خطیب زاده: با همه طرف‌های سیاسی افغانستان در تماس هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۳۳۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با همه طرف‌های سیاسی افغانستان در تماس مستمر هستیم و از انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت فراگیر در این کشور استقبال می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده در ابتدای نشست خبری هفتگی با اهالی رسانه درباره تحولات افغانستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌های سیاسی در افغانستان در تماس مستمر است؛ ما ضمن دعوت همه طرف‌ها به کاهش خشونت و خویشتنداری، برقراری صلح و آرامش و ثبات در افغانستان را آرزو و آمال مشترک مردم افغانستان و کشور‌های منطقه می‌دانیم.

وی افزود: امیدواریم مردم، جریانات و گروه‌های مختلف آن کشور از فرصت خروج نیرو‌های خارجی فرامنطقه‌ای جهت تشکیل دولت فراگیر، شفاف مسئول و پاسخگو که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی و قومی افغانستان بوده و دارای روابط همسایگی نیک جهت ساختن افغانستانی آباد و با ثبات و شکوفا باشد نهایت استفاده را بکنند.

آقای خطیب زاده ادامه داد: تاریخ افغانستان نشان می‌دهد بحران آن کشور راهکار نظامی نداشته؛ همانطور که اشغال راهکار صلح و ثبات در این کشور نبود. همه گروه‌ها و احزاب سیاسی باید با پرهیز از توسل به زور از طریق مذاکره و گفتگو موضوعات را حل و فصل کنند.

وی تصریح کرد: ایران آماده همکاری و تسهیل دستیابی به توافق بین همه طرف‌ها در افغانستان همانند سابق است. ایران در ۴۰ سال گذشته همواره در کنار مردم افغانستان بوده است و در این برهه خطیر هم در کنار افغانستان خواهد بود.

آقای خطیب زاده همچنین اظهار داشت: مجددا بر ضروت توجه همه طرف‌ها به حفظ جان مال و ناموس مردم و توجه به حقوق اقوام، زنان، حفظ آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی و علمی و دانشگاهی تاکید می‌کنم.
 
جمهوری اسلامی ایران از انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت فراگیر استقبال می‌کند و امیدوار است شورای هماهنگی تشکیل شده در این زمینه بتواند در این امر موفق باشد و رهبران افغانستانی با هم همکاری داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به افزایش موج مهاجران افغانستانی گفت: بدیهی است موج جدیدی از مهاجران و بی جاشدگان آن هم در شرایط دشوار فراگیری کرونا شکل گرفته است که ضرورت تداوم کمک‌های بشر دوستانه را دو چندان می‌سازد.
 
مواضع ایران در برجام تغییر نکرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام تغییر نکرده است و طرف‌های مقابل نباید دچار سوء محاسبات شوند.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، درباره گاه شمار سیاست خارجی در هفته گذشته به احضار سفرای روسیه و انگلیس به دلیل انتشار عکس جنجالی اشاره کرد و آن اقدام را علیرغم اذعان به «غیرعمدی بودن» غیر قابل قبول دانست.

خطیب زاده همچنین به دیدار وزیر خارجه ایران با فرستاده ویژه چین در امور افغانستان و دیدار ظریف با همتای ژاپنی خود اشاره کرد و گفت: وزیر خارجه پاکستان پنج شنبه هفته جاری به تهران سفر می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر وزیر خارجه پاکستان به چهار کشور همسایه افغانستان از جمله ایران گفت: این سفر به در خواست ایشان روز پنجشنبه انجام می‌شود و موضوع این سفر مسایل دوجانبه و افغانستان خواهد بود.

وی ادامه داد: ایران به عنوان رکن رکین توسعه صلح و امنیت در منطقه و به عنوان کشوری که تمام تلاشش را کرده گفتگو‌های بین الافغانی اصیل در راستای ایجاد صلح و ثبات پایدار تسهیل شود، طبیعی است که رایزنی‌های خودش را با کشور‌های درخواست کننده یا با ابتکار خودش داشته باشد.

خطیب زاده افزود: ان شا الله این سفر هم در راستای گسترش رایزنی‌های دوستانه و همیشگی میان ایران و پاکستان انجام خواهد شد.

وی درباره نشست بعدی برجام اظهار داشت: همانگونه که دفعه پیش عرض کردم طبیعی است در تغییر و تحولاتی که در قوه مجریه در حال وقوع است برخی تغییرات صورت بگیرد، البته مواضع حاکمتی جمهوری اسلامی ایران همان است که ما بار‌ها اعلام کرده ایم؛ طرف‌های مقابل نباید دچار سو محاسبات شوند، باید بدانند مواضع ما رفع تمامی تحریم‌های آمریکا ضد ملت ایران و همچنین پایبندی کامل طرف‌های دیگر به برجام به صورتی که قابل راستی آزمایی باشد. طبیعی است که پس از اطمینان از تغییر و تحولات توافق صورت خواهد گرفت.

توطئه پشت پرده صهیونیست‌ها علیه مردم لبنان

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمی‌توانیم درد و رنج طراحی شده علیه مردم لبنان را ببینیم، متاسفانه لبنانی‌ها در برخی زد و بند‌های سیاسی و با طراحی‌های پشت پرده عناصر صهیونیستی دچار مضیغه شدند.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره محموله سوخت ارسالی ایران به لبنان اظهار داشت: تجارت عادی در حوزه مشروعی مثل حوزه انرژی یک تصمیم حاکمیتی و عادی و مرسوم است. قبلا هم گفته ام براساس تصمیم خودمان و اعلام نیازی که توسط دوستانمان انجام می‌شود، نفت و فراورده هایمان را فروخته ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در خصوص این موضوع خاص نمی‌توانیم درد و رنج طراحی شده علیه مردم لبنان را ببینیم. مردم لبنان مردم پر غروری هستند که متاسفانه در برخی زد و بند‌های سیاسی با طراحی‌های پشت پرده عناصر صهیونیستی دچار مضیغه شدند؛ در حالیکه هم ملت ثروت مندی هستند و هم توان دریافت محموله‌های انرژی را دارند.

وی ادامه داد: ما به عنوان کشوری که سال‌ها تحت تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه و فراسرزمینی آمریکا قرار داشتیم می‌دانیم که برخی از این کشور‌ها دچار اعتیاد به تحریم هستند و از درد و رنج ملت‌های دیگر استفاده‌های نامشروع سیاسی خودشان را دارند و قطعا ایران در میان کشور‌هایی هست که اجازه نمی‌دهد نظام سلطه چنین برخورد‌هایی با مردم منطقه داشته باشد.

خطیب زاده تاکید کرد: آنچه که فروخته شده و خریداری شده یک موضوع طبیعی است و اعلام آمادگی می‌کنیم اگر دولت لبنان هم بخواهد در هر میزانی که بخواهد جدای از خریداری‌های تجار لبنانی، برای رفع این مشکل که حق مردم لبنان نیست کمک خودمان را داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره مسئله مهاجران افغان و برگردانده شدن آن‌ها به مرز گفت: ایران طی ۴۰ سال گذشته میزبان چندین میلیون افغان بوده؛ آن‌ها همسایه ما هستند و از حوزه تمدنی و فرهنگی ما هستند. پیوسته‌های عمیقی با یکدیگر داریم لذا شرط همسایگی را هم به جا آورده ایم.

وی افزود: انتظار ما از همه طرف‌های افغانستانی این است که حفظ جان و مال و ناموس مردم را افغانستان را رعایت کنند و ما قطعا تمام تلاشمان را می‌کنیم البته همه کمک‌ها باید به آن سمت برود که مردم (افغانستان) در محل زندگی خودشان شرایط آرامی برای زندگی داشته باشند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۴.۵۹°