند، هزاران نفر از کادر درمان از کمترین حقوق و مزایا بهره‌مند بوده و در برنامه شما برای تبدیل وضعیت شما مطلبی نیافتم.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از وظایف شما در اسناد بالادستی مقابله با آلودگی‌های تهدیدکننده سلامت است که در برنامه‌های شما راهکاری برای مقابله با این مهم ندیدم.

توسلی با اشاره به ابهاماتی که در سابقه وزیر پیشنهادی بهداشت وجود دارد، گفت: شما دوره‌های دکتری علوم آزمایشگاهی را لغو و آن را به کارشناسی تقلیل دادید که باید توضیح دهید که علت آن چه بود، همچنین در سال ۷۴، ۱۴ دانشکده پزشکی بیش از ۶۶۰ دانشجو پذیرش کرده که این رقم در سال ۸۳ با وجود ۱۶ دانشکده دندانپزشکی به ۴۳۰ دانشجو کاهش یافته است.

وی افزود: حضور همزمان وزیر پیشنهادی در بخش خصوصی و دولتی ممنوعیت داشته، اما آقای عین اللهی با وجود دارا بودن کرسی در دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان شهید لبافی نژاد دارای مطب خصوصی در بیمارستان خصوصی نگاه واقع در خیابان گل نبی و مجتمع خصوصی قائم بوده اند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت تصریح کرد: آقای عین اللهی آقازاده و داماد شما آقای دکتر رضایی و سرکارخانم ندا عبداللهی که در سال ۹۵ از استان گلستان فارغ التحصیل شده اند برابر سند محضری موظف بودند که ۴۸ ماه در مناطق موردنیاز خدمت کنند اول اینکه محل خدمت آن‌ها در دماوند تعیین گردید و ثانیا بعد از ۲.۵ سال به تهران منتقل شدند که ان شاءالله هیچ رانت و پارتی در این زمینه وجود نداشته فقط سوال این است که چرا با وجود اینکه شهرستان‌ها به شدت به این نیرو‌ها نیاز دارند هردو بزرگوار به تهران منتقل شده اند آن هم دقیقا در زمانی که شما به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت به مجلس معرفی شده اید.
 
 
عسگری؛ مخالف وزیر پیشنهادی: دکتر عین اللهی سوابق قوی ندارد

نماینده مردم کرج در مجلس در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: کسی باید جلوی مافیای دارو را بگیرد که خود ذینفع نباشد ضمن اینکه عین‌اللهی صرفا سوابق آموزشی داشته و سوابق قوی ندارد.

آقای مهدی عسگری جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مخالفت با برنامه‌های بهرام عین‌اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه ما وزیر معمولی در شرایط بحرانی فعلی نمی‌خواهیم، گفت: وزیر بهداشت در رأس ستاد مقابله با کرونا است و هر تصمیمی بگیرد مهم بوده و حتی اختیاراتی فراتر از قانون اساسی و اعتباراتی ویژه در دست دارد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: وزیر آتی نباید سیاست‌های قبل را دنبال کند و ادامه روند قبلی اشتباه است به خصوص که تناقضات زیادی در تصمیم‌گیری‌ها به خصوص در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا که از دوستان وزیر سابق بودند، دیده شد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از تناقضات در تصمیم‌گیری‌ها در ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد: یکی از مسئولان، خبر از تخصیص اعتبار ۵ هزار میلیارد تومانی جهت خرید داروی رمیدسیور می‌دهد، اما مسئول دیگری می‌گوید اگر بیمار شوید طبق پروتکل‌ها نباید از این دارو‌ها استفاده شود. همچنین درباره واردات واکسن یک بار می‌گوید وارد نمی‌کنند و یک بار می‌گویند باید وارد شود که همین باعث بی‌اعتمادی در میان مردم می‌شود.

عسگری در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت، وزارت پزشکان نبوده و وزارت سلامت و مردم است، اظهار کرد: کسی باید جلوی مافیای دارو را بگیرد که خود ذینفع آن نباشد و اگر دولت قبلی آقای رئیسی نتواند با این فساد‌ها مقابله کند چه کسی باید بتواند؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر پیشنهادی بهداشت صرفاً سوابق آموزشی دارد در حالی که ما برای پست وزارت بهداشت نیازمند مدیری جوان، تحول‌گرا و با سابقه قوی برای مقابله با فساد هستیم.
 

بهروزی فر؛ مخالفت وزیر پیشنهادی: عین اللهی دارای شخصیتی انقلابی با روحیه جهادی و فرهنگی بسیجی است

نماینده مردم فومن در مجلس توجه به خودکفایی در تولید دارو، تجهیزات پزشکی و توزیع عادلانه پزشک در مناطق محروم را از محور‌های برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت دانست.

آقای خلیل بهروزی فر در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت آقای بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت سیزدهم در موافقت با برنامه‌های وی، گفت: عین اللهی دارای شخصیتی انقلابی با روحیه جهادی و فرهنگی بسیجی است؛ همچنین وی دارای سوابق روشن، درخشان و صلاحیت علمی و حرفه‌ای است و سوابق گذشته ایشان نشان از تفکر توسعه‌ای دارد.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس یازدهم اظهار کرد: بسیاری از دانشکده‌های پزشکی واقع در استان‌ها در زمان مسئولیت وزیر پیشنهادی بهداشت شکل گرفته که سبب ارتقای جایگاه بهداشت و درمان شده است.

وی افزود: ۹۱ درصد برنامه‌های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی تطابق دارد که بیانگر اشراف به حوزه بهداشت و درمان است؛ اولویت دادن به مسائل مرتبط با سلامت مردم و مقابله با کووید ۱۹ از مهمترین محور‌های برنامه‌های عین اللهی محسوب می‌شود. متاسفانه مردم به خاطر کرونا، صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری دیده اند، لذا واکسیناسیون رایگان و تسریع در این امر در دولت انقلابی و مردمی سیزدهم دارای اهمیت است. بهروزی فر ادامه داد: در برنامه‌های وزیر پیشنهادی، توجه به دو شیوه لاک داون و واکسیناسیون با توجه به تجربه‌های تلخ سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: گرانی دارو‌های خاص و نقش بیمه‌ها در این رابطه از مطالبات مردم به شمار می‌رود که عین اللهی در برنامه هایش به آن توجه کرده و تاکید جدی بر پوشش سراسری بیمه سلامت داشته است.

وی گفت: توجه به خودکفایی کشور در تامین دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی؛ توجه به ایجاد رضایتمندی در نیرو‌های انسانی کارآمد و ارتقای نظام مراقبت‌های بهداشتی و همچنین توزیع عادلانه پزشک متخصص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی دولت جدید است.
 
 
میبدی؛ موافق وزیر پیشنهادی: دکتر عین اللهی توان مقابله با کرونا را دارد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: مقابله با کرونا نیازمند پای کار آمدن تمامی ارکان دولت است و وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت این توان را دارد.

سیدجلیل میرمحمدی میبدی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: برای آقای عین‌اللهی امروز اتفاق خوبی رقم خورده که باید پاسخگوی عملکرد دولت در ۸ سال گذشته باشد. با طرح خلق‌الساعه تحول سلامت، طب سنتی و توانبخشی از بین رفت و بخش خصوصی تقویت شد و مجلس باید به این موضوعات در زمان خود ورود می‌کرد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار نیست از فردی معصوم دفاع کنم، قطعاً کسی که ۴۰ سال خدمت کرده در کنار نقاط قوت خود نقاط ضعفی نیز دارد، تصریح کرد: فردی جهادی و بسیجی که ۳ سال در خط مقدم جبهه بوده و ۷ سال برای درمان جانبازان خدمت کرده به عنوان وزیر بهداشت معرفی شده است.

وی با تأکید بر اینکه قرار نیست شیوع بیماری کرونا توسط یک وزارتخانه متوقف شود، این موضوع جمعی بوده و کار دولت و بیرون دولت است و به فردی پای کار نیاز دارد، تصریح کرد: آقای عین‌اللهی این توان را دارد که همه را برای مقابله با کرونا همراه کند. وی بعد از عملیات والفجر مقدماتی دو هزار مجروح را در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری بدون دریافت یک ریال از دولت تحت مداوا قرار داد. ما در حال حاضر به اینگونه مدیران نیاز داریم، اما موفقیت وی در مقابله با کرونا مشروط به ورود تمامی ارکان دولت است.

میرمحمدی با اشاره به اینکه کرونا درمان‌پذیر نیست مگر اینکه قرنطینه صحیح، واکسیناسیون کامل و پروتکل‌ها را رعایت کنیم، ادامه داد: وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طب سنتی را تأسیس و در این زمینه طی ۸ سال گذشته پاسخگو بوده است، در نشست امروز برنامه وزیر پیشنهادی مورد نقد قرار گرفت همان گونه که آقای پزشکیان در کمیسیون گفت ما برنامه ششم توسعه و سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت را داریم که باید آن‌ها را اجرا کنیم، عدم اجرای این برنامه‌ها را از وزیر دولت آینده مطالبه می‌کنیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سوابق ده‌ها سال تلاش مجاهدانه وزیر پیشنهادی نشان از متعهد بودن وی دارد، افزود: از آقای عین‌اللهی در زمینه تمام وقتی جغرافیایی معاونین، روسای دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها در همین‌جا تعهد می‌خواهیم. اگر قصد دارید تعارض منافع نداشته باشید این راهکار را باید اجرا کنید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه محرومیت زدایی و مناطق محروم برای آقای عین‌اللهی دارای اولویت است، عنوان کرد: وزیر دولت آینده نباید سیستان و بلوچستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و مناطق محروم را فراموش کند.

وی با بیان اینکه در خصوص کاهش ظرفیت‌ها، موضوعی مطرح شد، من در زمان آقای عین‌اللهی شاهد توسعه رشته‌ها و ایجاد دانشکده‌ها بودم، تصریح کرد: پاشنه آشیل کمبود پزشک، توزیع نامناسب است و باید بومی‌گزینی کرد. وزیر پیشنهادی بهداشت فردی میدانی است و عافیت طلب، مصلحت‌طلب و منفعت طلب نیست.

میرمحمدی با بیان اینکه اگر دولت، مجلس و کمیسیون بهداشت در عرصه مقابله با بیماری کرونا ورود و حمایت کنند، می‌توان با این بیماری مقابله کنیم، گفت: آقای عین‌اللهی با توجه به اینکه در ستاد وزارت بهداشت، بسیج جامعه پزشکی و دفاع مقدس حضور داشته، می‌تواند کمک کند که تمامی ظرفیت‌ها برای مقابله با کرونا پای کار بیایند. کمیسیون نیز با اتفاق آراء آقای عین‌اللهی را واجد شرایط دانسته است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۴.۵۹°