حجت‌الله عبدالملکی از برنامه‌های خود دفاع کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۳۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
نظر موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی
وزیر پیشنهادی کار گفت: در حوزه مشاوره و هدایت شغلی، سامانه اشتغال ایرانیان را راه‌ اندازی خواهم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت‌الله عبدالملکی، وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز مجلس که به منظور بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم و اخذ رأی اعتماد از نمایندگان مجلس در حال برگزاری است، گفت: نقل‌قول‌هایی در این تریبون به من نسبت داده‌اند که صحت ندارد. بنده دارای مدرک دکتری علوم اقتصادی از دانشگاه اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با مرتبه دانشیاری هستم. همچنین در نیمی از عمر ۴۰ ساله خود در زیرمجموعه‌های وزارت کار، وزارت اقتصاد، کمیته امداد، استانداری کردستان، مرکز الگوی اسلامی پیشرفت و بیش از ده‌ها مجموعه اقتصادی بزرگ که هر کدام ده‌ها هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داشتند، فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی زیادی داشته‌ام.

وی افزود: قطعاً نمایندگان مجلس بین تجربه موفق و سابقه طولانی تفاوت قائل هستند. وزارت کار یک نهاد بزرگ است که با حوزه‌های رفاهی و معیشتی، کارگران، بازنشستگان، روستاییان، معلولان، عشایر، زنان سرپرست خانوار، کارجویان و کارآموزان، آسیب‌دیدگان اجتماعی، کودکان، سالمندان و مراکز فنی و حرفه‌ای و غیرانتفاعی متعدد ارتباط دارد. این وزارتخانه به ۷۰ درصد مردم ایران خدمات می‌دهد که به این جهت بنده این وزارتخانه را وزارت مردم می‌دانم.

وی ادامه داد: همچنین اجرای تعداد زیادی از اسناد نظام و قوانین بالادستی و مجلس در گروی مدیریت صحیح وزارت کار است. بنده به عنوان یک مدیر اجرایی معتقدم بخش زیادی از مشکلات ما ناشی از اجرا نکردن درست قوانین است. مشکلات حوزه ضابطه‌گذاری مربوط به آئین‌نامه‌های اجرایی در دستگاه‌های اجرایی بوده که حتی گاهی موجب نقض غرض قانونگذار شده است. من اجرای صحیح قانون را در دستور کار قرار می‌دهم.

عبدالملکی افزود: اصول ۲۰، ۲۱، ۳۹، ۴۱ و ۴۳ قانون اساسی و بخش‌های زیادی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه اشتغال و ایجاد رفاه برای مردم و همچنین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴، مبارزه با مواد مخدر قانون کار، قانون بیمه بیکاری، قانون حمایت از معلولان و قانون تعاون مربوط به وزارت کار می‌شود.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه‌های عملیاتی با پشتیبانی مجلس محقق می‌شوند، اظهار داشت: یکی از محور‌های مهم من مربوط به اشتغال و روابط کار و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌شود. ز دو مشکل رفاهی کشور، تورم و بیکاری است و نمایندگان دغدغه بیکاری در منطقه خود را دارند. اگرچه تولید و اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعت، خدمات، گردشگری و … رخ می‌دهد، اما با توجه به اینکه این وزارتخانه با دبیرخانه ستاد اشتغال کشور مرتبط است، لازم است که تحقق برنامه اشتغالزایی با فرماندهی عالی رئیس‌جمهور از طریق وزارت کار پیگیری شود. وزارت کار مسئول اجرای برنامه‌های تولید و اشتغال خواهد بود.

وی گفت: طی ۴۳ سال گذشته اقدامات زیادی برای اشتغال شده، اما آیا اطلاعاتی در مورد وضعیت اشتغال و بیکاری مردم داریم؟ آیا از طریق کد ملی می‌توان اشتغال، بیکاری، کارورز بودن، وضعیت تجربه و مهارت و استعداد افراد را به دست آورد؟

عبدالملکی افزود: من برنامه دارم که با ایجاد سامانه «اشتغال ایرانیان» این بانک اطلاعاتی را در حوزه مشاوره و هدایت شغلی درست کنم که می‌تواند اهرم کمکی برای کارفرمایان جهت پیدا کردن نیروی مورد نیازشان باشد.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: می‌گوئید چرا در سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها عدالت سرزمینی بخصوص در مناطق محروم رعایت نمی‌شود؛ این موضوع درست است و به موضوع اشتغال در مناطق محروم مربوط می‌شود.

وی افزود: من برنامه دارم که مشخص کنم هر دستگاهی در حد مقدورات خود در حوزه توسعه متوازن ایفای نقش کند. خوشبختانه آمایش سرزمین در سطح کلان انجام شده، از این رو برنامه دارم که هر هلدینگ در هر بخش چه کار‌هایی انجام دهد؛ این نقش‌آفرینی باید همراه با سودآوری و تأمین منابع مالی بیشتر برای صندوق، کمک به پیشرفت اقتصادی منطقه و کمک به بهبود زمینه‌های ارزش شغلی منطقه باشد.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همچنین در برنامه دارم که قوانین زائد را حذف کنم.

عبدالملکی در خصوص پیگیری سه جانبه گرایی میان کارگر، کارفرما و دولت گفت: تاکید ما بر اجرای این موضوع است، با کانون‌ها و اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایی جلسات متعددی داشتیم همه آن‌ها معتقد به اصلاح قانون تعیین حقوق و دستمزد هستند ما این اصلاح را انجام می‌دهیم.

وی در خصوص یارانه بیمه کارفرمایان گفت: بسیاری از کارفرمایان معتقدند اگر هزینه بیمه کارگری کمتر شود ما بهتر می‌توانیم فعالیت کنیم، در حال تهیه برنامه‌ای هستیم که یارانه بیمه کارگران مخصوص کارفرمایان تأمین و اجرا شود.

سهم مشاغل خانگی در ایران کمتر از ۳.۵ درصد است

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص مشاغل خانگی گفت: در دنیا مشاغل خانگی نقش ۱۰ تا ۱۱ درصدی در اشتغال دارند، اما در ایران این سهم کمتر از ۳.۵ درصد است. ما پیش از این الگوی کار از منزل به جای کار در منزل را به صورت پایلوت راه اندازی کردیم که برای ۵۰ هزار نفر شغل ایجاد شد.

عبدالملکی در خصوص توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: ما قانون جامع آموزش فنی و حرفه‌ای را داریم که سال ۹۶ تصویب شد، اما اجرا نشد. این قانون خوبی است و ما آن را اجرا خواهیم کرد. برنامه ریزی کردیم تا نیمی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای را به مراکز کارآفرینی تبدیل کنیم.

وی درباره سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌ها و شرکت‌های تابعه آن گفت: به دنبال شفاف سازی دخل و خرج‌های سازمان تأمین اجتماعی هستیم همچنین به سمت راه اندازی بیمه اجتماعی برای ۹ دهک کشور حرکت خواهیم کرد. مساله ایجاد عدالت در خدمات درمانی را پیگیری می‌کنیم تا کیفیت خدمات درمانی افزایش یابد. در نقاطی که مراکز درمانی نداریم، تأسیس خواهیم کرد و یا اگر امکان تأسیس نباشد اقدام به خرید خدمت درمانی می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همه این خدمات تأمین اجتماعی را الکترونیکی خواهیم کرد. بانک اطلاعات رفاه ایرانیان که موجود است را تکمیل کرده و مصوبه بودجه امسال مبنی بر بازپرداخت ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی را پیگیری می‌کنیم تا این بدهی‌ها پرداخت شود.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص حوزه مذکور گفت: در ده سال گذشته بخش تعاون مظلوم واقع شد به خصوص پس از ادغام سه وزارت تعاون، کار و رفاه آنچه فراموش شد بخش تعاون بود. معتقدیم باید بخش تعاون را ارتقا دهیم.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام ما در مردمی سازی اقتصاد، تقویت تعاون است. در نخستین گام سند تعاون را که سال گذشته تصویب شد، اما اجرا نشد به اجرا درخواهیم آورد. بانک توسعه تعاون را برای حمایت بیشتر از بخش تعاون تقویت خواهیم کرد.

عبدالملکی تاکید کرد: یک اقدام نوآورانه در حوزه تعاونی‌ها داریم و آن ایجاد شاخص پایش تولید و فضای کسب و کار در تعاونی هاست تا فضای کسب و کار شرکت‌های این حوزه را بررسی کنیم. تقویت فرهنگ تعاون هم مدنظر است.

وی درباره برنامه‌های خود در حوزه بهزیستی گفت: در بخش بهزیستی، تحکیم خانواده، حمایت از زنان بدسرپرست و بی سرپرست، ایتام، معلولان و سالمندان را در دستور کار داریم. سازمان بهزیستی ۱۲۰ هزار نیرو دارد و با ۶.۵ میلیون نفر از مردم که تحت پوشش آن هستند در ارتباط مستقیم است.

عبدالملکی گفت: کنترل آسیب‌های اجتماعی، رسیدگی به معلولان، اجرای قانون اختصاص سهم سه درصدی به معلولان در جذب نیرو، موضوع کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا و تأمین مسکن خانوار‌های پرمعلول از دیگر برنامه‌های ماست.

به ازدواج زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار کمک می‌کنیم

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارائه بسته‌های حمایتی برای کاهش فقر سالمندان و حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی خواهد بود. در حال حاضر ۹۰۰ هزار زن بی سرپرست پشت نوبت برای تحت پوشش درآمدن، هستند و ما به جد دنبال خواهیم کرد که دیگر زن بی سرپرست پشت نوبتی نداشته باشیم. همچنین به ازدواج زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار کمک می‌کنیم.

عبدالملکی درباره حوزه صندوق‌ها و هلدینگ‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همه نمایندگان مجلس نگران این بخش هستند، ۱۷۸ شرکت بزرگ ذیل صندوق تأمین اجتماعی و ۵۰ شرکت بورسی بزرگ ذیل صندوق بازنشستگی کشوری فعالند.

وی تصریح کرد: از مشکلات صندوق‌های وابسته به این وزارت بدهی دولت به این شرکت‌ها، شفاف نبودن دارایی‌ها و فعالیت آنها، وجود مدیریت‌های سیاسی و غیراقتصادی، فسادآلود و انتصابات رانتی و حقوق‌های نجومی هستند.

عبدالملکی با بیان اینکه صندوق‌های ذیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حیاط خلوت جریانی خاص تبدیل شده، گفت: در اولین گام فسادزدایی از مجموعه‌های تحت پوشش را پیگیری می‌کنم. ضمن حفظ مدیران سالم و کارآمد، تمام مدیران مفسد و رانتی را شناسایی و برکنار خواهیم کرد. همچنین مدیران جهادی و انقلابی شناسایی و جایگزین خواهند شد.

پای ریشه کنی فساد در مجموعه‌های شستا ایستاده ام

وی اظهار کرد: تا کی بگوییم شستا را رانت فرا گرفته است، امروز روز انقلاب است. چرا شبکه‌های معاند علیه ما فعالیت می‌کنند، چون می‌دانند من پای ریشه کنی فساد در مجموعه‌های شستا ایستاده ام. مساله انتصابات در شستا با قدرت برای شایسته گزینی و نظارت بر عملکرد مدیران فعال است. اگر مدیری فساد کند بلافاصله برکنار می‌شود.

وی یادآور شد: این مجموعه متعلق به بیت المال است، ما که پیرو ولایتم نباید بگوییم حالا این مجموعه متعلق به فلان آیات عظام است و اشکالی ندارد، من خودم را در مقابل خداوند، مردم، مجلس و رئیس جمهور مسئول می‌دانم لذا در تعامل کامل با مجلس متعهد به اجرای شفاف سازی فعالیت‌ها برای نمایندگان، اجرای قانون، مشورت با نمایندگان در تنظیم لوایح، همکاری شانه به شانه با مجامع استانی نمایندگان برای حل مشکلات حوزه‌های انتخابی، استفاده از مدیران بومی و حذف مدیران پروازی خواهم بود.
 
 
 
 
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با قرائت گزارش کمیسیون متبوع خود در جلسه علنی مجلس نگاه این کمیسیون به برنامه‌ها و صلاحیت حجت الله عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی را مثبت ارزیابی کرد.

«مجید انصاری» سخنگوی کمیسیون اجتماعی امروز دوشنبه و در جریان بررسی صلاحیت و برنامه‌های حجت الله عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی گزارش کمیسیون متبوع خود را قرائت کرد.

وی گفت: آینده نگری، سنجش محوری، توجه به زمان بندی از جمله مواردی بود که درباره وزیر پیشنهادی تعاون، کار و امور اجتماعی در جلسات با وزیر پیشنهادی مطرح شده و ابهامات نیز بیان و سوالات نمایندگان نیز در این باره عنوان شد و پاسخ‌های وزیر پیشنهادی نیز دریافت گردید.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی اضافه کرد: همچنین مدرک حجت عبدالملکی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام و تایید شد. در برنامه‌های ایشان تقویت سرمایه با استفاده از جوانان متخصص انقلابی، ایجاد نظام شایسته گزینی، فسادستیزی و مقابله با رانت، کنار زدن افراد غیرمتخصص و استفاده از نیرو‌های متخصص انقلابی در بخش‌ها و مناطق مختلف دیده می‌شود.

نماینده مردم ممسنی در مجلس ادامه داد: رسیدگی به موضوعات ارجاعی از کمیسیون، ایجادساز و کار برای تعاملات منطقه‌ای و تشکیل جلسات ماهانه با مجمع نمایندگان استان برای حل و فصل مشکلات آن‌ها از جمله مواردی است که در برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد.

وی تاکید کرد: ایجاد ستادی برای انتصاب مدیران در وزارتخانه در سطح معاونان وزیر، ایجاد ساز و کار و منسجم برای ارزیابی دقیق اشخاصی که در پست‌های مدیریتی وزارتخانه حضور دارند، هوشمند سازی، شفافیت و ایجاد نظام اطلاعات و سامانه‌های مرتبط و ایجاد سامانه اشتغال ایرانیان، ایجاد آمایش در حوزه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با رعایت صرفه و صلاح اقتصادی از دیگر مواردی است که وزیر پیشنهادی در برنامه خود گنجانده است.

انصاری درباره میزان تطابق برنامه‌های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی، اظهارداشت: مقایسه برنامه‌های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۳۶ درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام مذکور منطبق و ۵۰ درصد همسو است. با این حال از ۱۳ درصد اهداف بالادستی در این برنامه ذکری به میان نیامده و همچنین با دو حکم قانون برنامه ششم توسعه معادل یک درصد مغایرت دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به موارد مطروحه و بررسی عمومی برنامه وزیر پیشنهادی و انطباق برنامه‌های ایشان با اسناد بالادستی، کمیسیون اجتماعی برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مثبت ارزیابی می‌کند.
 

موافقت سه کمیسیون مجلس با صلاحیت «حجت الله عبدالملکی»

کمیسیون‌های اجتماعی، بهداشت و آموزش مجلس،صلاحیت «عبدالملکی» را برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید کردند.

در جلسه علنی امروز مجلس، گزارش کمیسیون‌های اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، درباره صلاحیت حجت الله عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرائت شد.

در ابتدا انصاری سخنگوی کمیسیون اجتماعی با اشاره به گزارش کمیسیون متبوع خود در مورد صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: عبدالملکی برنامه‌های خود را در این کمیسیون ارائه داد که شامل تقویت سرمایه انسانی با استفاده از مدیران جوان و انقلابی، فساد ستیزی و برکناری مدیران فاقد صلاحیت و تخصص، تشکیل جلسات متعدد با نمایندگان استان‌ها در راستای حل و فصل مشکلات آنان و ایجاد ساز و کار منسجم برای ارزیابی عملکرد مسئولان وزارتخانه است.

وی بیان کرد: طبق بررسی‌های کمیسیون اجتماعی مجلس برنامه وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی منطبق با اسناد بالادستی است و این کمیسیون برنامه‌های وی را برای تصدی این وزارتخانه مثبت ارزیابی کرد. در ادامه جلسه زهرا شیخی نیز گزارش کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قرائت کرد.

وی گفت: عبدالملکی دانش آموخته اقتصاد است و سمت‌های مدیریتی در کمیته امداد داشته و از این طریق به خوبی با این وزارتخانه ارتباط برقرار کرده و با اختیارات و وظایف تعاون، کار و رفاه اجتماعی آشناست.

سخنگوی کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس تصریح کرد: از جمله اولویت‌های اصلی عبدالملکی ایجاد دورانی پرنشاط و مملو از سلامت برای بازنشستگان، بهبود سطح خدمت رسانی به مددجویان و اهتمام به اجرای مصوبات و قوانین مجلس است.

شیخی اظهار داشت: ما صلاحیت و برنامه‌های گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بررسی کردیم و وی با اکثریت آرا در این کمیسیون به عنوان فردی شایسته برای تصدی این وزارتخانه شناخته شد.

در ادامه جلسه، رضا حاجی پور نیز گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قرائت کرد.

وی اظهار داشت: مهارت آموزی و توجه به کارآموزی در سازمان فنی و حرفه‌ای، توجه به همسان سازی حقوق بازنشستگان و سر و سامان دادن به بنگاه‌های اقتصادی و شستا از جمله برنامه‌های ارائه شده از سوی عبدالملکی است و ما این برنامه‌های ارائه شده را واقع گرا و دارای انسجام دیدیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس بیان کرد: بررسی برنامه‌های پیشنهادی عبدالملکی نشان می‌دهد که وی از تسلط کافی برخوردار است و دارای سوابق علمی خوبی است و اکثریت اعضای این کمیسیون با وی برای تصدی وزارت مذکور موافقت کردند.
 
 
 
 
 
نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تعاون: چنارانی
 
نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزیر پیشنهادی کار برنامه خود را برای شرکت‌های زیرمجموعه شتسا بیان کند

نماینده مردم نیشابور در مجلس با بیان اینکه دوره‌آزمون و خطا تمام شده است، گفت: وزیر پیشنهادی کار تعاون و رفاه اجتماعی باید بگوید برای ۵۰۰ شرکت زیر مجموعه شتسا چه برنامه‌ای دارد.
 
هاجر چنارانی امروز دوشنبه در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جمله‌ای از شهید چمران مبنی براینکه تعهد بهتر است یا تخصص؟ گفت: آقای رئیسی، ما جمعی از نمایندگان مردم در خانه خود مردم نگران هستیم. ما توقع داریم. اینجا خانه ملت است و من باید دغدغه‌های ملت و مردم را از نمایندگان دولت پیگیری کنم.

وی اضافه کرد: عزیزانی که معرفی شدند انسان‌هایی بسیار عالی، لایق و شاید در نوع خود شایسته باشند، اما آقای رییسی دوران خطا و آزمون تمام شده است. دوره ان‌شاءالله و ماشاءالله تمام شده است.۴۳ سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی گذشته است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: خیلی‌ها با ما تماس گرفتند که درمورد وزیران صحبت نکنیم. اگر وزیر مخالف نداشته باشد چگونه می‌تواند برنامه‌های خود را به مردم ارائه دهد. شما باید بگویید زنده باد مخالف ما، باید از این که نماینده‌ای مخالف صحبت کند، استقبال کنید که برنامه‌های شما را آنالیز کرده باشد. اینجا فرصتی برای دفاع از برنامه‌های شما است چرا که اینجا نمایندگان مردم هستند.

چنارانی با بیان این که وزارت کار وزارتخانه کوچکی نیست گفت: قرار بود در مجلس دهم فردی را از یک وزارتخانه استیضاح کنیم که ایشان را وارد صحن نکردند و این آقا انصراف داد و مجددا وزارت کار را به او دادند. وزارت کار سرقفلی وزارتخانه‌ها است. وزارت کار گردش مالی هنگفتی دارد.

وی گفت: ما فرصت نداریم چرا که امروز مردم به امید به آقای رئیسی رای دادند. آقای رئیسی ما شما را به عنوان فردی فسادستیز و کسی که با ظلم مبارزه کند می‌شناسیم. خیلی از مردمی که به شما دست یاری دادند، توقع دارند. این گونه معرفی کردن کابینه درست نیست. تخصص‌ها جای خود نیست. می‌گویند این وزیر باید وزیر ارشاد می‌شد و یا این وزیر باید وزیر نفت یا یک وزیر دیگر گذاشته می‌شد، اما همه جا به جا گذاشته شده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: ما جوانان را قبول داریم. جوانان زمان جنگ را قبول داریم، اما بپذیریم که الان فرصت نداریم که کسی که از بدنه یک وزارتخانه و یک سیستم نیست استفاده کنیم چرا که تا مسلط شود و بدنه را بشناسد، حداقل ۶ ماه طول می‌کشد.

وی با بیان این که این دغدغه را برطرف کنید افزود: ما بدنبال مدیرانی متخصص، انقلابی هستیم که البته در همه وجود دارد. ما تخصص می‌خواهیم.

چنارانی ادامه داد: در برنامه ۷۷ صفحه‌ای وزیر پیشنهادی به راهکار‌های نظری و تئوری در خصوص اشتغال، رفاه و تأمین اجتماعی و بهزیستی بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب، سند آمایش سرزمین و توسعه و اشتغال اشاره شده است که اگر در اینترنت سرچ کنیم به راحتی پیدا می‌شود.

وی تاکید کرد: وزیر باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت ارائه دهد در حالی که پس از بررسی‌ها صرفا به دلیل تسلط عبدالملکی شاهد برنامه در قسمت بهزیستی هستیم.

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: امروزه نیاز به سند چشم‌انداز اشتغال در کشور حس می‌شود چرا که ایران دارای پتانسیل‌های زیادی در حوزه گردشگری و کشاورزی است لذا برای ساماندهی امور نیاز به سامانه طرح جامع اشتغال در کشور هستیم.

نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این این که وزیر پیشنهادی برنامه عملیاتی ارائه نکرده است، گفت: وزیر پیشنهادی کار باید پاسخ دهد چه برنامه‌ای برای صندوق‌های تأمین اجتماعی در نظر دارد. هر ساله اعداد و ارقام زیادی برای صندوق‌های بازنشستگی در نظر گرفته می‌شود و این در حالی است که این وزارتخانه دارای زیرمجموعه‌های متعددی است، به عنوان مثال ۵۰۰ شرکت زیرمجموعه شستا هستند و در این میان ۲۵۰۰ هیأت مدیره و مدیرعامل باید ذیل این مجموعه‌ها فعالیت کنند لذا عبدالملکی باید بگوید چه برنامه‌هایی برای آن‌ها دارد.

وی گفت: متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی از دغدغه‌های نمایندگان است لذا در بودجه ۱۴۰۰، ۸۹ هزار میلیارد اعتبار از محل فروش سهام برای این وزارتخانه در نظر گرفته شد، وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای نظارت در این حوزه دارد.

نماینده مردم نیشابور با بیان این که ۳۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه است افزود: طبق برنامه ششم باید سهم بخش تعاونی در اقتصاد کشور به ۲۵ درصد می‌رسید در حالی که اکنون ۴ درصد است. وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای در این حوزه‌ها دارد.

وی ادامه داد: ۴۰۰ هزار بیمه‌گر در حوزه انتخابیه نیشابور و فیروزه حضور دارند، وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و رفع مشکلات بیمه‌گران دارد.
 
 
 
نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تعاون: روح‌الامینی 
 
روح‌الامینی در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار گفت: «عبدالملکی» پختگی لازم را ندارد، وزارت کار جای تئوری‌پردازی نیست

نماینده مردم تهران در مجلس  گفت: عبدالملکی پختگی لازم برای وزارت کار را ندارد و در حوزه صنعت دارو که ۶۰ درصد آن در شستا و تامین اجتماعی است، نمی‌تواند به سوالات من پاسخ دهد.

در ادامه جلسه علنی امروز دوشنبه(اول شهریور) و در جریان بررسی رأی اعتماد به کابینه سیزدهم، عبدالحسین روح‌الامینی در مخالفت با حجت‌الله عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: بنده از اظهارات وزیر پیشنهادی قانع نشده‌ام؛ عبدالملکی اشرافی به مسائل وزارت کار که مخلوطی از چند سازمان و وزارتخانه است، ندارد.

وی با بیان اینکه وزارت کار جای تئوری‌پردازی نیست، افزود: رئیس‌جمهور در صحبت‌های خود گفت برخی وزرای پیشنهادی را نمی‌شناسم و از فیلتر یک کارگروه عبور کرده‌ام.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: برخی وزرای پیشنهادی قرار بود شب قبل، تصدی یک وزارتخانه را داشته باشند، اما صبح به عنوان وزیر پیشنهادی وزارتخانه دیگری معرفی شدند.

روح‌الامینی با بیان اینکه کار در کمیته امداد با وزارت تعاون متفاوت است، گفت: انتخاب وزرا بر عهده رئیس‌جمهور نیست بلکه رئیس‌جمهور، وزرا را پیشنهاد می‌دهد و مجلس انتخاب می‌کند.

وی تأکید کرد: وزیر یا رئیس‌جمهور باید در مقابل مجلس پاسخگو باشند؛ نه معاون اول رئیس‌جمهور. عبدالملکی پختگی کامل برای تصدی این وزارتخانه را ندارد. در کمیسیون بهداشت از وی در مورد وضعیت واکسن و دارو، در یک سال و نیم گذشته و یک سال و نیم آینده سوال کردم، نتوانست پاسخ دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مخالفت بنده با وزیر پیشنهادی از سر دلسوزی است.
 
 
 
نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تعاون: موسوی لارگانی

موسوی لارگانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار گفت: معرفی «عبدالملکی» برای وزارت کار، ظلم به دولت و مجلس است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس گفت: معرفی عبدالملکی به عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظلم به وزیر پیشنهادی، هیئت دولت و مجلس انقلابی است.

در ادامه جلسه علنی امروز دوشنبه (اول شهریور) و در جریان بررسی رای اعتماد به کابینه سیزدهم، حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مخالفت با عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: پیش از این افرادی در حد و اندازه رئیس جمهور مدیریت این وزارتخانه را بر عهده داشتند، مدیران این وزارتخانه افرادی باتجربه بودند، انتظار داشتیم شخصیتی د ر حد و اندازه «مخبر» برای این وزارتخانه معرفی می‌شد.

وی تاکید کرد: وزیر کار باید مقبول کارگران، بازنشستگان، مددجویان بهزیستی، جامعه بزرگ تعاونی‌ها و در واقع مقبول ۷۰ درصد جمعیت کشور باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: پیش از این روسای سازمان تامین اجتماعی و شستا نیز در حد و اندازه وزیر بودند، وزیر پیشنهادی باید بر صنعت، پزشکی، بیمه ها، روابط کارگری، صندوق‌های بازنشستگان احاطه کامل داشته باشد تا بتواند بحران‌های صندوق‌های بازنشستگان و مسائل کارگری را حل کند.

موسوی لارگانی، عبدالملکی را فردی جوان، هوشمند، مسلط به اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: رئیس جمهور در روز معرفی وزرا علت انتخاب عبدالملکی را سابقه وی د ر کمیته امداد و اجرای طرح‌های اشتغالزا اعلام کرد، اما باید بدانیم اشتغال فقط یک موضوع از صد‌ها موضوع این وزارتخانه است و امری فراوزارتخانه‌ای می‌باشد. اداره این وزارتخانه نیازمند علم و تجربه است. این وزارتخانه در هر استان ۱۱ مدیرکل معرفی می‌کند از این رو باید سطح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همه وزرای کابینه بالاتر باشد.

وی تصریح کرد: حضور عبدالملکی در این وزارتخانه را ظلم به این جوان نخبه و آینده دار و ظلم به هیئت دولت و مجلس انقلابی می‌دانم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این وزارتخانه پرخطر است، سقوط هواپیمای آسمان، سانحه معدن گلستان و کشتی سانچی سه رویداد تاسف آور و فاجعه بار بود که این وزارتخانه را با بحران‌های جدی مواجه کرد.

موسوی لارگانی ادامه داد: عبدالملکی آینده دار است، اجازه دهید تجربه لازم را کسب کند، مجلس باید توانمندی‌های وزرای پیشنهادی را بررسی کند و سپس رای اعتماد دهد.

وی با اشاره به اظهارات اخیر آیت الله علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه در مورد رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، افزود: او درست گفت، اگر دولت خوب کار نکند کسی به دولت فحش نمی‌دهد، بلکه یقه مجلس را می‌گیرند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عبدالملکی در کمیسیون اعلام کرده است که اگر به بنده رای اعتماد ندهید باز هم دولت من را معرفی خواهد کرد، بهتر از من در کشور وجود ندارد.
 
 
نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون: بسطامی
 
بسطامی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: «عبدالملکی» می‌تواند به وضعیت نابسامان صندوق بازنشستگی سامان دهد.

نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: ما سه معضل اساسی مبنی بر بیکاری، وضعیت اسفبار اقشار آسیب پذیر و نابسامانی در صندوق‌های بازنشستگی را داریم که عبدالملکی می‌تواند این مشکلات را حل کند.

علی اکبر بسطامی در جلسه علنی امروز مجلس در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: یکی از اولویت‌های اصلی ما باید بهبود وضعیت اشتغال و معیشت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه باشد که مخاطب اصلی این برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی بیان کرد: ما سه معضل اساسی مبنی بر بیکاری، وضعیت اسفبار اقشار آسیب پذیر و نابسامانی در صندوق‌های بازنشستگی را داریم که عبدالملکی به خوبی می‌تواند این مشکلات را حل و فصل کند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی سابقه بسیار خوبی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی دارد و تسهیلات و تجربیات وی هم بسیار ارزنده است.

بسطامی تاکید کرد: عبدالملکی ید طولایی در کار‌های اجتماعی و خدمت گزاری به محرومان دارد و شب و روز در کنار مردم و محرومان بوده است.

وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرورش یافته مکتب امام (ره) است، گفت: حجت الله عبدالمکی به وظایف وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاملا اشراف دارد و دارای تجربیات گرانسنگی در عرصه‌های مختلف است.
 
 
 
نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون: علیزاده
 
علیزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: «عبدالملکی» نگاه مثبتی به ظرفیت‌های داخلی در حل مشکلات کشور دارد.

نماینده مردم دهلران در مجلس گفت: عبدالملکی در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی صاحب نظر است و نگاه مثبتی به ظرفیت‌های داخلی در حل مشکلات کشور بویژه حوزه اشتغال دارد.

بهزاد علیزاده در جلسه علنی امروز مجلس در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: حجت الله عبدالملکی دو عنصر تجربه و جوانی را در کنار هم دارد و فردی متخصص، متعهد و فسادستیز است.

وی بیان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از بزرگترین، مهمترین و پیچیده‌ترین وزارتخانه‌های دولت است و قطعاً دارای چالش‌های زیادی است که حل آن نیاز به یک برنامه اساسی دارد.

نماینده مردم دهلران در مجلس تصریح کرد: در صورتی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی اداره شود، می‌تواند منجر به رفع مشکل اشتغال شود. این وزارتخانه دارای سازمان‌ها و هلدینگ‌های بسیار زیادی است که بخش مهمی از اشتغال کشور را هم شامل می‌شود. فردی باید عهده دار این وزارتخانه شود که برنامه محور، سخت کوش و پاک دست باشد که عبدالملکی به عنوان یکی از جوان‌ترین وزرای دولت، در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی صاحب نظر است و نگاه مثبتی به ظرفیت‌های داخلی در حل مشکلات کشور بویژه حوزه اشتغال دارد.

علیزاده تأکید کرد: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای سوابق و تجربیات بسیار خوبی است و فردی اهل تعامل است به گونه‌ای که در هر جایی که کار کرده، باعث پویایی آن مجموعه شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شد: عبدالملکی برنامه‌هایی برای بهبود فضای کسب و کار، حمایت از بنگاه‌های اقتصادی، توسعه ظرفیت‌های اشتغال در فضای مجازی، تخصص گرایی و شایسته سالاری، شفافیت کامل و گزارش دهی درباره عملکرد شرکت ها، هلدینگ‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد.

نماینده مردم دهلران در مجلس تأکید کرد: انتظار ما از عبدالملکی آن است که در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس در انتصابات این وزارتخانه و شرکت‌های وابسته به آن دقت کافی داشته باشد تا این هلدینگ‌ها و شرکت ها، حیاط خلوت برخی افراد نشود و وی حتماً باید بر فعالیت‌های اقتصادی این صندوق‌ها نظارت کامل داشته باشد.
 
 
 
 
نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون: روشنفکر
 
روشنفکر در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: «عبدالملکی» فساد ستیز است.

نماینده مردم بویراحمد در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی فردی فسادستیز و جزو نخبگان حوزه اقتصاد است.

مهدی روشنفکر در جلسه علنی امروز(دوشنبه اول شهریور) و در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: اولین ویژگی عبدالملکی آن است که باور و اعتقاد عمیق به جمله «ما می‌توانیم» دارد.

وی ادامه داد: عبدالملکی در کمیته امداد اقدامات قابل توجهی انجام داد و در بدترین شرایط تورم، تحریم و شیوع منحوس ویروس کرونا توانست به برنامه‌هایی که طبق قانون، کمیته امداد مکلف به انجام آن است، عمل کند.

نماینده مردم بویراحمد در مجلس تصریح کرد: مطابق با برنامه ششم توسعه، کمیته امداد ملزم بود که در طول اجرای این برنامه سالانه اشتغال ایجاد کند که کمیته امداد با اقدامات درخور عبدالملکی از سال ۹۶ تا ۹۹ اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داد و وی توانست ۲.۵ برابر بیشتر از آن چیزی که کمیته امداد به آن مکلف شده بود، اشتغال ایجاد کند.

روشنفکر متذکر شد: عبدالملکی نشان داده که فردی کاربلد است و می‌تواند از عهده امور برآید. وی جزو نخبگان حوزه اقتصاد است و نشان داده که توان و تخصص کافی را دارد.

وی تأکید کرد: نگاه وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدیریت سیستمی است و وی به خرد جمعی اعتقاد دارد، اهل مشورت است و خود رأی نیست.

نماینده مردم بویراحمد در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی روحیه مبارزه با فساد دارد و فرد محافظه‌کاری نیست. متأسفانه برخی از نمایندگان مخالف جوانگرایی هستند و فقط بر ضرورت سابقه وزرای پیشنهادی تأکید می‌کنند درحالی‌که ما بسیاری از مدیران را در نظام داشته و داریم که علی‌رغم سابقه زیاد برای سازمان و وزارتخانه خود افراد مضری هستند و قطعاً سابقه به تنهایی کافی نیست، البته عبدالملکی سابقه کافی را هم دارد.

روشنفکر گفت: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال تقویت بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی، بیمه حوادث و بیمه از کار افتادگان است و برنامه‌هایی دارد تا رانندگان هم تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
 
 
نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون: موحد
 
موحد در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: «عبدالملکی» می‌تواند به خوبی وزارت کار را مدیریت کند.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی قطعا می‌تواند این وزارتخانه را به خوبی مدیریت کند و از پسِ مشکلات آن برآید.

حجت الاسلام سیدمحمد موحد در جلسه علنی امروز مجلس، در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: اگر کابینه پیشنهادی رئیسی را با کابینه پیشنهادی دولت‌های سابق مورد مقایسه قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که وزرای پیشنهادی این دولت بسیار قوی و نخبه هستند.

وی تأکید کرد: وزرای پیشنهادی رئیسی با هیچ یک از دولت‌های قبلی قابل مقایسه نیستند و رئیس جمهور افراد توانمند و نخبه‌ای را برای تصدی وزارتخانه‌های مختلف کشور در نظر گرفته است.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس تصریح کرد: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاهی اجتماعی هم جزو نخبگان اقتصادی است و قطعا می‌تواند این وزارتخانه را به خوبی مدیریت کند و از پسِ مشکلات آن برآید.

موحد گفت: در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس هم برنامه وزرای پیشنهادی دولت کاملا مورد ارزیابی قرار گرفت و این وزرای پیشنهادی بسیار قوی‌تر از وزرای پیشنهادی دولت‌های دیگر هستند و می‌توان گفت که با این شرایط، دولت رئیسی یکی از قوی‌ترین دولت‌های نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۷۹°    ۱۰.۹۹°