گمانه زنی ها درباره اشغال لیبی توسط مصر و آمریکا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:39 - چهارشنبه 20 فروردين 1399
کد خبر : ۸۲۴۳۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۹
مامور سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) تاکید کرد، اگر فعالیت گروههای افراطی در لیبی برای مصر بسیار خطرناک باشد، شاید نیروهای نظامی مصری وارد خاک این کشور شوند و آن را اشغال کنند.
گمانه زنی ها درباره اشغال لیبی توسط مصر و آمریکا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل العالم، باب بایر، جاسوس سابق سیا گفت : اگر دامنه فعالیت داعش و القاعده به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس کشیده شود، آمریکا محدوده عملیات خود را گسترش خواهد داد.

بایر به شبکه "سی ان ان" تأکید کرد: مصر با مشکل فعالیت گروههای افراطی در لیبی مواجه است و نمی تواند بالگردهای خود را در مرزهایش با لیبی به پرواز درآورد، زیرا می ترسد که این گروهها موشک های ضد هوایی در اختیار داشته باشند.

وی افزود: من معتقدم که حملات هوایی مصر در لیبی مقدمه امور بزرگتری است و ما آمریکایی ها باید با مساله لیبی جدی تر برخورد کنیم، زیرا اوضاع این کشور خطری برای اروپا و فاصله دریائی ایتالیا با لیبی اندک است .

بایر خاطرنشان کرد: حملات هوایی ارتش مصر در لیبی چندان مؤثر نیست، ولی احتمال ورود نیروهای زمینی این کشور به لیبی بعید به نظر نمی رسد؛ جنگنده های مصر مناطقِ اطراف شهر درنه (شمال شرق لیبی) را که این شهر پایگاه داعش است، بمباران کردند، ولی داعش نیروهای خود را پیش ترجا به جا کرده بود .

وی گفت :حملات هوایی مصر شاید خساراتی برجا بگذارد، ولی تغییر چندانی ایجاد نخواهد کرد .

لیبی نه تنها از اداره امور خود ناتوان است، بلکه گرفتار آشوب فراگیر نیز است.

بایر گفت: من معتقدم که اگر اوضاع لیبی بسیار وخیم شود ، احتمال اشغال این کشور وجود خواهد داشت و آمریکا نیز باید نیروهای زمینی خود را برای حمایت از نیروهای مصر آماده کند .

بایر تأکید کرد: گسترش دامنه عملیات نظامی آمریکا به لیبی و یمن هولناک خواهد بود، ولی رسانه های عربی نیز هر روز اعلام می کنند که شمار اتباع کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که به عراق یا یمن برای پیوستن به داعش و القاعده می روند ، در حال افزایش است .

رسیدن گروه های افراطی به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس سبب بروز مشکلی بزرگ برای آمریکا خواهد شد و باید طرحی برای جلوگیری از رسیدن این گروهها به کشورهای عربی آماده شود.

بایر درباره وضعیت استان نا آرام الانبار در غرب عراق نیز گفت: عشایر بزرگی که با داعش در استان الانبار می جنگند، با نیروهای آمریکایی در ارتباط نیستند و افرادی که وارد جنگ واقعی با داعش شده اند ، گروه های مسلح شیعه هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۰°